Nacházíte se:  Úvod    Technologie, materiály    CO2    Američtí vědci vědí, jak likvidovat CO2

Američtí vědci vědí, jak likvidovat CO2

Publikováno: 7.11.2008, Aktualizováno: 18.6.2009 12:23
Rubrika: CO2

(www.ihned.cz, 7. 11. 2009) - Kámen, který se nachází v hojné míře v Ománu, by mohl být s úspěchem využit k redukci oxidu uhličitého, protože dokáže tento plyn, považovaný za hlavní příčinu globálního oteplování, účinně absorbovat.
 

Informovali o tom američtí geologové v listopadovém čísle odborného časopisu Proceedings of the Natural Academy of Sciences.

Oxid uhličitý se po kontaktu s hrubozrnným peridotitem mění v pevné minerály. Geolog Peter Kelemen a geochemik Juerg Matter tvrdí, že se tento přirozený proces může opakovat milionkrát a že by se díky němu dalo v podzemí natrvalo uskladnit dvě miliardy i více tun z celkového množství asi 30 miliard tun CO2, jež lidstvo každoročně vyprodukuje.

Peridotit je magmatická hornina, která se vyskytuje v zemské kůře nebo těsně pod ní. V Ománu se nachází na povrchu, což Matter považuje za velmi výhodné, protože je peridotit k dispozici poblíž blízkovýchodních těžebních ropných zařízení, která produkují velké množství CO2.

Matter a Kelemen jsou z Columbijské univerzity. Oxid uhličitý experimentálně likvidují injektážemi vody obsahující stlačený CO2 do peridotitu s navrtanými otvory. Vlastní na tuto technologii patent. Jsou přesvědčeni, že v Ománu a jeho blízkosti by se dalo každoročně uskladnit čtyři až pět miliard tun CO2 v pevném stavu. Počítají také s využitím jiné technologie, na níž rovněž na Columbijské univerzitě pracuje Klaus Lackner. Ten se zabývá vytvořením jakýchsi syntetických "stromů" schopných pohlcovat CO2 přímo ve vzduchu.

Matter tvrdí, že uložení CO2 v minerální podobě je levnější a bezpečnější než jiné navržené metody. Velcí producenti takzvaných skleníkových plynů hodlají CO2 zachycovat a skladovat ho pod zemí. To předpokládá vybudování velkého množství potrubí a hrozí nebezpečí, že se potenciálně nebezpečný plyn v budoucnu znovu uvolní do atmosféry.
 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

RWE, E.ON and Vattenfall top the list of European CO2 emitters in 2008 (20x)
Carbon Market Data, a European company providing carbon market research and data supply services, published the rankings...
Klaus odmítl novelu, která počítá s emisními povolenkami pro aerolinky (15x)
(Zdroj: www.idnes.cz) Prezident Václav Klaus vetoval novelu zákona, podle níž by letecké společnosti od roku 2012 musely...
Američtí vědci vědí, jak likvidovat CO2 (14x)
(www.ihned.cz, 7. 11. 2009) - Kámen, který se nachází v hojné míře v Ománu, by mohl být s úspěchem využit k redukci oxid...