Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Zlatá medaile pro energetický kotel nové generace a kuriózní nehoda, u které byl prezident Klaus

Zlatá medaile pro energetický kotel nové generace a kuriózní nehoda, u které byl prezident Klaus

Publikováno: 13.9.2012
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Klasické, Technologie, materiály

V kategorii energeticky efektivních produktů letos zvítězil exponát, který na MSV mohl být přítomen pouze v podobě makety, protože ve své reálné velikosti by se nevešel ani do největšího pavilonu. Nový průtlačný práškový kotel s granulačním ohništěm vyvinutý společností VÍTKOVICE POWER ENGINEERING již slouží v elektrárně v Tušimicích, kde zvyšuje účinnost provozu a výrazně snižuje emise škodlivých látek.

Maketa oceněného kotle se stala populární díky této příhodě:

 "Jsem rád, že Zlatou medaili MSV 2012 získal exponát, na kterém jsme ve Vítkovicích pracovali deset let a který posouvá českou energetiku a české energetické strojírenství do absolutní světové špičky. Tento kotel umí udělat z téměř nehořlavého bláta špičkovou energii se špičkovou účinností a špičkovou ekologií,“ prohlásil při přebírání Zlaté medaile předseda představenstva a generální ředitel společnosti VÍTKOVICE HOLDING Jan Světlík. Dodal, že s vývojem nové špičkové technologie byla spojena obrovská rizika, ale dnes už čtyři tyto kotle fungují a dalších pět je ve výstavbě. „Očekáváme, že pár desítek takových kotlů ještě v Evropě i po světě postavíme. Doufám, že přinesou minimálně sto miliard českého exportu, ale předpokládám, že to může být i několik set miliard.“

Kotel PG575 je řešen jako průtlačný, dvoutahový, s granulačním ohništěm a přímým foukáním uhelného prášku do hořákových sekcí, s přehříváky a přihříváky páry. K přípravě prášku je symetricky instalováno šest ventilátorových mlýnů s práškovými hořáky zaústěnými ve zkosených rozích a bočních stěnách spalovací komory kotle. Odborná porota ocenila také skutečnost, že se kvalita produktu již potvrdila v praxi, a to při komplexní obnově čtyř kotlů a souvisejících zařízení v kotelně elektrárny v Tušimicích.

Na vývoji kotle spolupracovala celá řada odborníků včetně vědecko-výzkumných kapacit českých technických univerzit. Výsledkem je naprosto inovativní řešení spalovacího procesu. Nová kombinace tvaru spalovací komory, umístění, konstrukce a funkce práškových hořáků umožňuje již dnes dosahovat emisních limitů oxidů dusíku stanovených legislativou až od roku 2016. Vývoj kotle nové generace navíc vycházel z dlouhodobé znalosti parametrů českého hnědého uhlí a jeho vlastností ve spalovacím procesu. V rámci provedených garančních testů jednotlivých bloků tušimické elektrárny bylo ověřeno, že spotřeba uhlí po rekonstrukci bloku klesla průměrně o 14 procent a emise NOX, SO2 a prachu byly sníženy průměrně o 79 procent.

Oceněný kotel je zároveň produktem s vysokým exportním potenciálem. Například jen na Ukrajině je zhruba čtyřicet kotlů, které potřebují obnovu obdobně jako kotle českých klasických elektráren.

Skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP se pochlubila také již dosaženými exportními úspěchy. Přímo na MSV podepsala kontrakt na dodávku zařízení pro Balakovskou jadernou elektrárnu v hodnotě 55 milionů korun. Jde již o sedmou zakázku realizovanou od podpisu memoranda o spolupráci s ruskou skupinou ROSATOM. Předchozí smlouva na dodávku speciálních výměníků určených pro systém regenerace páry pro nový blok Rostovské jaderné elektrárny za více než 7 milionů eur byla přitom podepsána před necelými dvěma týdny.

Na ruském trhu se VÍTKOVICE neangažují jen v energetice. V současné době skupina dodává technologie pro hutě, válcovny, průmyslové pece, ocelové lahve, mlecí koule, CNG technologie a řadu dalších produktů. „V těchto dnech jsme například uzavřeli i kontrakt na dodávku metalurgických komponentů za tři čtvrtě milionu euro,“ upřesnil na veletržní tiskové konferenci Jan Světlík.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Energetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou tříduEnergetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou třídu (73x)
O tomto víkendu byla v Praze završena anketa Zlatý Ámos 2014, která již dvacet let volí a oceňuje nejoblíbenější pedagog...
Reaktor AP1000™ od Westinghouse zaručuje bezpečnost a přináší úspory (68x)
Všude ve světě dochází k renesanci jaderné energetiky a reaktor typu AP1000™ (dále AP1000) od firmy Westinghouse s...
Michal Enžl: Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti (64x)
Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti. I na toto téma hovořili s Michalem Enžlem ...