Nacházíte se:  Úvod    Paliva    Uhlí    Vršanská uhelná letos plánuje generální opravy několika velkých technologií

Vršanská uhelná letos plánuje generální opravy několika velkých technologií

Publikováno: 20.6.2014
Rubrika: Uhlí

Těžební společnost Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem Pavla Tykače, chystá letošní rok hned dvě velké generální opravy. První se týká zakladače, druhá pak uhelného rypadla. Na obě generálky má Vršanská uhelná v rozpočtu vyčleněno přibližně 250 milionů korun.

Klíčová slova: Vršanská uhelná, rypadlo, zakladač, generální oprava

U obou velkostrojů bude probíhat standardní generální oprava, jejíž nedílnou součástí je modernizace zařízení. „Oba stroje budou kompletně odstrojeny, celá konstrukce dostane nový nátěr, dnes již mnohdy nevyráběné součástí budou nahrazeny novými díly. Kompletní výměnou projde u obou technologií především elektro část včetně veškerých rozvodů a kabeláže, renovace čeká také hydraulický či mazací systém,“ uvádí Petr Procházka, technický ředitel společnosti Vršanská uhelná. Součástí změn bude také instalace nového řídicího systému Siemens.

Generální oprava zakladače s označením ZP6600 bude probíhat po celý třetí kvartál tohoto roku. Uhelné rypadlo KU300 se pak začne opravovat začátkem listopadu, k následnému předání do výroby by pak mělo dojít do šesti měsíců. Těžební provoz ani jedna z oprav nijak nezasáhne. „Zakladač bude po dobu generální opravy nahrazený jiným, stejného typu, který byl ze zálohy pro tento účel zprovozněný. Stejným způsobem bude vyřešena situace u uhelného rypadla,“ prozradil technický ředitel Vršanské uhelné.

U zakladače, který si Vršanská uhelná pořídila v roce 1981, půjde již o jeho druhou generální opravu. Ta první proběhla v roce 1992, kdy z podstatných oprav byla provedena úprava pohonu otáčení horní stavby, rekonstrukce pohonu výložníkového pásu, rekonstrukce pohonu kráčení malého podvozku a s tím související změna celého systému hydrauliky. V roce 1995 pak došlo k částečné rekonstrukci, kdy proběhla výměna kráčivého podvozku spojovacího výložníku za podvozek housenicový. Uhelné rypadlo, které je v provozu od roku 1993, patří k nejnovějším ze všech těžebních technologií ve Vršanské uhelné. Generální opravu prozatím nepotřebovalo, v jeho případě pouze probíhaly pravidelné roční opravy.

Technologický park těžební společnosti Vršanská uhelná v současné době pokrývá třináct velkostrojů.  Dvě z nich tvoří skrývková rypadla KU800, ve dvou případech jde o zakladače ZP6600, jedno skrývkové rypadlo K800 a dva kolejové zakladače, dva skládkové stroje a čtyři uhelná rypadla KU300. Jedno z uhelných rypadel přitom společnost brzy odstaví zcela mimo provoz, zbývající tři pak hodlá průběžně využívat až do vyuhlení lomu, ke kterému by mělo dojít zhruba za 50 let. Pořízení zcela nového rypadla nebo velkostroje Vršanská uhelná do budoucna neplánuje. „Zvažovali jsme to, ale nakonec jsme se rozhodli jít efektivnější cestou, tzn. průběžnými generálními opravami,“ říká Procházka. Poslední rypadlo Vršanská uhelná koupila v roce 1993, naopak nejstarší technologií je rypadlo vyrobené v roce 1967. S ním těžební společnost ale do budoucna nepočítá, v průběhu deseti let bude jeho provoz ukončený.

O skupině Czech Coal

Skupinu Czech Coal  v současné době tvoří především těžební společnost Vršanská uhelná a.s. a řada dalších obslužných společností. V roce 2013 se ze skupiny Czech Coal oddělila společnost Litvínovská uhelná, a.s. (dnešní Severní energetická, a.s), která těží hnědé uhlí na dole ČSA.

Společnost Vršanská uhelná zajišťuje těžbu hnědého uhlí v lokalitě Vršany v centrální části Severočeské hnědouhelné pánve. Disponuje uhelnými zásobami s nejdelší životností v České republice v rámci stávajících územních limitů. V roce 2013 společnost uzavřela smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady s energetickou společností ČEZ na 50 let do vyuhlení lomu. Pro Vršanskou uhelnou tento kontrakt znamená dlouhodobou perspektivu, pro severočeský region je to pak záruka stability v oblasti rozvoje a zaměstnanosti.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


Fotogalerie

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Důlní výztuže z ArcelorMittal Ostrava se nově uplatňují v Jižní Americe a jižní Africe při výstavbě tunelů nebo těžbě zlata a diamantů Důlní výztuže z ArcelorMittal Ostrava se nově uplatňují v Jižní Americe a jižní Africe při výstavbě tunelů nebo těžbě zlata a diamantů (82x)
Vzhledem ke složité situaci v důlním průmyslu, kdy nízká cena uhlí způsobuje celosvětové snižování těžby, hledá ArcelorM...
Je potřeba internalizovat externality z těžby uhlí? (48x)
Internalizace externalit, nebo také externích efektů, je jedním ze střednědobých cílů, které jsou zakotveny v Surovinové...
Teplejší zima 2012 stojí na mírným snížením těžby hnědého uhlí v Severočeských dolech Chomutov (38x)
Provozní zisk SD dosáhl výše 938 milionů korun, což znamená oproti stejnému období minulého roku mírné snížení o 11,6 mi...