Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Firemní zpravodajství    Vítkovice čeká transformace, za 18 měsíců mohou být v zisku

Vítkovice čeká transformace, za 18 měsíců mohou být v zisku

Publikováno: 21.12.2016
Rubrika: Firemní zpravodajství

Strojírenské Vítkovice mají před sebou zlomový rok, který rozhodne, v jaké podobě budou tři desítky firem dál fungovat. Skupina, jejímž většinovým vlastníkem je ostravský podnikatel Jan Světlík a která vystupuje pod značkou Vítkovice Machinery Group (VMG), dosud čítala přes 30 firem. Část z nich se ale dostala do velkých finančních problémů a tři z nich letos skončily v úpadku. Předseda představenstva a generální ředitel Libor Witassek uvedl pro ČTK, že vedení má transformační plán pro celou skupinu na 18 měsíců, jak dostat skupinu zpět do stavu, kdy bude generovat provozní zisky.

Konsolidované výsledky společnosti Vítkovice, a. s., která zastřešuje energetické, právní, logistické a další služby celé skupiny, poznamenají v letošním roce vysoké opravné položky, jež bude nutné vytvořit kvůli dceřiným společnostem v insolvenčním řízení. Do schválení jejich reorganizačních plánů je tak podle Witasska velmi obtížné předpovídat hospodářský výsledek pro příští rok.

"Skupina Vítkovice v roce 2017 prodá některé dceřiné společnosti a zbytné majetky nesouvisející s klíčovou strojírenskou výrobou. I to se bude promítat do finančních toků a účetnictví," uvedl Witassek. Vznikne podle něj mimo jiné takzvaný garanční fond. "Do toho by skupina dávala prostředky z prodejů zbytného majetku a mohl by činit až 800 milionů korun. Z toho fondu by měli být uspokojováni věřitelé a pokryty některé případné závazky z bankovních záruk," uvedl ředitel. Technologicky a koncepčně budou podle něj Vítkovice pracovat na projektu Vítkovice Blue Planet pro budování energeticky soběstačných a ekologicky udržitelných regionů na bázi vodíkových technologií, bioCNG a zaměří se rovněž na zakázky v oblasti likvidace zařízení vysloužilých jaderných elektráren.

Mezi firmami, které skončily v úpadku, je i jedna z klíčových společností skupiny Vítkovice Power Engineering (VPE). Ta doplatila na problémovou stavbu hnědouhelné elektrárny v Turecku, ale také na situaci na trzích v energetice nebo odložené investice hlavních zákazníků. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za VPE za více než 74 miliard korun, insolvenční správce ale uznal jen pohledávky za necelé čtyři miliardy.

Minulý měsíc věřitelé firmě schválili reorganizaci, stejně jako další firmě v úpadku, Vítkovicím Envi. O budoucnosti další společnosti v insolvenci, Vítkovic Gearworks, budou věřitelé rozhodovat příští týden a o insolvenčním návrhu na Vítkovice Mechaniku zatím soud nerozhodl.

Skupina hledá kupce pro několik firem. Jde o Vítkovice Recycling, Vítkovice HTB a také Hutní montáže, které rovněž patří mezi klíčové firmy skupiny, zabývají se velkými, především energetickými projekty, a mají přes 600 zaměstnanců. Skupina také hledá případného investora. Zájem mají údajně mimo jiné tři společnosti z Číny, hovoří se i o podnikateli Martinu Ulčákovi.

Ve skupině se už od roku 2014 začal měnit systém řízení. Vítkovice přešly na takzvaný německý model, při němž společnost ovládá dozorčí rada, která rozhoduje i o složení představenstva. Majitel Jan Světlík tak opustil pozice generálního ředitele Vítkovic, předsedy představenstev Vítkovic, a. s., i Vítkovic Holdingu a stal se ve firmách předsedou dozorčích rad. Změny ve vedení odůvodnil Světlík záměrem oddělit vlastnictví firem od výkonné funkce. Generálním ředitelem Vítkovic se stal Witassek, předsedou představenstva Vítkovic Holdingu Jan Světlík mladší.

Witassek má nyní být tím, kdo vyvede skupinu z krize. Pro Hospodářské noviny tento měsíc uvedl, že se mu podařilo dojednat bankovní financování ve výši kolem čtyř miliard korun, z čehož budou nové úvěry mezi 300 až 500 miliony.

VMG se zmenší nejen kvůli prodeji některých dcer. Světlík letos vytvořil nový holding pro dlouhodobě výdělečnou lahvárenskou část své skupiny. Cylinders Holding s pěti firmami působícími na českém, polském, argentinském a chorvatském trhu se už ze skupiny vyčlenil. Jde o původní část Vítkovic, kterou Světlík vlastnil ještě předtím, než od státu koupil podíl ve strojírenské části.

Skupina VMG bude mít na konci roku 6500 zaměstnanců. Letos zeštíhlela o stovky lidí, jednak vydělením lahvárenské části, ale také odchody vyplývajícími i z potíží některých firem. Ve Vítkovicích se sice hromadně nepropouštělo, ale lidé odcházeli do důchodu, končily jim smlouvy na dobu určitou a podobně a místo nich se noví zaměstnanci nebrali. Počty zaměstnanců budou klesat i v roce 2017.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Eaton oslavil ve výrobním závodě 100 let existence a změnil logo na svých produktech Eaton oslavil ve výrobním závodě 100 let existence a změnil logo na svých produktech (48x)
Eaton Elektrotechnika s.r.o. (dceřiná společnost Eaton Corporation), významný výrobce a distributor elektrotechnického z...
V ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energeticeV ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energetice (46x)
Huť ArcelorMittal Ostrava vyvinula a zahájila výrobu nové oceli s vysokou přidanou hodnotou. Ocel jakosti 16Mo3 s přídav...
Rittal se představuje na veletrhu ELECTRON v Praze! (44x)
Firma Rittal Czech se letos účastnila veletrhu ELECTRON, který se konal ve veletržním areálu v Praze v Letňanech, kde js...