Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Velvyslanec Kolář navštívil ruského výrobce jaderných pelet pro Temelín

Velvyslanec Kolář navštívil ruského výrobce jaderných pelet pro Temelín

Publikováno: 14.2.2011
Rubrika: Jaderné, Lidé-Věci-Události, Jaderné palivo

Nedávno navštívil OAO ´Mašinostroitelnyj zavód´(součást společnosti TVEL), mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Ruské federaci Petr Kolář. Vysokého diplomata doprovázeli obchodní představitel ČR v RF Bohuslav Strejc, prezident ALTA a.s. Vladimír Plašil a vedoucí obchodního oddělení ´Palivové články´ společnosti ALTA Josef Belač.
 

Hosty v závodě doprovázeli viceprezident OAO TVEL Vasilij Konstantinov, generální ředitel společnosti OAO MSZ Oleg Sedelnikov, technický ředitel společnosti OAO MSZ Igor Petrov, další představitelé a specialisté závodu TVEL. Delegace navštívila provozy spojené s výrobou palivových článků, určených pro dodávky do jaderné elektrárny Temelín. Petr Kolář projevil zájem o technologické procesy výroby: "Pro nás je důležité, že jsme zde viděli nejen zachování tradic naší spolupráce, ale také nové možnosti jejich rozvoje," řekl velvyslanec. S ruskými kolegy, pracujeme dlouho a úspěšně. V dalším společném podnikání je založen obrovský potenciál. V provozech jsme viděli nové technologie, racionalizaci a optimalizaci procesů´, dodal titulář.

"Ruští kolegové jsou pro nás důležití partneři. Nasazení ruského jaderného paliva v Česku znamená možnost prodloužit život také jiných stanic, postavených v zemích EU - na Slovensku a v Maďarsku,"dodal český diplomat. V komentáři k návštěvě delegace českého vylvyslance v závodě, zdůraznil viceprezident TVEL Vasilij Konstantinov význam této události jak pro podniky Rosatomu i pro palivo TVEL: "Je pro nás důležité, aby představitelé na nejvyšší úrovni nejen pochopili, že ´Toplivnaja kompanija´ - je spolehlivý dodavatel jaderného paliva zaručené kvality, ale i to, že projevili zájem o samotný proces výroby produktů,"  řekl Vladimir Konstantinov. Jak známo, v jaderné elektrárně Temelín již přešli na plné zatížení s využitím jaderných peletek vyráběných v továrně v ruském Elektrostalu. V roce 2011 bude pokračovat dodávka paliva pro druhý blok stanice a Temelín tak bude kompletně převeden na ruské palivo.

OAO "Mašinostroitelnyj zavod" je výrobcem paliva pro VVER-440 pro čtyři bloky JE Dukovany a vyrábí VVER-1000 pro 1 a 2 blok JE Temelín (dodávky zahájeny v prosinci 2009 na základě smlouvy z roku 2006 mezi AO ČEZ a.s. a skupiny korporací Tvel. V říjnu 2010 bylo po jednání české bezpečnostní rady státu premiérem Nečasem oznámeno, že vítěz tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín by měl být vybrán v roce 2013. Provozovatel Temelína, ČEZ, původně plánoval uzavřít smlouvu s vítězem tendru na začátku roku 2012. OAO Mašinostrojitělnyj zavod je jedním z největších podniků v oblasti atomového průmyslu Ruské federace. Základem celého výrobního programu MSZ je jaderné palivo, které se vyrábí a dodává ve formě palivových souborů pro různé typy reaktorů jaderných elektráren, lodních reaktorů ruského námořnictva a rovněž výzkumných reaktorů. Podnik je součástí akciové společnost TVEL, ruského výrobce jaderného paliva. TVEL je 100% vlastněn akciovou společností Atomenergoprom. ´Atomnyj energopromyšlennyj komplex´ (Atomenergoprom) je vertikálně strukturovaná společnost, jež sdružuje podniky z odvětví ruského jaderného průmyslu. Atomenergoprom, a.s. je členem státní korporace Rosatom. Atomenergoprom zajišťuje komplexní výrobu v oblasti jaderné energetiky, od těžby uranu, přes stavbu atomových elektráren až po výrobu elektrické energie.


 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (75x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
Jak se vyrábí jaderné palivoJak se vyrábí jaderné palivo (73x)
Postup fabrikace jaderného paliva ukázala novinářům 19. listopadu 2019 ruská palivová společnost TVEL. Ve výrobním závod...
„Pro první kontakt v Turecku bych se na poradenské firmy určitě nespoléhal. To si musí každý odpracovat sám,“... (58x)
... uvedl pro potřeby „Tureckého speciálu“ časopisu All for Power Martin Pecina, generální ředitel Vítkovice...