Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Velvyslanec Kolář navštívil ruského výrobce jaderných pelet pro Temelín

Velvyslanec Kolář navštívil ruského výrobce jaderných pelet pro Temelín

Publikováno: 14.2.2011
Rubrika: Jaderné, Lidé-Věci-Události, Jaderné palivo

Nedávno navštívil OAO ´Mašinostroitelnyj zavód´(součást společnosti TVEL), mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Ruské federaci Petr Kolář. Vysokého diplomata doprovázeli obchodní představitel ČR v RF Bohuslav Strejc, prezident ALTA a.s. Vladimír Plašil a vedoucí obchodního oddělení ´Palivové články´ společnosti ALTA Josef Belač.
 

Hosty v závodě doprovázeli viceprezident OAO TVEL Vasilij Konstantinov, generální ředitel společnosti OAO MSZ Oleg Sedelnikov, technický ředitel společnosti OAO MSZ Igor Petrov, další představitelé a specialisté závodu TVEL. Delegace navštívila provozy spojené s výrobou palivových článků, určených pro dodávky do jaderné elektrárny Temelín. Petr Kolář projevil zájem o technologické procesy výroby: "Pro nás je důležité, že jsme zde viděli nejen zachování tradic naší spolupráce, ale také nové možnosti jejich rozvoje," řekl velvyslanec. S ruskými kolegy, pracujeme dlouho a úspěšně. V dalším společném podnikání je založen obrovský potenciál. V provozech jsme viděli nové technologie, racionalizaci a optimalizaci procesů´, dodal titulář.

"Ruští kolegové jsou pro nás důležití partneři. Nasazení ruského jaderného paliva v Česku znamená možnost prodloužit život také jiných stanic, postavených v zemích EU - na Slovensku a v Maďarsku,"dodal český diplomat. V komentáři k návštěvě delegace českého vylvyslance v závodě, zdůraznil viceprezident TVEL Vasilij Konstantinov význam této události jak pro podniky Rosatomu i pro palivo TVEL: "Je pro nás důležité, aby představitelé na nejvyšší úrovni nejen pochopili, že ´Toplivnaja kompanija´ - je spolehlivý dodavatel jaderného paliva zaručené kvality, ale i to, že projevili zájem o samotný proces výroby produktů,"  řekl Vladimir Konstantinov. Jak známo, v jaderné elektrárně Temelín již přešli na plné zatížení s využitím jaderných peletek vyráběných v továrně v ruském Elektrostalu. V roce 2011 bude pokračovat dodávka paliva pro druhý blok stanice a Temelín tak bude kompletně převeden na ruské palivo.

OAO "Mašinostroitelnyj zavod" je výrobcem paliva pro VVER-440 pro čtyři bloky JE Dukovany a vyrábí VVER-1000 pro 1 a 2 blok JE Temelín (dodávky zahájeny v prosinci 2009 na základě smlouvy z roku 2006 mezi AO ČEZ a.s. a skupiny korporací Tvel. V říjnu 2010 bylo po jednání české bezpečnostní rady státu premiérem Nečasem oznámeno, že vítěz tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín by měl být vybrán v roce 2013. Provozovatel Temelína, ČEZ, původně plánoval uzavřít smlouvu s vítězem tendru na začátku roku 2012. OAO Mašinostrojitělnyj zavod je jedním z největších podniků v oblasti atomového průmyslu Ruské federace. Základem celého výrobního programu MSZ je jaderné palivo, které se vyrábí a dodává ve formě palivových souborů pro různé typy reaktorů jaderných elektráren, lodních reaktorů ruského námořnictva a rovněž výzkumných reaktorů. Podnik je součástí akciové společnost TVEL, ruského výrobce jaderného paliva. TVEL je 100% vlastněn akciovou společností Atomenergoprom. ´Atomnyj energopromyšlennyj komplex´ (Atomenergoprom) je vertikálně strukturovaná společnost, jež sdružuje podniky z odvětví ruského jaderného průmyslu. Atomenergoprom, a.s. je členem státní korporace Rosatom. Atomenergoprom zajišťuje komplexní výrobu v oblasti jaderné energetiky, od těžby uranu, přes stavbu atomových elektráren až po výrobu elektrické energie.


 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Evropská komise schválila systém udílení státních zakázek v projektu JE Paks 2Evropská komise schválila systém udílení státních zakázek v projektu JE Paks 2 (79x)
János Lázár, maďarský šéf úřadu vlády, 17. 11. 2016 oznámil, že Evropská komise dokončila řízení ve věci předpokládaného...
Energetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou tříduEnergetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou třídu (71x)
O tomto víkendu byla v Praze završena anketa Zlatý Ámos 2014, která již dvacet let volí a oceňuje nejoblíbenější pedagog...
Reaktor AP1000™ od Westinghouse zaručuje bezpečnost a přináší úspory (66x)
Všude ve světě dochází k renesanci jaderné energetiky a reaktor typu AP1000™ (dále AP1000) od firmy Westinghouse s...