Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Velké firmy hledají více zakázek v cizině než v domácí energetice

Velké firmy hledají více zakázek v cizině než v domácí energetice

Více než 320 účastníků přišlo na 8. ročník mezinárodní All for Power Conference 2013, která se konala 9. a 10. prosince v Clarion Congress Hotel Prague v pražských Vysočanech. V rámci dvoudenní konference, kterou pořádala AF Power agency a.s. (www.afpower.cz), prezentovalo své výrobky a služby přes 46 partnerů - dodavatelů pro energetiku. I proto se letošní ročník konal ve dvou sálech - v jednom probíhal odborný program, ve druhém byly k vidění stánky partnerů.

Klíčová slova: ČEZ, jaderná energetika, uhelné elektrárny, průmyslová energetika, teplárenství, životní prostředí

Zástupci společnosti ČEZ informovali o projektu komplexních obnov svých energetických zařízení. "Od roku 1993 investoval ČEZ přes 150 miliard korun do ekologizace svých elektráren. Výsledkem je pokles emisí SOx o 98 %, NOx o 73 % a TZL o 97 %. SO," uvedl Dag Wiesner, ředitel útvaru Realizace investic, ČEZ, a. s. Projekty však postupně dobíhají a na povrch vyvstávají otázky 'co dále?' "Díky projektům v Tušimicích, Ledvicích, Počeradech a Prunéřovu disponujeme prostřednictvím ŠKODA PRAHA Invest kapacitou 500 inženýrů, další dvě stovky pracují v mém odboru. Tyto kapacity je potřeba využít pro zahraniční projekty," uvedl Peter Bodnár, ředitele divize Investice, ČEZ, a. s. Jak dále uvedl, v následujících letech bude ČEZ investovat v tuzemsku do projektů, které vyvolává legislativa a které se týkají ochrany životního prostředí. "Půjde však o výrazně menší projekty," dodal.

Zaměření na třetí země je prioritou pro ŠKODA PRAHA. Jak uvedl Miloš Mostecký, obchodní ředitel, šanci na úspěch mají české firmy v zemích, které znají značku "Made in Czechoslovakia". "Své úsilí proto budeme směřovat na Balkán, do zemí bývalého Společenství nezávislých států (SNS), okrajově pak na Vietnam Latinskou Ameriku. Ve výběrových řízeních v cizině hrajeme stále významnější roli," uvedl M. Mostecký. O významu navázání na tradici výrobků a služeb bývalého Československa hovořil i Tomáš Měřínský, pověřený řízením Sdružení dodavatelů investičních celků - SDIC. "V mnoha státech světa je tato značka stále obrovská konkurenční výhoda, společně můžeme být silnější a na náročných trzích pak o to úspěšnější," uvedl T. Měřínský. Orientaci na zahraničí vidí jako zásadní i Energoprojekt Praha, divize ÚJV Řež, a. s. Tomáš Žák, ředitel společnosti zmínil zakázku na řízené odstavení osmi jaderných elektráren v Itálii. "Ve třetích zemích je potřeba si uvědomit, že s angličtinou mnohdy nevystačíte. Musíte tak mít zastoupení v podobě místních specialistů, které je potřeba řídit.

I letošní ročník konference AFP 2013 se nesl ve znamení informací o probíhajících nebo chystaných investic v zahraničí. Zajímavý byl blok, týkající se stavu energetiky v Bělorusku a možnostech podnikání v Kazachstánu. Celkem se konference zúčastnilo cca 50 zahraničních hostů, nechyběli zástupci velvyslanectví více než 25 států světa, například Jižní Koreje, Kuvajtu, Maďarska, Velké Británie, Turecka, USA, Ruska, Francie, Srbska a dalších.

Druhý den konference byla na programu problematika teplárenství, probírala se průmyslová energetika, emisní povolenky a právní aspekty podnikání v oboru energetiky. Přednášející se zaměřili na dopady nových plánů Evropské komise na další zpřísnění emisních limitů, resp. revize BAT (nejlepší dostupné techniky) pro velké energetické zdroje a průmyslové podniky. Příští, 9. ročník konference se bude konat 27. až 28. listopadu 2014. Mediálním partnerem konference byl časopis All for Power (www.allforpower.cz), člen skupiny Com4in (www.com4in.cz).

„Obsáhlou reportáž o průběhu konference uveřejníme v následujících dnech.“

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Stanislav Cieślar, šéfredaktor časopisu All for Power, Ladislav Štěpánek, člen představenstva a ředitel divize Výroba, ČEZ, a. s., Martin Hájek, výkonný ředitel, Teplárenské sdružení, David Onderek, ředitel divize Elektřina a teplo, EP Energy, a. s.,Daneš Burket, prezident, Česká nukleární společnost, Martin Uhlíř, projektový manažer výstavby nového bloku v Dukovanech, ČEZ, a. s., Jan Pohořelický, ředitel technického úseku, JESS, a. s., Tomáš Žák, ředitel divize ENERGOPROJEKT PRAHA, ÚJV Řež, a. Zaplněný sál konference All for Power 2013doprovodná výstavaLadislav Štěpánek, člen představenstva a ředitel divize Výroba, ČEZ, a. s.Miloš Mostecký, obchodní ředitel, ŠKODA PRAHA a. s.Peter Bodnár, ředitel divize Investice, ČEZ, a. s. a Dag Wiesner, ředitel útvaru Realizace investic, ČEZ, a. s.Peter Bodnár, ředitel divize Investice, ČEZ, a. s.

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Skupina ČEZ je zakládajícím členem platformy Udržitelná energetika ČR (141x)
Nově založená "Technologická platforma Udržitelná energetika ČR" si klade za cíl především aktivní českou spol...
ČEZ Teplárenská, a. s., má nového generálního ředitele (55x)
Novým generálním ředitelem ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ se od 1. září stal Petr Hodek, který dosud působil na ...
Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (45x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...