Válcovna trub Třineckých železáren slaví 130 let a pozve lidi do provozu
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Energetické strojírenství, Plynárenství, Technologie, materiály
Ropné vrty s vysokou přesností, potrubí pro těžbu břidlicového plynu, ale i konstrukce nové haly svinovského nádraží či berlínského stadionu, horské dráhy, ... Kvalitní materiál pro ně umí vyrobit provoz Válcovna trub Třineckých železáren v Ostravě. Letos slaví 130. výročí svého vzniku. U této příležitosti pozve ve středu 1. května 2013 do svého provozu i širokou veřejnost, která bude mít ojedinělou možnost podívat se na specifickou výrobu trub.
Válcovna umí vyrobit trubky o průměrech od 60,3 až do 406,4 milimetrů s tloušťkou stěny od 6,3 do 60 milimetrů z legovaných i nelegovaných ocelí. Ty nachází uplatnění v energetických zařízeních, chemickém a geologickém průmyslu na těžbu a rozvod ropy, zemního plynu, vody. Ale také na nápravy, rámy, nárazníky aut, či jako mikropiloty, stožáry a další ocelové konstrukce nejrůznějších budov a staveb. Umožňuje to ojedinělá výroba, kde trubka vzniká z jednoho válce oceli postupným kováním. „Výroba musí být velmi přesná a splňovat vysoké nároky na kvalitu. Každá trubka má svůj rodný list, takže naši zákazníci po celém světě vědí přesně, kdy byla trubka vyrobena, z jakého materiálu a kde,“ vysvětluje výrobně technický zástupce vedoucího provozu Válcovna trub Ing. Martin Čaniga. První natupo svařená trubka byla vyrobena v tehdejší Rakousko-Uherské monarchii před 130 lety, a to právě ve vítkovickém závodě v roce 1883. Výroba bezešvých trubek tu byla zavedena v roce 1896 a trvá dodnes. Do skupiny podniků Třinecké železárny – Moravia Steel se válcovna připojila v roce 2005. O tři roky později prošla trať Velkého Mannesmannu rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací v hodnotě za více než 700 milionů korun. Poslední větší investicí byla nová lakovací linka, díky níž výrobky směřující na export přes moře nepodléhají během několikaměsíční pouti korozi. V loňském roce skončila výroba na Velkém Mannesmannu historický rekordem, když bylo vyrobeno více než 65 kilotun trubek. Celková výroba trubek včetně Malého Mannesmannu překročila vloni 96 kilotun. Během uplynulého roku nebyl v provoze Válcovny trub, kde pracuje 674 zaměstnanců, zaznamenán žádný pracovní úraz, což vyneslo tento provoz v soutěži bezpečnosti a ochrany zdraví v rámci TŽ na 1. místo. Třinecké železárny v příštím roce oslaví 175 let od svého založení. V letošním roce ale kulatá výročí slaví po Válcovně trub ještě další tři provozy. Podnik se může pochlubit 140 lety výroby koksu, 40 lety provozování kontidrátové tratě a 30 lety provozu kyslíkové konvertorové ocelárny.
Více informací o novinkách z Válcovny trub Třineckých železáren, které zazněly na tiskové konferenci (čtvrtek 25. dubna 2013), uveřejníme v časopise All for Power 3/2013 (červen).
Momentka z tiskové konference - Zleva: vedoucí střediska Malý Mannesmann Ing. Stanislav Gráf, výrobně technický zástupce vedoucího provozu Ing. Martin Čaniga, generální ředitel a předseda představenstva TŽ Ing. Jan Czudek a finanční ředitel a II. místopředseda představenstva TŽ Ing. Petr Popelář, MBA.
Partneři rubriky Technologie, materiály:
Související články
- Třinecké železárny spolupořádají prestižní světovou konferenci o kyslíkových procesech výroby oceli (5.9.2014)