Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    V urychlené schválení energetické koncepce věří málokdo. Českým politikům podle expertů chybí špetka odvahy

V urychlené schválení energetické koncepce věří málokdo. Českým politikům podle expertů chybí špetka odvahy

Publikováno: 16.4.2014
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Jako nekonečný příběh označuje tvorbu nové Státní energetické koncepce České republiky stále více a více odborníků. Stále časteji se přitom poukazuje na neschopnost a nedostatek alespoň minimální odvahy českých politiků o čemkoliv zásadním rozhodnout. "Od roku 2006 neustále aktualizujeme výhled v oblasti energetiky nemáme stále nic v ruce. Stejná míra nekoncepčnosti panuje i na úrovni Evropské unie. Některé státy EU jsou však v tomto směru daleko odvážnější," uvedl Ing. Zdeněk Duba (prezident Moravskoslezského energetického klastru) v rámci Energetického kongresu v Ostravě. "Podívejme se například na vyjádření polského ministra životního prostředí ke strategickému významu uhlí pro polskou energetiku při přípravě Varšavského summitu o globální dohodě k omezování emisí skleníkových plynů. Našim politikům taková odvaha vystoupit před evropskými úředníky chybí," uvedl Z. Duba. Dalším příkladem může být rozhodnutí nebo Finska a Maďarska, čili států, které se rozhodly pro výstaby nových bloků (technologie VVER). Kongres se konal v areálu VŠB-TU Ostrava. Akci zorganizoval Moravskoslezský energetický klastr pod záštitou vládního zmocněnce pro Moravskoslezský kraj doc. Ing. Jiřího Cieńciały, CSc. 

Vládní zmocněnec se sice kongresu osobně nezúčastnil, zajímavé informace však podala jeho tajemnice - Jana Dronská. Podle jejích slov by měla být aktualizovaná Státní energetická koncepce být předložena vládě v polovině 2014. Její schválení je však ve hvězdách. Z analýzy, která vyplývá z aktualizované státní energetické koncepce, vyvstává například růst nákladů na jednotku vyrobené elektrické energie do roku 2040 o více než 35 % oproti stávajícímu stavu. Ceny porostou u všech nejdůležitějších komodit - uhlí, plynu, ropy, uranu ... Pro domácnosti to bude znamenat růst nákladů za paliva a spotřebiče až o 12 %. Podle slov zástupkyně vládního zmocněnce pro Moravskoslezský kraj činí v současné době energetická závislost Česka 50%, což je téměř nejméně ze všech států EU. "Cílem ASEK je dostat se v roce 2040 na úroveň nezávislosti ve výši 70 %," uvedl Jana Dronská. V roce 2040 by se závislost na fosilních zdrojích měla pohybovat na 55%, podíl OZE by měl vystoupat ke stejnému roku na 20 %. V rámci SEK se hovoří i o konkurenceschopnosti. "Energetická náročnost hrubého domácího produktu by měla ze současných 0,5 GJ na tisíc korun poklesnout na 0,25 GJ na tisíc korun v roce 2040," uvedla Jana Dronská.

Jana Dronská

Co s poplatky firem?

Kdo sledoval práci tzv. krizového štábu, který v létě 2013 založil Jiří Cieńciała, jako ministr průmyslu, společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje, tak ví, že vznikla speciální pracovní skupina. "Tým dostal za úkol zmapovat všechny poplatky, které platí firmy v ČR. Jejich soupis je hodně tlustý materiál a skupina nyní připravuje návrhy sloučení a snížení některých poplatků," uvedla tajemnice vládního zmocněnce.  

MSK by se měl zaměřit na zvýšení hrubé přidané hodnoty

V rámci svého vystoupení Jana Dronská uvedla, že podle ministerstva průmyslu a obchodu by se měl kraj zaměřit na zvýšení hrubé přidané hodnoty na zaměstnance, neboť v současné době globální ekonomice mohou být dlouhodobě konkurenceschopné a tudíž úspěšné pouze regiony, které exportují produkty s vysokou přidanou hodnotou, které nelze jednoduchým způsobem substituovat podobnými levnějšími produkty z nízkonákladových zemí. "Současná úroveň hrubé přidané hodnoty na zaměstnance v MSK činí 47 % průměru v Evropské unii a 86% úrovně v Česku. V praxi to znamená soustředit se na vybraná tradiční regionální odvětví se silným inovačním potenciálem do budoucna a zároveň na nová perspektivní odvětví," uvedla a dodala: "Bude hodně důležité dostat finanční prostředky na výzkumné a vývojové aktivity a převézt je do podoby nových inovativních výrobků, služeb a technologií, na rozvoj lidských zdrojů ve výzkumu a podporu technického vzdělávání, zároveň také na podporu mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji a exportních aktivit s inovačním potenciálem." 

Doba "potemelínská"

Jana Dronská na konferenci v Ostravě prezentovala i oficiální vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu k posledním událostem kolem dostavby, resp. zrušení kontraktu na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Z jejich informací vyplývá, že na procesu aktualizované SEK se nic nemění a stále se uvažuje o původně navržených rozmezích energetického mixu. „Ministerstva průmyslu a obchodu a financí dostala za úkol do konce roku 2014 připravit plán dalšího rozvoje jaderné energetiky. V mezičase by mělo dojít k dokončení procesu aktualizace SEK a mělo by být jasno, jakým způsobem budou nastaveny pravidla pro poskytování státní pomoci v energetice v rámci EU, i jaké budou základní stavební prvky rámce evropské klimaticko-energetické politiky, včetně dekarbonizačního cíle,“ uvedla. Všechny tyto parametry podle prezentovaných informací poskytnou klíčové informace pro budoucí možný vývoj cen elektrické energie na velkoobchodních trzích. Ministerstvo průmyslu a obchodu tedy přiznává, že v současné době nemůže kvalifikovaně odpovědět na otázku: "Jaké varianty vzhledem k současným cenám elektřiny v Evropě přicházejí v úvahu?" 

Podle slov tajemnice vládního zmocněnce vláda deklarovala přetrvávající zájem na rozvoji jaderné energetiky v ČR. Výstavba nového zdroje se stále jeví jako optimální varianta řešení problému dožívání uhelných zdrojů a to proto, že taková pozitiva zemní plyn nemá. 

 

 

 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (75x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
Zdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republikaZdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republika (54x)
Novým jednatelem společnosti E.ON Česká republika se v polovině července stal Zdeněk Bauer. Posílí tak dosavadní vedení ...
Strojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vznikuStrojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vzniku (53x)
Na začátku letošního roku uplynulo 55 let od zrodu strojíren ArcelorMittal Engineering Products Ostrava (AMEPO). Ty vzni...