Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Těžba zemního plynu způsobuje v Holandsku zemětřesení

Těžba zemního plynu způsobuje v Holandsku zemětřesení

Publikováno: 5.5.2015
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Plynárenství

Nejvyšší nizozemský soud nařídil pozastavit těžbu zemního plynu v okolí jedenáctitisícového městečka Loppersum, které se nachází v nejsevernější provincii Groningen. Reagoval tak na sílící protesty občanských iniciativ poukazujících na stále častější a silnější lokální zemětřesení vyvolávané právě rozsáhlou těžbou na jednom z nejbohatších západoevropských nalezišť.

Klíčová slova: zemní plyn, zemětřesení, těžba

Zemní plyn se začal v provincii Groningen těžit v roce 1963 a těžba tam postupně stoupala až na 50 miliard krychlových metrů. Tamní obyvatelé přitom stále častěji se znepokojením pozorovali otřesy půdy. Seismologové uvádějí, že v lokalitě Loppersum se během uplynulých dvou let země třese v průměru každý třetí den. Na četných domech jsou již trhliny, které se stále zvětšují. Praskliny se objevily i na historicky cenných freskách ve starobylém loppersumském kostele.

Místní samospráva v Loppersumu uvádí, že je nutné zpevnit kolem 30 tisíc budov, což by ale přišlo až na šest miliard eur.

Nizozemská státní společnost Gasunie, soukromé firmy Royal Dutch Shell a americký ExxonMobil podle Úřadu pro bezpečnost (Dutch Safety Board) léta ignorovaly nebezpečí, které obyvatelům v souvislosti s intenzivní těžbou zemního plynu v provincii Groningen hrozí. Ale zastavit je definitivně není možné, neboť na tomto palivu v Nizozemsku závisejí statisíce domácností a do státního rozpočtu plyne několik desítek miliard eur ročně.

Těžební pole v Groningenu patří k nejvydatnějším v celé západní Evropě. Nizozemsko loni vytěžilo kolem 70 miliard krychlových metrů zemního plynu, z toho připadalo na Groningen přes 60 procent, vyplývá z údajů nizozemského ministerstva hospodářství. Vláda v Haagu podle ministra hospodářství Henka Kampa do konce letošního června rozhodne, zda celkovou těžbu neomezí na maximálních 35 miliard krychlových metrů. Ale to by znamenalo zvýšit jeho dovoz, především z Ruska.

Nejvyšší soud uvedl, že těžbu v původním rozsahu povolí, pokud by bylo vážně ohroženo zásobování palivem jak pro domácí trh, tak na export. Nizozemský plyn odebírají hlavně Německo, Belgie a Británie.

http://www.handelsblatt.com/politik/international/erdbebengefahr-niederlaendisches-gericht-stoppt-gasfoerderung/11636876.html

http://www.handelsblatt.com/technik/energie-umwelt/versiegende-vorkommen-europa-geht-das-erdgas-aus/11394250.html

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Michal Enžl: Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti (67x)
Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti. I na toto téma hovořili s Michalem Enžlem ...
Vítkovice podepsaly po Rosatomu smlouvu i s WestinghouseVítkovice podepsaly po Rosatomu smlouvu i s Westinghouse (67x)
Společnosti Westinghouse Electric Company a Vítkovice, a.s., podepsaly 1. prosince 2011 v prostorách rezidence americkéh...
Energetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou tříduEnergetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou třídu (55x)
O tomto víkendu byla v Praze završena anketa Zlatý Ámos 2014, která již dvacet let volí a oceňuje nejoblíbenější pedagog...