Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Svařovací den v Hněvkovicích - teorie a praxe na jednom místě

Svařovací den v Hněvkovicích - teorie a praxe na jednom místě

Publikováno: 27.6.2012, Aktualizováno: 3.7.2012 07:23
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Technologie, materiály

Nejen zajímavé odborné a teoretické informace získali účastníci 11. ročníku Svařovacího dne 2012 v rámci 14 odborných přednášek, ale i praktickou možnost seznámit se s novinkami v oboru svařování ocelí. Seminář se konal ve dnech 21. a 22. června v prostorách Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hněvkovice u Týna nad Vltavou a účastnilo se jej více než 50 specialistů. Možnost seznámit se s atmosférou semináře měli i studenti z místní školy. Akce je pořádána ve spolupráci s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava, ESAB Vamberk s.r.o. a Svářečskou školou č. 723. „Předností semináře v Hněvkovicích je možnost praktického seznámení se s novinkami v oboru. O toto se v dílnách místního učiliště starají specialisté firmy ESAB Vamberk. V rámci letošního ročníku se tak mohli účastníci seznámit s novou progresivní metodou svařování s větší rychlosti podávání drátu,“ říká odborný garant akce doc. Ing. Ivo Hlavatý, Ph.D., děkan Fakulty strojní VŠB-TU Ostrava.

Seminář byl historicky vždy zaměřený na svařování konkrétního materiálu – hliníku, žáropevných ocelí nebo byl zaměřen na renovaci navařováním a podobně. Poslední dva ročníky se zaměřují na problémy, které v oboru svařování vyvstaly za uplynulé období. I proto se jednalo např. o problémech se svařováním membránových stěn z materiálu T24 u nadkritických kotlů elektráren nebo o problematice svařování heterogenních spojů na parogenerátorech VVER 440 v Dukovanech. V plénu sedělo mnoho zástupců subdodavatelských firem společnosti ČEZ, kteří tak získali konkrétní informace o problematice. Zajímavá byla i přednáška zástupců Inženýrských staveb Košice, týkající se svařování souvisejícího s dostavbou 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce. Obsahem příspěvku byl popis schvalovacího postupu svařování a zkoušení svarových spojů. V rámci další přednášky, o materiálu T24, se znovu potvrdil známý fakt, že aplikace tohoto typu oceli na nadkritických kotlích v Evropě je problematická.
Mezi přednášejícími jsou tradičně zastoupeni i doktorandi. „Specifikem semináře s menším počtem účastníků je vždy to, že otázky z pléna jsou častější a bezprostřední. Pro doktorandy je to prostě ta pravá zkouška ohněm,“ říká I. Hlavatý. Ve své přednášce se mladý vědec zaměřil na použití karbidů wolframu v praxi, konkrétně v rámci navařovaných povrchů lžic bagrů a dalších otěrem namáhaných pracovních ploch.
„Ráz semináře hodláme zachovat i v budoucnu ve stejném duchu, stejně tak i lokalizaci. V jižních Čechách funguje mnoho subdodavatelských firem pro ČEZ, mnoho firem, které pracují v Temelíně a náš seminář je pro ně myslím hodně inspirativní,“ dodává I. Hlavatý. Součástí semináře Svařovací den je tradičně i večerní výměna zkušeností. K vidění tak bylo několik různorodých hudebních formací svařovacích expertů, kteří vyměnili saka, kravaty a osobní počítače za neformální oblečení a hlavně pak za kytary, harmoniky a housle.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012Svařovací den 2012

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Je ocel T24 vhodná pro membránové stěny USC kotlů? (49x)
Tento příspěvek (autor:Ing. Petr Mohyla, Ph.D., Ing. Jiří Zapletal, Flash Steel Power, a.s., p.mohyla@fla...
Aplikační omezení žáropevné oceli P92 (46x)
Snaha o zvyšování životnosti a efektivity energetických celků klade vysoké nároky na zvolené materiály, především z hled...