Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Specialisté z Řeže školili v Africe

Specialisté z Řeže školili v Africe

Publikováno: 18.9.2018, Aktualizováno: 8.10.2018 14:30
Rubrika: Zajímavosti

Unikátní trénink nigerijských specialistů ukončen vydáním certifikátu. Společnost ÚJV Řež se tímto podílí již na 17. odvozu vysoko obohaceného jaderného paliva, s cílem snížit riziko jeho možného zneužití pro válečné či teroristické účely. Jde o další krok k bezpečnějšímu kontinentu.

V průběhu jara a léta 2018 se specialisté ÚJV Řež z divizí Radioaktivní odpady a vyřazování a Integrita a technický inženýring, významně zapojili do přípravy nigerijských pracovníků z institutu CERT (Centre for Energy Research & Training) v Zarii na odvoz vysoko obohaceného jaderného paliva z výzkumného reaktoru MNSR z Nigérie do Číny. V tomto období se ve výcvikovém středisku, umístěném v Ghaně, uskutečnily celkem tři tréninky manipulací s obalovým souborem ŠKODAMNSR v celkové délce tří týdnů.

Po úspěšném zakončení teoretické i praktické části byl jednotlivým účastníkům předán oficiální certifikát. Na základě něho se mohl uskutečnit v první polovině září tzv. Dry-run, jehož se účastnili i zástupci nigérijského dozorového orgánu (obdoba českého SÚJB). Na základě úspěšného průběhu tohoto Dry-runu bude povolen převoz vysoceobohacené MNSR zóny z reaktoru NIRR-1 v institutu CERT z Nigerie do Číny.

„Výcvikové středisko v Akkře slouží pro komplexní nácvik dovedností, potřebných pro plánované odvozy palivové zóny reaktorů z Nigérie, Pákistánu, Íránu a Sýrie, kde se kvůli složité bezpečnostní situaci musí na odvozech paliva podílet hlavně místní, důkladně proškolení, specialisté“, říká vedoucí tréningu Adam Sheinherr, projektový manažer divize Radioaktivní odpady a vyřazování ÚJV Řež.

Vybavení střediska zahrnuje model reaktoru 1:1, upravený obalový soubor OS ŠKODA MNSR, vybavení pro manipulaci se souborem, zařízení pro heliové zkoušky těsnosti a další komponenty, včetně speciálně vyvinutého překládacího zařízení ruské firmy SOSNY. Výcvikové středisko bylo vybudováno v ghanské Akkře pod hlavičkou OSN z prostředků amerického Department of Energy (Ministerstva energetiky USA) v rámci programu M3 - Material Management and Minimization. Program MNSR zahrnuje odvozy vysokoobohaceného paliva z výzkumných reaktorů čínského typu ve všech zemích zpět do Číny v rámci iniciativy na snižování globálních hrozeb (GTRI).

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Specialisté z Řeže školili v AfriceSpecialisté z Řeže školili v AfriceSpecialisté z Řeže školili v Africe

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Ochranný nátěr pro extrémní podmínkyOchranný nátěr pro extrémní podmínky (322x)
Ochrana životního prostředí již dlouho není tématem pouze ekologických sdružení a občanských spolků, ale stala se celosp...
Význam metod verifikace a validace výsledků z CFD analýz při výpočtech vibrací vyvolaných prouděním pro návrh zařízení na výměnu tepla (53x)
Vibrace vyvolané prouděním (flow-induced vibration) mohou způsobovat velké problémy u zařízení na výměnu tepla, jakými j...
Island - země ledu, ohně a energie (52x)
Pojmenování Země ledu a ohně je tradičním přívlastkem Islandu, nejmenší ze severských zemí. Od nich se nápadně liší také...