Slovenský národní den na MSV
Rubrika: Aktuality
Stalo se již tradicí, že Slovenský národní den na MSV v Brně společně otevírá slovenský ministr hospodářství spolu se svým českým protějškem, ministrem průmyslu a obchodu. Proto i dnes úvodní slovo na zahájení slovenské prezentace patřilo dvěma mužům - Vazilu Hudákovi a Janu Mládkovi, kteří tak shodně a symbolicky potvrdili nadstandardní hospodářské a obchodní vztahy obou zemí. Přítomni byli i velvyslanci Livia Klausová a Peter Weiss. V Brně se v těchto dnech představuje 83 slovenských firem, čímž se náš východní soused stal po Německu druhým největším zahraničním vystavovatelem. Zahraniční firmy letos v Brně tvoří 47 % z celkového počtu vystavovatelů.
Ministr hospodářství Slovenské republiky Vazil Hudák dnes uvedl, že průmysl se v loňském roce podílel na celkové tvorbě HDP Slovenské republiky více jako 24 %. I proto je Slovensko označováno za třetí nejprůmyslovější zemi v Evropě. HDP v oblasti průmyslu vzrostlo o 2,7 % a loni v tomto odvětví pracovalo téměř půl milionu lidí. Na Slovensku má v současnosti nejvýznamnější postavení strojírenský průmysl, rozdělený do čtyř oblastí. Je to výroba motorových vozidel, návěsů a přívěsů, výroba ostatních dopravních prostředků, výroba strojů a zařízení a výroba kovových konstrukcí.
„Největší podíl na zaměstnanosti, tvorbě DPH a tvorbě přidané hodnoty má výroba motorových vozidel. Loni bylo na Slovensku vyrobeno 973 370 automobilů,“ uvedl ministr Hudák. Slovensko si tak drží světové prvenství v počtu vyrobených aut na tisíc obyvatel (v roce 2014 bylo toto číslo 179).
Slovenskou prioritou je podle ministra Hudáka zvýšit inovační výkonnost slovenské ekonomiky, podpora výzkumu a inovací a jejich zavádění do praxe, podpora inovativních firem a start-upů. V tom se s českými potřebami výrazně neliší. Ministr Mládek se dnes vyjádřil v tom smyslu, že absorpce vědy a výzkumu do praxe a celé české ekonomiky je jedním ze současných „úzkých míst“, které musí rychle řešit jak český průmysl, tak vláda. Druhým velkým problémem je poměrně vysoké číslo nezaměstnaných na jedné straně a chybějící kvalifikovaná pracovní síla, představující 100 tisíc volných míst v technických profesích. To je velký úkol pro české vysoké školství, které momentálně pokulhává za aktuálními požadavky průmyslu. Za klíčové slovo budoucnosti označil ministr Mládek Průmysl 4.0.