Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    Skupina ČEZ vydělala za loňský rok 14,5 miliardy korun, meziročně o 4 miliardy korun více

Skupina ČEZ vydělala za loňský rok 14,5 miliardy korun, meziročně o 4 miliardy korun více

Publikováno: 17.3.2020
Rubrika: Tiskové zprávy

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) Skupiny ČEZ dosáhl 60,2 mld. Kč, meziročně o 21 % více. Čistý zisk vzrostl o 38 % na úroveň 14,5 mld. Kč. Zvýšení je způsobeno zejména růstem realizačních cen vyrobené elektřiny v ČR díky víceletému předprodeji na velkoobchodních trzích v Německu a zároveň vyšším ziskem z obchodování s komoditami, který v závěru roku přispěl k významnému překonání celkového očekávaného zisku Skupiny ČEZ. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy dosáhl hodnoty 18,9 mld. Kč.

„Hospodářské výsledky za rok 2019 naplnily naše očekávání obratu trendu předchozích let a výrazně meziročně vzrostly. Dařilo se nám zejména v oblasti obchodování s komoditami. Obchodní výsledek tradingu v roce 2019 dosáhl téměř 5 mld. Kč. V minulém roce jsme dále pokračovali v opatřeních v oblasti vnitřní efektivity. Zrušili jsme téměř 350 pracovních míst na centrále a v podpůrných procesech a zefektivnili tyto činnosti s celkovou trvalou roční úsporou přes 600 milionů korun,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a pokračoval: “Navzdory výraznému poklesu velkoobchodních cen na burzách v posledním čtvrtletí předpokládáme v roce 2020 další růst zisku. Čistý zisk očekáváme na úrovni 21 až 23 miliardy korun a provozní zisk před odpisy (EBITDA) v rozmezí 63–65 miliard korun. Těžíme tak ze strategie předprodejů elektřiny na 3 roky dopředu a daří se nám vnitřními opatřeními tlumit vliv inflace na stálé náklady“.

V prosinci Evropská komise vytyčila tzv. Zelenou dohodu pro Evropu, která zásadně ovlivní energetiku, zejména zvýšením cíle pro dekarbonizaci ze 40 % na 50 až 55 % do roku 2030. V souladu s trendy evropské energetiky již v červnu aktualizovala Skupina ČEZ strategii a koncepci podnikatelské činnosti. Geograficky míří rozvojová strategie primárně na domácí trh, v zahraničí je zaměřena především na rozvoj segmentu moderních energetických služeb. Již v roce 2019 získala Skupina ČEZ nové ESCO společnosti, jejichž roční EBITDA přesahuje 0,6 mld. Kč.

V oblasti tradiční výroby byly podniknuty přípravné kroky pro odstavení vybraných uhelných zdrojů a pro naplnění nových ekologických limitů po roce 2020. I v reakci na zásadní odklon Evropské unie od uhlí nevyužil ČEZ opci na odstoupení od prodeje hnědouhelné elektrárny Počerady. Budoucí směřování ČEZ ilustruje fakt, že průměrné měrné emise CO2 z vyrobené elektřiny ve zdrojích Skupiny ČEZ klesly za poslední tři roky o 20 %. Hodnota 361 g CO2/kWh, dosažená v roce 2019, je téměř na úrovni nových paroplynových zdrojů.

„Provozní výnosy Skupiny ČEZ dosáhly 206,2 mld. Kč a meziročně tak vzrostly o 21,7 mld. Kč. Výroba elektřiny dosáhla 64,6 TWh, meziročně o 2 % více. V bezemisních jaderných zdrojích se v roce 2019 podařilo vyrobit 30,2 TWh, meziročně o 0,3 TWh více. V paroplynové elektrárně Počerady vzrostla díky vysoce příznivým tržním podmínkám výroba více než dvojnásobně a dosáhla rekordních 3,7 TWh. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 60,2 mld. Kč a meziročně vzrostl o 21 %. Zejména díky dalšímu rekordu zisku tradingu se nám podařilo více než vykompenzovat překvapivé rozhodnutí odvolacího soudu ve sporu se Správou železnic z roku 2010, na jehož základě byla společnost ČEZ Prodej v roce 2019 nucena uhradit částku 1,3 mld. Kč,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.

Zvýšily se investice do dlouhodobého majetku o 3,4 mld. Kč na celkem 29,8 mld. Kč. Největší částka, 10,9 mld. Kč, byla investována do distribuční sítě v ČR, kterou intenzivně připravujeme pro potřeby moderní energetiky. Meziročně vzrostly nejvíce investice do tradičních výrobních zdrojů.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o 0,3 %, po klimatickém a kalendářním očištění jde o růst 0,1 %. Na poklesu se podepsal abnormálně teplý konec roku 2019.

V souvislosti s aktuální pandemií koronaviru společnost ČEZ začala s přijímáním ochranných opatření s výrazným předstihem. Už koncem února aktivovalo vedení společnosti speciální tým, který průběžně přijímá opatření, aby zachoval funkčnost firmy a minimalizoval dopady.

Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Skupina ČEZ je zakládajícím členem platformy Udržitelná energetika ČR (97x)
Nově založená "Technologická platforma Udržitelná energetika ČR" si klade za cíl především aktivní českou spol...
CHEMCOMEX Praha: nový obchodní ředitel Luboš Nedvědický (33x)
Na pozici obchodního ředitele společnosti byl začátkem srpna jmenován Ing. Luboš Nedvědický, který převzal řízení obchod...
MVV Energie CZ a.s. prodala Jabloneckou teplárenskou a realitní, a.s. (28x)
Společnost MVV Energie CZ a.s. prodala svůj 65,78% podíl v Jablonecké teplárenské a realitní a.s. (JTR) statutárnímu měs...