Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    ŠKODA JS podepsala memorandum s čínským uchazečem o výstavbu nových jaderných zdrojů

ŠKODA JS podepsala memorandum s čínským uchazečem o výstavbu nových jaderných zdrojů

Publikováno: 18.10.2019
Rubrika: Jaderné

ŠKODA JS a.s. dne 15.10.2019 podepsala Memorandum o porozumění (Memorandum of Understanding, dále MOU) o spolupráci v jaderné oblasti se společností China Nuclear Power Engineering Company (CNPEC), která je dceřinou společností China General Nuclear Power Corporation (CGN). CGN deklarovala úmysl účastnit se výstavby nových jaderných kapacit v České republice a její inženýrská odnož CNPEC má v úmyslu vejít v kontakt s českým řetězcem dodavatelů v jaderné energetice s cílem posunout přípravu projektu vpřed.

ŠKODA JS opakovaně zdůraznila svůj zájem i připravenost podílet se na výstavbě nových jaderných zdrojů v ČR. Kvalifikuje ji k tomu její více než šedesátileté kontinuální působení v oboru i současné zapojení do projektů doma i v zahraničí. Pokud jde o tuzemské jaderné kapacity, podílela se ŠKODA JS na jejich budování a v současné době zajišťuje jejich servis, údržbu i modernizaci. Zapojení do mezinárodní dělby práce a schopnost adaptovat se na nové podmínky dokumentuje skutečnost, že na vývoz, který směřoval do 14 zemí, připadlo v loňském roce 68 % dosažených tržeb. Společnost je v kontaktu s potenciálními uchazeči o výstavbu nových kapacit v ČR, dnes podepsané MOU je zatím prvním dokumentem, který specifikuje obsah těchto jednání.

CNPEC v něm vyjadřuje svůj zájem stát se z pověření CNG generálním dodavatelem nových jaderných kapacit v ČR a zajistit realizaci projektu ve všech oblastech. ŠKODA JS nabízí dodávky a služby pro jaderný ostrov, polární jeřáb, zavážecí stroj, technickou podporu lokalizaci projektu na podmínky české legislativy, systém kontroly a řízení reaktoru, projekt management a koordinaci výstavby.

V dokumentu se uvádí, že jeho cílem je vytvoření rámce spolupráce mezi zúčastněnými stranami a její zjednodušení s tím, že nemá exkluzivní charakter. Kromě vzájemné podpory v procesu přípravy výstavby nových kapacit v ČR upravuje i postup v případě, že CGN zvítězí v soutěži. CGN již dříve v dopise adresovaném potenciálním českým dodavatelům uvedla, že počítá s jejich podílem ne menším než 65 %.

ŠKODA JS může být přizvána CNPEC k účasti na přípravě nabídky a výstavbě jaderných zdrojů v dalších evropských zemích v rozsahu dle dohody smluvních stran, ŠKODA JS bude také vítána v nabídkách dodávek zařízení pro nově budované zdroje v Číně. 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

První blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provozPrvní blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provoz (65x)
V 1. bloku jaderné elektrárny Novovoroněžská II s reaktorem VVER-1200 spouští ruská korporace pro atomovou energii Rosat...
Vítkovice podepsaly po Rosatomu smlouvu i s WestinghouseVítkovice podepsaly po Rosatomu smlouvu i s Westinghouse (57x)
Společnosti Westinghouse Electric Company a Vítkovice, a.s., podepsaly 1. prosince 2011 v prostorách rezidence americkéh...
„Pro první kontakt v Turecku bych se na poradenské firmy určitě nespoléhal. To si musí každý odpracovat sám,“... (54x)
... uvedl pro potřeby „Tureckého speciálu“ časopisu All for Power Martin Pecina, generální ředitel Vítkovice...