Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Rusko a Spojené státy podepsaly dohodu o spolupráci v oblasti jádra a energetiky

Rusko a Spojené státy podepsaly dohodu o spolupráci v oblasti jádra a energetiky

Publikováno: 18.9.2013
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

16. září 2013 podepsali ve Vídni podepsali generální ředitel státní korporace pro jadernou energii Rosatom, C.V. Kirijenko a ministr energetiky Spojených států E.Moniz, Dohodu o spolupráci ve vědeckém výzkumu a vývoji v oblasti jádra a energetiky.

Klíčová slova: Rosatom, jádro, energetika

Zmíněný dokument dále rozvíjí ustanovení základní Dohody mezi vládami Ruské federace a Spojených států o spolupráci v oblasti mírového využití jaderné energie. Ta vstoupila v platnost 11. ledna 2011 a určila obecný rámec spolupráce obou stran v oblasti mírového využití jaderné energie.
 
Dnes podepsaná Dohoda o spolupráci ve vědeckém výzkumu a vývoji v oblasti jádra a energetiky otevírá široké možnosti pro navazování kontaktů mezi laboratořemi a výzkumnými ústavy Ruska a Spojených států.  Jejich cílem je provádět aplikovaný a základní výzkum orientovaný na perspektivní technologie. Dohoda také upravuje pravidla přístupu do výzkumných objektů v souladu se stanovenými předpisy.
 
V Dohodě o spolupráci ve vědeckém výzkumu a vývoji v oblasti jádra a energetiky je uvedena celá řada směrů a zaměření spolupráce, které otevírají perspektivy dlouhodobé součinnosti v takových oblastech, jako jsou civilní jaderná energetika, projektování JE a nových typů reaktorového paliva, jaderná věda, využití jaderných a radiačních technologií ve zdravotnictví a průmyslu nebo zacházení s radioaktivními odpady. Zvláštní pozornost bude, tak jako dosud, věnována otázkám nešíření jaderného paliva a zajištění jaderné i radiační bezpečnosti.

Dohoda o spolupráci ve vědeckém výzkumu a vývoji v oblasti jádra a energetiky obsahuje dodatek s ustanoveními, která se týkají rozdělení, ochrany a obrany práv na intelektuální vlastnictví.

Po podpisu dohody vydaly na závěr obě strany společné prohlášení pro sdělovací prostředky. V něm se mimo jiné uvádí, že práce nad Dohodou o spolupráci ve vědeckém výzkumu a vývoji v oblasti jádra a energetiky byly zahájeny v červnu 2011, kdy obě strany podepsaly společné prohlášení. V něm podpořily vytvoření pevného základu pro spolupráci ve vědeckém výzkumu a vývoji v oblastech jádra a energetiky. Jakmile dohoda vstoupí v platnost, přistoupí obě strany k její realizaci v rámci společné Pracovní skupiny pro jadernou energetiku a jadernou bezpečnost Rusko-Americké Prezidentské komise.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (70x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
První blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provozPrvní blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provoz (67x)
V 1. bloku jaderné elektrárny Novovoroněžská II s reaktorem VVER-1200 spouští ruská korporace pro atomovou energii Rosat...
Zdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republikaZdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republika (65x)
Novým jednatelem společnosti E.ON Česká republika se v polovině července stal Zdeněk Bauer. Posílí tak dosavadní vedení ...