Radioaktivita v okolí elektrárny klesá
Japonské úřady i dnes opět potvrdily, že k explozi v JE Fukushima (u reaktoru č. 1) došlo mimo vnitřní kontejnment, v němž je umístěn primární okruh , ne uvnitř. Provozovatel elektrárny, Tepco, taktéž potvrdil, že integrita kontejnmentu je neporušena. Jako protiopatření k omezení dalších škod na reaktoru č. 1 je uplatněna aplikace mořské vody smíšené s kyselinou boritou, která se od včerejší 20 hodiny vstřikuje do primárního okruhu, což by mělo zajistit dostatečné množství chladicí kapaliny v reaktoru. Opatření proti přehřívání aktivní zóny jsou uplatňovány i na dalších reaktorech této jaderné elektrárny.
Okamžitě po výbuchu vodíku v budově reaktoru vně vnitřního kontejnemtu (důsledek nahromadění vodíku v kombinaci s kyslíkem v prostoru mezi vnitřním kontejnmentem a vnější konstrukcí budovy reaktoru – nahromadění vodíku bylo důsledkem reakce zirkonia z pokrytí palivových článků s parou v aktivní zóně reaktoru vlivem jejího nedostatečného chlazení, které bylo způsobeno selháním záložních dieselgenerátorů po hodině jejich provozu, zřejmě v důsledku poškození přívodu paliva přílivovou vlnou "tsunami") byla potvrzena přítomnost zvýšených úrovní radioaktivních prvků Cesia (137) a Jódu (131) v blízkosti JE Fukushima. Hodnoty radioaktivity však již podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) již delší dobu klesají. Nehledě na tuto skutečnost probíhá evakuace osob. Z okruhu 20 kilometrů od elektrárny muselo preventivně opustit své domovy asi 170 000 obyvatel. Podle MAAE ale nebudou muset být uplatněny všechny plánované a systémové evakuační opatření. Incident v JE Fukušima na bloku 1 byl v 7stupňové škále závažnosti vyhodnocen číslem 4.
Podle MAAE byli při výbuchu čtyři zaměstnanci elektrárny zraněni, dva pracovníci jsou zatím nezvěstní. Oproti tomu, podle posledních informací v důsledku zemětřesení a vlny tsunami zemřelo v Japonsku bohužel již více než 10 tisíc obyvatel.
Související články
- On-line z Japonska: Francouzi zveřejnili plán kontroly svých 150 jaderných zařízení (zdroj: THE NUCLEAR COMMUNICATIONS NETWORK) (11.5.2011)
- Otázky a odpovědi kolem události v JE Fukushima - není to ani Černobyl ani Three Mile Island v USA (13.3.2011)
- Popis vývoje havárie na 1. bloku jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku (13.3.2011)