Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Příští rok začne ve Vrchlabí testování ostrovního provozu

Příští rok začne ve Vrchlabí testování ostrovního provozu

Publikováno: 12.10.2011
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Elektromobility

Podle vyjádření společnosti ČEZ, jsou úspěšně naplňovány cíle, které si stanovila v rámci Smart Regionu ve Vrchlabí ̶ prvního energeticky chytrého regionu v České republice. Projekt vstoupil již naplno do realizační fáze. Na konci roku 2009 představila Skupina ČEZ pilotní projekt Smart Region, který Skupina ČEZ realizuje ve Vrchlabí v rámci své koncepce Future Emotion. Projekt je zaměřen na ověření funkcionalit konceptu Smart Grid. Tento koncept zahrnuje distribuční síť inovovaného pojetí, která dokáže efektivně začlenit působení všech připojených uživatelů, centralizovaných i lokálních výrobních zdrojů energie, odběratelů s možností jejich aktivní role a začlenění nových funkcí distribuční sítě. „Vizi konceptu Smart Grids vnímáme jako spolehlivé, automatizované a efektivně řízené distribuční sítě, jejichž principem je interaktivní komunikace mezi výrobními zdroji, distribuční sítí a zákazníky o aktuálních možnostech výroby a spotřeby energie. Je nutné si přitom uvědomit a řešit určitá rizika, jako je bezpečnost a zranitelnost soustavy, či náklady na vybavení distribučních sítí,“ vysvětluje Milan Špatenka, ředitel útvaru rozvoj distribuce ČEZ, a.s.

V roce 2010 a v první polovině roku 2011 proběhla v souvislosti s budováním Smart Regionu přípravná fáze – v ní se ČEZ zaměřil na rozpracování celkového technického konceptu, uzavírání příslušných smluv a zpracování projektových dokumentací. „Přípravná část projektu byla provázána s důrazem na výzkum a vývoj, kde rozvíjíme spolupráci s vysokými školami, výzkumnými ústavy a evropskými institucemi podpory výzkumu a vývoje,“ říká Martin Machek, manažer projektu Smart Region.
Od léta 2011 pak Skupina ČEZ zahájila práce v reálném prostředí a zaměřila se na instalaci inteligentních měřidel, elektromobilitu a výměnu distribučních zařízení, především kabelů vysokého napětí. Od června 2011 zahájil ČEZ ve Vrchlabí instalaci inteligentních elektroměrů, které umožňují detailní sledování spotřebované elektrické energie. K dnešnímu dni již bylo ve Vrchlabí vyměněno zhruba 3 000 elektroměrů, což je více než polovina z celkového počtu ve městě. Inteligentní elektroměry budou aktivně využity i při řízení distribuční soustavy. „Na výměně moderních měřidel pracujeme od letošního června. Vše jde podle plánu a zjištěné problémy se nám daří řešit. Vážíme si toho, že naši zákazníci ve Vrchlabí s námi spolupracují a při výměně měřidel nám vycházejí maximálně vstříc. Před námi jsou ještě dva měsíce a už v tuto chvíli můžeme říct, že stihneme nainstalovat příslušný počet měřidel v předpokládaném termínu,“ říká Ondřej Mamula, vedoucí projektu inteligentních měřidel.
Skupina ČEZ také představila projekt takzvaného multiutilitního měření, kde ve čtyřiceti bytech panelového domu ve Vrchlabí společně s ostatními distributory energií začátkem srpna nainstalovala měřidla elektřiny, vody, plynu a tepla. Obyvatelé domu tak mají unikátní možnost sledovat a ovlivnit svou spotřebu v domácnosti.

Podpora elektromobility
Všeobecně známé jsou aktivity ČEZ v oblasti elektromobility. Na jaře roku 2011 předala do testovacího provozu dva elektromobily – jeden MěÚ Vrchlabí a druhý Správě KRNAP. V létě 2011 byl ve spolupráci s výrobcem autobusů SOR Libchavy, který s ČEZ spolupracuje na vývoji elektromobility, a provozovatelem dopravy KAD ve Vrchlabí testován elektrobus. V příštím roce ČEZ vybuduje ve Vrchlabí několik dobíjecích stanic a to pro normální i rychlé dobíjení.

Co bude v roce 2012?
Záměrem Skupiny ČEZ je v roce 2012 v projektu Smart Region uvést do provozu také výrobní zdroje nutné pro testování Smart Grids. „V roce 2012 uvedeme do provozu kogenerační jednotky, které budou dodávat elektrické energii do distribuční sítě a teplem budou zásobovat město. Jedna z nich bude mít výkon 1,6 MW a bude sloužit také pro vytvoření a testování ostrovního provozu v části Vrchlabí,“ říká Martin Machek. Pokračovat budou také práce na distribuční části projektu, především dodávkou a instalací koncepčně nových distribučních trafostanic a pracemi na pokládce kabelů nízkého napětí včetně nových technologií automatizace.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (76x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
Zdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republikaZdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republika (51x)
Novým jednatelem společnosti E.ON Česká republika se v polovině července stal Zdeněk Bauer. Posílí tak dosavadní vedení ...
Strojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vznikuStrojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vzniku (49x)
Na začátku letošního roku uplynulo 55 let od zrodu strojíren ArcelorMittal Engineering Products Ostrava (AMEPO). Ty vzni...