Posílení portálu pro vyvedení výkonu kladenské elektrárny určoval omezený čas
Krátkou odstávkou prošla koncem srpna tepelná elektrárna Kladno. Důvodem byla montážní výměna stávajícího břevna portálu pro vyvedení výkonu elektrárny. Výměna, kterou provedla elektromontážní společnost GA Energo technik, byla technologicky náročná a musela být provedena v pevně daném osmihodinovém limitu.
V souvislosti s právě probíhající výstavbou nového bloku elektrárny, který nahradí stávající ze sedmdesátých let minulého století, musela být posílena jedna část konstrukce stožáru nesoucího vedení pro vývod výkonu elektrárny. „Výměna musela být pečlivě připravena, aby nedošlo k žádným komplikacím a vše se stihlo ve velmi omezeném čase. Každá komplikace by totiž vedla k dlouhodobé odstávce elektrárny a zásadnímu prodlení při výstavbě nového bloku,“ vysvětluje Zdeněk Židek, ředitel společnosti GA Energo technik. Pro urychlení výměny bylo třeba použít i jiné postupy, než je běžné. „Standardně jsou například izolátorové řetězce instalovány až přímo na stožár, v tomto případě jsme břevno a řetězce sestavili na zemi a celou konstrukci pak vyzvedli na stožár. Výměnu ztěžoval také omezený manipulační prostor,“ doplňuje Židek. Stožár, na němž výměna probíhala, je polední stožár před vstupem vedení do zapouzdřené rozvodny. Při výměně bylo rozpojeno vedení přenášející zhruba jednu čtvrtinu výkonu celé elektrárny.
Společnost GA Energo technik s.r.o. patří dlouhodobě mezi přední společnosti v oblasti dodávek služeb pro energetiku v České republice. Zároveň je významným dodavatelem společnosti ČEZ Distribuční služby v oblasti pohotovostní havarijní služby, a to na všech napěťových úrovních elektrického vedení. Havarijní službu zajišťuje také pro soukromé fotovoltaické elektrárny a veřejné osvětlení měst a obcí. Společně s provozem havarijní služby zabezpečuje rovněž výstavbu, projektování a opravy veškerých energetických sítí a rozvodných zařízení všech napěťových úrovní. Jako jediná firma na poli montáží VN a VVN v ČR je společnost GA Energo technik certifikována pro tažení vodičů přes křižovatky elektrifikovaných železnic ČD pod napětím, bez nutnosti vypínání a výluk a je vlastníkem užitného vzoru zapsaného Úřadem průmyslového vlastnictví k Zařízení pro dočasný přenos elektrické energie tzv. nouzových stožárů. Svou činnost zahájila společnost v roce 1993, nyní má 12 poboček po celém území ČR a téměř 500 kmenových zaměstnanců.
Autor
Související články
- Turbína nového bloku K7 úspěšně přifázována (4.9.2013)