Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    On-line - jaderný expert Radek Škoda: Jeden nový reaktor Temelína vyjde na 50 až 150 miliard

On-line - jaderný expert Radek Škoda: Jeden nový reaktor Temelína vyjde na 50 až 150 miliard

Publikováno: 24.6.2010
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné, Jaderné palivo

Rodící se středopravicová vláda se shoduje na podpoře dostavby dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Zatím je ale stále otazník, kdo jaderné bloky postaví. A klíčovou roli bude hrát cena. O největší tendr v dějinách Česka se ucházejí tři subjekty, které mají zajistit výstavbu dvou nových bloků v Jaderné elektrárně Temelín. O zakázku za zhruba 500 miliard korun usiluje francouzská Areva, americký Westinghouse a rusko-české konsorcium. Při stanovování reálné ceny temelínského projektu není podle nezávislých odborníků možné vycházet ze zahraničních zkušeností. "Rozhodně si myslím, že dopracovat se k výsledné částce 500 miliard korun, by byl velký hazard," uvedl Radek Škoda z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské na ČVUT v Praze. Na pokračování výběru firmy, která Temelín II dostaví, bude nově dohlížet i vládní zmocněnec Václav Bartuška, kterého v pondělí jmenoval vláda. Bartuška zároveň současně zůstává ve funkci velvyslance pro energetickou bezpečnost. Ten by měl zajistit to, aby stát měl o zakázce přesné a detailní informace, protože má v elektrárenské společnosti ČEZ, která tendr na výstavbu Temelína vypsala, dvoutřetinový podíl. ČEZ od května se všemi uchazeči jedná o konkrétních podmínkách a na podzim je pak vyzve k podání nabídky, jejíž součástí bude zadávací dokumentace. Podle nedávných informací ČEZ je ve fázi přípravy zadávací dokumentace. Kdo nové jaderné bloky na jihu Čech nakonec postaví, by se mělo rozhodnout na začátku roku 2012. Nové bloky elektrárny by mohly stát do roku 2020.

Na dotazy čtenářů www.ihned.cz odpovídal Radek Škoda z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské na ČVUT v Praze.

Jaká jsou ekonomická a politická kritéria při dostavbě Temelína? Do jaké míry by se měl v jaderném tendru angažovat stát? Ovlivní dostavbu Temelína lobbing států, jejichž firmy jsou přihlášeny v tendru? Jak na budování dalších českých reaktorů zareaguje Evropa? Na tyto a další otázky odpovídal Radek Škoda, odborník na jadernou energetiku (poznámka: neredigováno).

Petr
Umí reaktory všech tří firem zpracovávat přepracované vyhořelé palivo?
Radek Škoda
Dobré odpoledne, zdravím všechny čtenáře z pražské Tróji, děkuji za 1. otázku. EPR a AP1000 přímo počítá s MOX (přepracovaným, recyklovaným) palivem, ve VVER reaktorech se dá použít po modifikaci řídícího systému.

Kubik
Dobý den, rád bych využil možnosti zeptat se na problematiku jádra. Na mysli mi vytanulo několik otázek:
1) O jakých typech reaktorů se uvažuje?
2) Nebylo by výhodné instalovat malý množivý reaktůrek? Primárně ne kvůli výkonu, ale proto, že tu žádný není. Tj. přínos pro budoucnost a know how.
3) Proč mají chladící věže tvar hyperboloidu a ne třeba válce nebo kvádru?
4) Jak si představujete výstavbu elektrárny? Tj. kde myslíte, že bude probíhat duševní práce při projektování? Zdali v USA/Francii/Rusku nebo se zapojí i firmy z Česka. Je dostatek lidí? Přeci jen se tu už dlouho žádné jádro nedělalo, staří jsou v důchodu a mladí to neumí.
Díky.
Radek Škoda
1/ Uvažuje se o tlakovodních reaktorech: typy AP1000, MIR1200 a EPR.
2/ Možná ano. Ale nemáme kapacity na přepracování jaderného paliva a neexistuje dostatečně vyvinutý typ licencovaného FBR.
3/ Jsou optimální z hlediska aerodynamiky a spotřeby materiálu.
4/ Reaktory jsou již navržené, u nás se bude stavět. Samozřejmě se zapojí české firmy. A máte pravdu, nových lidí bude potřeba mnoho. Proto také věřím našim studentům FJFI ČVUT (Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské na ČVUT v Praze).

Ota
Muzete prosim srovnat tri nabizene projekty z hlediska zajisteni bezpecnosti provozu? Vidite u nektereho z nich v tomto ohledu nejakou vyhodu? Dekuji.
Radek Škoda
Z hlediska jaderné bezpečnosti je vidím velmi srovnatelně. A to tedy o řád lepší než stávající reaktory.

Markéta Burdová
Myslite, ze se konecne jednou podari postavit jadernou elektrarnu ve slibenem terminu a bez navysovani ceny? Ktere z tech tri firem byste v tomto ohledu nejvice veril?
Radek Škoda
V Japonsku a Koreji je to normou. Někteří dodavatelé, např. AECL v tomto mají též výtečnou reputaci. Každý z uvedených uchazečů měl v tomto ohledu světlé i stinné chvilky, je potřeba si to ohlídat.

Linda
Zdá se, že politici nejsou nakloněni spolupráci s dodavatelem z Ruska, jak to vidíte vy jako odborník z hlediska technologie?
Radek Škoda
Ruská technologie je nepatrně odlišná, ale i AP1000 je jiné než EPR. Osobně se kloním ke kritériu faktoru využití elektrárny a ceny.

Vláďa
Dobrý den, rád bych se zeptal - Westinghouse prý nabízí tzv. modulární výstavbu. V čem to konkrétně spočívá a jaký to může mít vliv na cenu?
Radek Škoda
Modulární výstavba je paralelní výroba jednotlivých částí elektrárny a kompletace modulů na místě. Pokud provedena správně, dokáže uspořit mnoho času a zkrátit výstavbu.

Nitramt
Dobry den, ma smysl uvazoavt o ekonomicke smysluplnosti posuzovani takoveho projektu? jiz nyni je jasne, ze o vyberu dodavatele se nebude rozhodovat dle ekonomicke rentability, ale v sekretariatech stran dle.... pokud je jaderna energetika tak nesmirne bezpecna neni na case aby provozovatele platili trzni pojisteni veskerych moznych skod, uradu pro jadernou bezpecnost se coby urednikum neda verit ani slovo. posledni otazka: je cvut stale tak mizernou skolou jakou byval kdyz jsem tam energetiku studoval ja? Dekujiz a odpovedi.
Radek Škoda
Rozhodně ano, ekonomika je důležitá, nakonec elektřinu budou kupovat a platit občané. SÚJB rozhodně věřím. Nevím co a kdy jste studoval, ale podle kolegů se kterými spolupracuji vidím, že jsme přinejmenším srovnatelní se světem.

Pavel
Dobrý den, domníváte se, že jako člověk s čistě technickým vzděláním, jste zároveň vhodnou osobou pro odhad možné ceny dostavby a návratnosti? Osobně nerad vidím, když "odborníci" na jadernou energetiku posuzují ekonomickou výhodnost nějaké investice. Jednak jste pochopitelně zaujatí (větší rozvoj jaderné energie =>stoupá vaše hodnota) a jednak máte odbornost čistě na technickou stránku věci. Můj zubař mi také odborně vysvětlí výhody a nevýhody nějakého postupu, ale už za mne nerozhoduje o tom, zda dám peníze za bílou plombu nebo do splátky hypotéky.
Radek Škoda
Myslím si, že 8 let práce v londýnských investičních bankách mě naučilo se orientovat i  v této oblasti. Souhlasím s Vámi, že otázky dostavby by měli posuzovat jen erudovaní lidé. Pozdravujte zubaře!

jura
Co myslite, jak moc se do vyberoveho rizeni budou vmesovat politici? Nebo mozna jeste lepe: neni rozhodnuti o dodavateli JE otazkou spise politickou nez ekonomickou a technickou? I kdyz sam bych si pral nejvice, aby politicke hledisko bylo az to posledni. Pokud mozno ani to ne.

Radek Škoda
Jelikož stát má ve vlastnictví více než 2/3 ČEZu, nemůže to být jinak (pokud sám neskoupíte všechny akcie :-)

dada211
Dobrý den, zajímalo by jak to bude s regulací samotné sítě, už nyní nastává potíž v době nočního minima < přelom červenec - srpen > je problém kam s vyrobenou energiií v nočních hodinách . Nabízí tedy někdo ze zájemců částečně regulovatelný zdroj, aby současně nepodléhal znehodnocení paliva ( tuším , že se to jmenuje xenonová otrava paliva )??? Nebo nabízené jsou to vše neregulovatelné reaktory typu VVER. Jsou dnes vůbec v nabídce nějaké reaktory, které to dokáží, a současně jsou bezpečné jako VVER ? ( Ne varného typu RBMK 1000 - stavějí se vůbec ještě tyto reaktory někde Předem děkuji za odpověď
Radek Škoda
Uvažované nové rektory umožňují sekundární regulaci cca 20%. RBMK u nás stát rozhodně nebude.

V. Adud
Kam se budou ukládat odpady z provozu a likvidace Temelína, když je známo, že Dukovanské úložiště na ně nemá kapacitu?
Radek Škoda
Mezisklady pro vyhořelé palivo budou sloužit do konce životnosti elektráren (pro stávající), pro nové bloky je to otevřená otázka, neboť se neví o jaké bloky půjde. Moderní reaktory mají větší vyhoření, a proto vyhořelého paliva bude méně.

Milan
Lze mluvit o soudném jednání, jestliže produkujeme odpad, který bude dalších milion let nebezpečný? Respektive spoléhat se na to, že ten problém jednou spolehlivě vyřešíme? Víte co bude zítra?
Radek Škoda
Jaderná energetika je jediný obor, který se stará o veškerý  vyprodukovaný odpad a nevypouští ho třeba do ovzduší. 1000MWe blok vyprodukuje cca 20tun vyhořelého paliva ročně; to se dá recyklovat. O recyklaci více např. zde: http://blog.ihned.cz/c3-38400630-YSkoda_d-tridite-odpad-anebo-k-tomu-potrebujete-dominu-s-bicem A zítra, zítra bude čtvrtek :-)

Jiří Hummel
Dobrý den,
1/ Cena může být závažným argumentem proti dostavbě JETE, dokážete si v rámci ČEZ představit mechanismus, který bude schopný udržet investiční náklady na nejnižší možné úrovni? Bude mít stát jako majoritní vlastník ČEZ možnost ovlivnit celkovou výši investice? Mám na na mysli i jiné nástroje, než dozorčí radu, např.dohled a stanoviska nezávislých expertů.
2/ Co byste jako odborník doporučil státu v otázce trvalého uložení vyhořelého paliva? Dá se v blízké budoucnosti očekávat ekonomické využití vyhořelého paliva, nebo je účelné intenzivně připravovat trvalé podzemní úložiště?

Radek Škoda
1/ Souhlasím s Vámi. A naše vláda má od pondělí na tento úkol jednu osobu: Václava Bartušku.
2/ Jsem zastáncem recyklace a MOX paliva. Sám věřím tomu, že se nebude ukládat do úložišť palivo z dnešních meziskladů.

Martin M.
Dobrý den, zajímalo by mne několik věcí
1) Na kolik odhadujete konečnou cenu? Měl jsem za to, že blok JE stojí okolo 1mld. euro. 500mld. se mi proto zdá poněkud přehnané.
2) Kdyby se ČR rozhodla v příštím roce, že postaví novou JE, kdy by byla schopná provozu?
3) Jak je to s trhem jaderného paliva? Kryje produkce uranu poptávku?
Děkuji. Martin M.

Radek Škoda
1/ Cenu velkého reaktoru vidím mezi 50-150mld Kč. záleží, kolik jich bude.
2/ V Evropě se pod 5 let nedostaneme.
3/ Ano.

Lucas
Dobré odpoledne, chtěl bych se zeptat, jaký dodavatel je podle Vás nejpravděpodobnějším vítězem tendru a proč? Děkuji
Radek Škoda
Hledám křišťálovou kouli, ale asi jsem ji dnes nechal doma... Teď vážně: nyní neznám všechny důležité parametry, abych mohl odpovědět, například cenu.

Martin
Je opravdu nutné stavět další reaktory? elektřiny pokud vím máme dostatek, raději bych ty peníze dal do zdravotnictví..
Radek Škoda
Zdroje elektřiny budou potřeba v době dostavby ETE3,4. Rozhodně je lépe vydělávat na vývozu elektřiny než být závislý na dovozu.

vasek
Je cenově výhodnější postavit více reaktorů o nižším vykonu nebo jeden o vyšším výkonu?
Radek Škoda
Cenově je rozhodně výhodnější jeden. S podledu investic na nabíhání výkonu pak více malých.

...
Počítá se v dlouhodobějších plánech stále s lokalitou Tetov pro výstavbu JE?
Radek Škoda
Tetov a Blahutovice jsou lokality ještě z plánovaného hospodářství. V nynějším tendru nejsou zahrnuty.

Lucas
Dobré odpoledne, chěl jsem se zeptat, kdo je podle Vás nejpravděpodobnějším vítězem tendru na dostavbu JETE a proč? Děkuji
Radek Škoda
Viz výše.

Robin
Jaké technické novinky je možné očekávat v nabídkách firem,které se účastní tendru ?
Radek Škoda
AP1000 má revoluční kontejnment. Zbylé dva řeší nově zachycení tavené aktivní zóny. SKŘ bude určitě nový u všech typů.

F.N.Fox
Jako investora by mne spíš zajímalo, kde vezme stát svůj podíl? Má je snad cash?
Radek Škoda
Nevím. Financování nových bloků je velmi dobrá otázka. Nedávno Eskom tendr z tohoto důvodu zrušil a Bulhaři se s Rusy soudí kvůli Belene...

Jiří Barták
Dobrý den, v jakém časovém horizontu očekáváte praktické nasazení technologií pro přepracování částečně vyhořelého paliva? Nebylo by pro ČR v současné době výhodné, kdyby vybudovala velké mezisklady (máme stabilní geologické podloží) a nechala jiné státy (Británii, Francii, Německo...), aby tento "odpad" uložili u nás? Myslím, že vzhledem k manipulačním kampaním protijaderných aktivistů se západní vlády částečně vyhořelého paliva rády zbaví - a za pár desítek let by z nás mohla být energetická velmoc... Nakonec, nejsme Írán, aby se někdo vážně obával, že si tu budeme vyrábět jaderné zbraně nebo kšeftovat s obohaceným uranem. Nebo výše uvedenému brání nějaké mezinárodní dohody?
Radek Škoda
Velmi široká otázka na delší debatu. Kdyby to jiné státy a naše legislativa dovolily, proč ne. Pro malé státy je centrální úložiště logické. Přepracováni a recyklace funguje např.  v Le Hague.

Jirka
Dobrý den, zajímala by mě otázka dopravy reaktorové nádoby. V případě, že by se nádoba nevyráběla v ČR (v případě vítězství Arevy s EPR by ji zřejmě ani v ČR nebylo možné vyrobit). Vodní cesta po Vltavě by byla nákladná, po Dunaji také a navíc kvůli aktivistům problematická. Slyšel jsem také o teorii dopravou vzducholodí, ale to je zatím asi pouze teorie. Nemyslíte si, že výroba nádoby v Plzni, odkud již nádoby podobných rozměrů na Temelín dopraveny byly, je nejméně problematická?
Radek Škoda
Problém dopravy RPV má ČEZ zpracován. Z hlediska celého projektu ho nevidím jako rozhodující.

Martin
Dobrý den, jaké nové významné energetické zdroje se v současné době v ČR staví (plánují se)? Kde se dají najít informace o aktuálních plánech v tomto směru? Děkuji za odpověď.
Radek Škoda
Zkuste třeba: http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/paroplynove-elektrarny/pripravovane-projekty-paroplynovych-elektraren-cez.html

nebo šířeji:

http://www.mpo.cz/dokument5903.html

Tomáš Z.
Dobrý den, co říkáte na názor(médií, politiků, ...), že vítězem tohoto tendru by neměl být ruský Atomstrojexport, protože by mělo dojít k diverzifikaci energetických zdrojů mimo Rusko? Připadá Vám srovnání zavření kohoutu na plynovodu/ropovodu s dodávkou paliva do JE nebo dodádouvkou "strategických" náhradních dílů možné?
Radek Škoda
Slyšel jsem hodně lidí podporujících Atomstrojexport, a také hodně lidí podporujících Westinghouse a Arevu. Ne. Jaderným palivem se můžete předzásobit. Jaderné palivo se nakupuje ve 4 krocích: uranová ruda, konverze na UF6, obohacení o izotop U235 a fabrikace (výroba) palivových článků. Pouze poslední krok, fabrikace, je specifická pro každý tlakovodní reaktor, zbytek je stejný. Každý krok lze koupit u jiného dodavatele. Takže jediný „citlivý bod“ je fabrikace. Pokud budeme schopni tuto diverzifikovat, máme vyhráno. Obohacovat ani konvertovat v Česku neumíme, zatím.

Wanton
Dobrý den, souhlasím s Pavlem... Jaké výhody, Vy jako odborník na jádro, vidíte ve srovnání jaderných a uhelných elektráren. Co vím a pokud se nepletu, tak z uhelných elektráren je nejlepší poměr cena/výkon a tedy i návratnost investice. Proto mne hlavně zajímá, co si jadernou elektrárnou "kupujeme" z našich daní navíc oproti levnejším uhelným elektrárnám. Děkuji za odpověd.
Radek Škoda
Snad nemáte nemáte s Pavlem stejného zubaře... Produkce CO2, těžba a doprava paliva, energetická nezávislost, čisté životní prostředí. Nesouhlasím s Vámi: jen v některých částech USA a Číně vychází uhlí levněji. V současnosti u nás jsou Dukovany levnější než uhelné elektrárny. Pokud se bude platit daň za CO2, bude rozdíl ještě výraznější.

Tomas
Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, jaké jsou vyhlídky že se bude stavět třetí jaderná elektrárna v ČR v Blahutovicích? A zda-li víte, kdy se bude rozhodovat s určitostí kdy a jestli se bude stavět? Za odpověď předem děkuji Tomas
Radek Škoda
Zatím to není v plánu ČEZu ani státu. Osobně si myslím, že před dostavěním ETE3,4 to rozhodně nebude.

Roman_VUT
1. Veríte "len" študentom FJFI ČVUT alebo aj študentom iných VŠ? Môj názor je, že študenti vašej fakulty sú s vysokou pravdepodobnosťou vhodný na prevádzku JE, ale predtým ju musí niekto postaviť a spustiť.
2. Aký názor máte na "paralelnú" výstavbu (dostavbu) troch JE v strednej európe (ČR,SR)tj. AE Mochovce, Je Temelín II a plánovaný 5.blok v Jaslovských Bohuniciach, o kt. je už podpísané memorandum s firmou ČEZ? Je dosť kapacít (firmy, projektanti, operátori) na tieto projekty?
Radek Škoda
1/ Možná Vás překvapím, ale reaktoroví absolventi FJFI ČVUT z většiny nekončí v provozu elektráren. Najdete je v Oak Ridge, Pettenu, Molu, PSI, v podstatě ve všech výzkumných jaderných ústavech na světě. A např. ETE1,2 spouštěli moji spolužáci.
2/Bude potřeba mnoho nových lidských zdrojů. Jinak jsou to projekty různé v čase i v zadavatelích. Bohunice jsou OPCE po ETE3,4 a Mochovce si staví někdo úplně jiný (ENEL).

Děkuji kolegům ing. Frýbortovi, ing. Losovi za podporu a všem čtenářům za dotazy; loučím se. Jádru zdar a českému zvlášť! 

Radek Škoda

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Živě z MSV: Nakládání se sypkými materiály v těžkém průmyslu se specialistou firmy Labimex (880x)
O problematice sypkých materiálů v těžkém průmyslu jsme si v rámci MSV v Brně povídali s Janem Skřivánkem ze společnosti...
Jak se vyrábí jaderné palivoJak se vyrábí jaderné palivo (79x)
Postup fabrikace jaderného paliva ukázala novinářům 19. listopadu 2019 ruská palivová společnost TVEL. Ve výrobním závod...
Kabex: Stánek se Shushi barem, anketa o Fukušimě (61x)
Bohumil Svoboda, ředitel divize Jaderná energetika firmy Kabex, přišel do TV studia na veletrhu Electron 2011 v Praze ří...