Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Firemní zpravodajství    Nový energetický program aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací

Nový energetický program aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací

Publikováno: 20.12.2016
Rubrika: Firemní zpravodajství

Vláda České republiky dnes schválila nový program Technologické agentury ČR (TA ČR) s názvem THÉTA.Základní myšlenkou programu THÉTA je koncentrovat podporu VaVaI pro sektor energetiky na “jedno místo”, respektive v rámci jednoho programu. To umožní lépe sledovat dosavadní výsledky projektů VaVaI, navazovat na ně, ale i lépe koordinovat vyhlašování jednotlivých veřejných soutěží.

„Program THÉTA bude klíčovým nástrojem pro budoucnost prakticky všech oblastí energetiky. Získané poznatky přispějí k definování faktorů, které budou ovlivňovat rozvoj energetického sektoru a návazně i celé ekonomiky a společnosti, v souvislosti s probíhající evropskou integrací a světovou globalizací,“ uvedl Petr Očko, předseda TA ČR.

"Je potřeba zdůraznit, že nový program THÉTA na podporu aplikovaného výzkumu v energetice, je prvním sektorově orientovaným programem, který vznikl po intenzívní diskusi s klíčovými zástupci podnikové sféry," řekl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. 

TA ČR byla pověřena v součinnosti zejména s Ministerstvem průmyslu a obchodu zajistit podporu pilotních projektů VaV v oblasti energetiky v návaznosti na Evropský strategický plán pro energetické technologie.

 „Vítám vznik programu THÉTA, který umožní realizovat cíle a opatření stanovené aktualizovanou Státní energetickou koncepcí. Cením si spolupráce s Technologickou agenturou České republiky, s níž se v průběhu roku 2016 Ministerstvo průmyslu a obchodu na přípravě programu intenzivně podílelo,“konstatoval Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu.

Program THÉTA umožní podpořit projekty aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací s cílem přispět ve střednědobém a dlouhodobém horizontu k naplnění vize transformace a modernizace energetického sektoru v souladu se schválenými strategickými materiály. Tohoto cíle bude dosaženo prostřednictvím podpory výzkumu, vývoje a inovací v oblasti energetiky se zaměřením na:

  • podporu projektů ve veřejném zájmu,
  • nové technologie a systémové prvky s vysokým potenciálem pro rychlé uplatnění v praxi,
  • podporu dlouhodobých technologických perspektiv.

„Doba trvání programu se předpokládá v letech 2018 až 2025, tedy celkem 8 let. Očekávané výdaje programu ze státního rozpočtu činí pro toto období celkem 4 mld. Kč,“ doplnil Petr Očko.

Vyhlášení první veřejné soutěže v programu je plánované na druhou polovinu roku 2017 se zahájením poskytování podpory v roce 2018. Následně se předpokládá vyhlášení veřejné soutěže každoročně v letech 2018 až 2023. 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Skupina MPOWER již letos zrealizovala dvě mimořádně náročné dodávky armatur (46x)
Autoř (Martin Červenka, MPOWER Engineering, a.s.) v článku popisuje dodávky armatur a klapek pro potřeby výstavby Nového...
Nové prostory pro společnost ABB a její globální operační centrum v OstravěNové prostory pro společnost ABB a její globální operační centrum v Ostravě (44x)
Operační centrum společnosti ABB v Ostravě slaví 12 let působení na evropském trhu a přesouvá své sídlo do nových prosto...
ABB Česká republika představí na MSV 2016 svého historicky největšího robota ABB Česká republika představí na MSV 2016 svého historicky největšího robota (42x)
Společnost ABB Česká republika, přední dodavatel technologií pro energetiku a automatizaci, dnes odhalila některé z tech...