Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    Německu prý hrozí útlum průmyslu, pokud zelená energie neuspěje

Německu prý hrozí útlum průmyslu, pokud zelená energie neuspěje

Publikováno: 22.1.2014
Rubrika: Tiskové zprávy

Berlín 21. ledna (ČTK) - Posun německé energetiky směrem k obnovitelným zdrojům již přivedl tamní ekonomiku na samou hranici toho, co si může dovolit. Řekl to dnes tamní ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel. Podpora zelené energie podle něj potřebuje zásadní reformu, aby se zabránilo útlumu průmyslové výroby. 

"Dosáhli jsme hranice toho, co můžeme od naší ekonomiky požadovat," řekl ministr zástupcům odvětví energetiky na konferenci listu Handelsblatt. "Transformace energií má potenciál k tomu, aby byla ekonomicky úspěšná, může ale také způsobit dramatický pokles industrializace naší země," dodal podle agentury Reuters ministr. Ten má vládě tento týden předložit reformu pobídek pro obnovitelné zdroje energie. 
Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Německu loni podle tamního Sdružení energetiky a vodárenství vzrostl na rekordních 23,4 procenta. Nejvýznamnějším energetickým zdrojem zůstává uhlí, klesá naopak význam jaderné energetiky, což odpovídá plánu Berlína postupně odstavit jaderné elektrárny. 
Rekordní výše loni dosáhla i podpora zelené elektřiny. Podle údajů, které po Novém roce zveřejnili němečtí distributoři elektřiny, zaplatily německé domácnosti a malé podniky loni za podporu obnovitelných zdrojů energie 21,8 miliardy eur (599 miliard Kč). To je nejvíce v historii. U čtyřčlenné domácnosti činila podpora zelené elektřiny průměrně 220 eur (zhruba 6000 Kč). 
Výjimku z placení ekologické přirážky v ceně elektřiny, kterou musí platit běžní spotřebitelé, má v Německu zhruba 2000 uživatelů, zejména z odvětví náročných na energii. Evropská unie loni zahájila hloubkovou revizi těchto výjimek v Německu. 
Gabriel dnes ujistil, že pokud to bude třeba, bude za německé průmyslové zájmy proti EU bojovat. 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Gazprom Export a Air Liquide podepsali Memorandum o spolupráci na rozvoji projektů výroby helia na východní Sibiři (73x)
Alexander Medveděv, místopředseda řídícího výboru Gazpromu a generální ředitel společnosti Gazprom Export a François Dar...
Gazprom Export a Linde podepsali Memorandum o spolupráci při výrobě helia (62x)
Místopředseda řídícího výboru Gazpromu a generální ředitel společnosti Gazprom Export Alexander Medveděv a Tom Blades, č...
Jádro přitahuje stále více návštěvníků. Jadernou Elektrárnu Temelín navštívilo loni rekordních 26.875 návštěvníků. (43x)
Informační centra (IC) jaderných elektráren Dukovany a Temelín shlédlo v roce 2007 dohromady 55.693 návštěvníků, což je ...