Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    Nejlepším místem pro nový jaderný zdroj je Temelín

Nejlepším místem pro nový jaderný zdroj je Temelín

Publikováno: 6.3.2008, Aktualizováno: 27.4.2009 14:07
Rubrika: Tiskové zprávy, Jaderné

Energetická společnost ČEZ je připravena dát státu už letos k posouzení projekt dostavby jaderné elektrárny Temelín. Firma nyní dokončuje studii rozvoje jaderné energetiky v České republice, z níž vyplývá, že nejvhodnějším řešením je právě dostavba dvou bloků v jihočeské elektrárně. Píše to dnešní vydání deníku E15.

ČEZ chce podle deníku již letos odstartovat přípravné práce včetně politicky citlivého posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). 'Z dosavadní studie již víme, že nejvhodnější variantou, a to ze všech ekonomických a technických hledisek je jednoznačně dostavba Temelína,' řekla pro E15 mluvčí společnosti Eva Nováková.

Podle důvěryhodných zdrojů deníku už má ČEZ připraveny podklady i pro ekologickou studii EIA. To však mluvčí oficiálně nepotvrdila. 'Je možné, že by letos mohlo být zahájeno posuzování projektu jaderné elektrárny na životní prostředí, záleží to vak na tom, zda dostaneme nějaký signál, že jaderná energie přece jenom má určitou podporu,' uvedla mluvčí. 'Tímto impulsem by mohly být výstupy z takzvané Pačesovy komise, ale i jiné,' dodala Nováková bez podrobností.

Komise, kterou vede předseda Akademie věd Václav Pačes, má výsledek své práce předložit vládě nejpozději koncem června 2008. Experti chtějí připravit řadu alternativních scénářů. Ty mají nastínit, jakými způsobit lze zabezpečit energetické potřeby Česka do budoucna a odhadnout trend vývoje až do roku 2050.

Posouzení vlivu jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí spadá do kompetence šéfa koaliční Strany zelených Martina Bursíka, který výstavbu nových bloků odmítá. Mezi politiky ostatních stran však odpor k jádru postupně klesá, píše deník. S dostavbou Temelína souhlasí například stínový ministr průmyslu a obchodu ČSSD Milan Urban (Zdroj: financninoviny.cz).

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Svařování komponent jaderných elektráren (60x)
Jaderná energetika zastupuje významné místo ve výrobě a distribuci elektrické energie v České republice. Technologické s...
Reaktor AP1000™ od Westinghouse zaručuje bezpečnost a přináší úspory (54x)
Všude ve světě dochází k renesanci jaderné energetiky a reaktor typu AP1000™ (dále AP1000) od firmy Westinghouse s...
Jádro přitahuje stále více návštěvníků. Jadernou Elektrárnu Temelín navštívilo loni rekordních 26.875 návštěvníků. (51x)
Informační centra (IC) jaderných elektráren Dukovany a Temelín shlédlo v roce 2007 dohromady 55.693 návštěvníků, což je ...