Nacházíte se:  Úvod    Technologie, materiály    Naši mladí svářeči uspěli v Essenu a letí do Pekingu

Naši mladí svářeči uspěli v Essenu a letí do Pekingu

Publikováno: 29.9.2009
Rubrika: Technologie, materiály, Vzdělávání

Úspěchem pro české barvy skončila mezinárodní soutěž mladých svářečů, která se uskutečnila 18. a 19. září v německém Essenu v rámci Veletrhu svařovací a řezací techniky. České družstvo obsadilo ve velmi silné konkurenci druhé místo, hned za družstvem Číny.

Na organizaci akce se podílela německá svářečská organizace DVS a za českou stranu Střední škola strojírenská a dopravní ve Frýdku-Místku, která každoročně pořádá soutěž mladých svářečů Zlatý pohár Linde a má tak s organizováním svářečských soutěží bohaté zkušenosti, stejně jako německá strana s organizací soutěže Jugend schweißt (Mládež svařuje). Základy této mezinárodní soutěže byly dohodnuty právě na předchozích ročnících Zlatého poháru Linde a upřesněny a podepsány již v roce 2007 na 7. ročníku soutěže Jugend schweißt v Hamburku.

Český tým vpravo, část vítězného čínského týmu je v levé části snímku

Český tým s ředitelem Střední školy strojírenské a dopravní ve Frýdku-Místku Mgr. Josefem Pěluchou

Výsledkem všech snah byla uskutečněná mezinárodní soutěž v Essenu, ve které mezi sebou bojovala čtyřčlenná družstva z Německa, Česka a Číny. Českou republiku reprezentovali ve čtyřech svařovacích metodách mladí studenti ve věku do 19 let, kteří byli nejúspěšnějšími svářeči právě na soutěži „Zlatý pohár Linde“ ve Frýdku-Místku v dubnu 2009.
České družstvo tvořili: Tomáš Bláha (metoda 311 - svařování plamenem) ze Středního odborného učiliště Kyjov, Stanislav Chlaň (metoda 135 – svařování v aktivní atmosféře CO2) a Jaromír Hanžl (metoda 111 – svařování obalenou elektrodou) oba za Střední odbornou školu veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školu s právem státní jazykové zkoušky v Českých Budějovicích a Vítězslav Fojtík (metoda 141 – svařování wolframovou elektrodou) ze Střední školy strojírenské a dopravní, Frýdek-Místek.
Nejlepšími svářeči ve svých kategoriích byli Stanislav Chlaň a Tomáš Bláha, nejvíce bodů českému týmu přinesl Vítězslav Fojtík. Naši reprezentanti získali vedle cenných zkušeností a stříbrné medaile také osvědčení svářeče s celostátní platností podle ČSN-EN 287-1.
Soutěž byla rozdělena do dvou dnů. První den musela jednotlivá družstva prokázat teoretické znalosti pomocí testu a připravit svařovaný materiál (stehování) a druhý den proběhlo vlastní svařování již připravených materiálů v různých polohách a vyhodnocení celé soutěže. Hodnotilo se výsledné skóre celého družstva, které se skládalo z výsledků soutěžících v daných metodách.
Úspěch v soutěži nám vynesl i pozvání na svářečskou soutěž do čínského Pekingu v příštím roce.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Dodavatel oceli měl dvojí důvod k radosti (53x)
3. června 2011 oslavila společnost MUT Tubes, s.r.o. spolu se svojí dceřinou společností MUT Automotive, s.r.o. páté vý...
Jednoduchý stroj pro přípravu trubek ke svařování (53x)
Problematické, časově náročné a ekonomicky nevýhodné způsoby přípravy trubek různých průměrů a tloušťek stěn pro potřeby...
Svařování v chemickém průmyslu (50x)
Předloženy přispěvek je zaměřen na problematiku svařovani v chemickem průmyslu. Cilem je poskytnout poněkud jiny pohled ...