Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Nabídky na dostavbu jaderné elektrárny Temelín obnášejí tisíce stran a stovky kilogramů

Nabídky na dostavbu jaderné elektrárny Temelín obnášejí tisíce stran a stovky kilogramů

Publikováno: 3.7.2012
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

V pondělí 2. července 2012 obdržela energetická společnost ČEZ tři nabídky na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín od všech účastníků výběrového řízení. O zakázku se uchází francouzská Areva, česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport a  americko-japonský Westinghouse. Vítěz tendru má být vybrán během příštího roku, náklady na dostavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Nabídky jednotlivých firem čítají tisíce stran. Westinghouse dodal 12.000 stran ve 14 krabicích o celkové váze 250 kilogramů. Nabídka česko-ruského konsorcia čítá dokonce 80.000 stran a 28 hliníkových krabic plných dokumentů váží zhruba tunu, největší je část o technologii elektrárny. Nabídka společnosti Areva čítá 20 tisíc stran. 

Zhruba v listopadu či v prosinci by měl mít ČEZ nabídky prostudované a firma bude mít představu o předběžném pořadí uchazečů. Ti pak budou znovu osloveni a dostanou možnost doplnit své nabídky do jara 2013. Výběr dodavatele a podpis smlouvy je plánován na konec roku 2013. 

Všichni uchazeči u příležitosti předání nabídky vyzdvihli přednosti svých technologií. Zástupci česko-ruského konsorcia uvedli, že jeho reaktory mohou být v provozu téměř 100 let. Thomas Epron, ředitel pro rozvoj regionálního obchodu ve střední a východní Evropě společnosti Areva upozornil, že součástí nabídky není způsob nakládání s jaderným odpadem, protože jde o věc, kterou má na starosti Správa úložišť radioaktivních odpadů, ale že firma je připravena v této věci poskytnout konzultace. Westinghouse nabízí dva reaktory AP1000 a jako reference uvádí své jaderné projekty v Číně a USA.

Všichni tři účastnící svorně prohlašují, že jejich nabídka je nejlepší, vyzdvihují bezpečnostní prvky a všichni slibují podíl českých dodavatelů na projektu ve výši 70 %. Nicméně, asi nejvíce optimisticky zněla slova mimořádného a zplnomocněného velvyslance Ruské federace v České republice Sergeje Borisoviče Kiseljova, který na závěr svého projevu v Trojském zámku přešel z ruštiny do češtiny. A jako inspirace mu posloužila česká zástava. "Zvítězíme, protože jsme spolu. Zvítězíme, protože pravda zvítězí," prohlásil doslova velvyslanec.

Tým Areva - projekt Temelín

V den předání nabídky se zástupci Arevy sešli na půdě Francouzského velvyslanectví s vybranou desítkou novinářů. Přítomen byl i velvyslanec Pierre Lévy

Skupinové foto týmu Areva

Česko-ruské konsorcium uspořádalo setkání v Císařském sále zámku Troja

Miroslav Fiala ze Škoda JS u dodavatelského řetězce konsorcia MIR 1200 - snímek ve větším rozlišení je ke stažení zde

Skupinové foto (po levé ruce Miroslava Fialy velvyslanec Sergej Borisovič Kiseljov)

Zástupci Westinghouse před budovou energetické skupiny ČEZ

Do distribuce balíků se zapojil i Kerry Hanahan, ředitel zákaznických projektů Westinghouse v ČR (vpravo)

Tiskové zprávy zájemců o dostavbu jaderné elektrárny Temelín:

AREVA předkládá nabídku na výstavbu dvou reaktorů EPR™ pro projekt Temelín 3 a 4 v České republice

Konsorcium MIR.1200 dnes odevzdalo svou nabídku do výběrového řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín

Odeslání nabídky Westinghouse na výstavbu elektrárny AP1000 v České republice

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Evropská komise schválila systém udílení státních zakázek v projektu JE Paks 2Evropská komise schválila systém udílení státních zakázek v projektu JE Paks 2 (78x)
János Lázár, maďarský šéf úřadu vlády, 17. 11. 2016 oznámil, že Evropská komise dokončila řízení ve věci předpokládaného...
Energetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou tříduEnergetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou třídu (74x)
O tomto víkendu byla v Praze završena anketa Zlatý Ámos 2014, která již dvacet let volí a oceňuje nejoblíbenější pedagog...
Reaktor AP1000™ od Westinghouse zaručuje bezpečnost a přináší úspory (69x)
Všude ve světě dochází k renesanci jaderné energetiky a reaktor typu AP1000™ (dále AP1000) od firmy Westinghouse s...