Nacházíte se:  Úvod    Plynárenství    Na světě již jezdí 20 milionů CNG vozidel

Na světě již jezdí 20 milionů CNG vozidel

Publikováno: 19.2.2014
Rubrika: Plynárenství

Dnes se v Praze koná již 7. ročník mezinárodní konference NGV 2014. Český plynárenský svaz (ČPS) jako pořadatel má tu čest letos přivítat na konferenci výkonného ředitele Evropské asociace pro zemní plyn a biometan v dopravě (European Natural & bio Gas Vehicle Association – NGVA Europe) Lennarta Pilskoga a bývalého předsedu a člena představenstva NGV Global Gabrielle Gozziho. Na konferenci mimo jiné dnes už zaznělo, že svět dosáhl prvních 20 milionů CNG vozidel a že mezi roky 2008-2013 vzrostla globální poptávka po CNG a LNG o 220 procent z 13,6 miliardy m3 na 30,1 miliardy m3.

Konferenci zahájil výkonný ředitel NGVA Europe Lennart Pilskog slovy: „CNG zažívá celosvětově velký rozmach. EU počítá se 160 miliony eur, které budou investovány do infrastruktury CNG stanic v EU. Článek 20 Návrhu směrnice EU o zavedení infrastruktury pro alternativní paliva přímo nařizuje státům EU zajistit veřejně přístupnou infrastrukturu pro dodávku CNG s přesnými vzdálenostmi mezi čerpacími stanicemi, které umožní provoz vozidel na CNG na celém území Unie, a určitého počtu čerpacích stanic umístěných v městských aglomeracích.“

Mezi téměř dvacítkou řečníků informujících o novinkách a trendech v oblasti stlačeného zemního plynu (CNG) a zkapalněného zemního plynu (LNG) nechybí zástupci Ministerstva životního prostředí ČR, ŠKODA AUTO, RWE, Vítkovice Doprava, města Tábor, aj. Účastní se i zástupce společnosti Chart Ferox, která se specializuje na zkapalněný zemní plyn (LNG) – palivovou alternativou zejména pro plavidla a dálkovou nákladní dopravu.

Auta na stlačený zemní plyn v Česku vítězí nad elektromobily.Meziročně jich přibylo asi 2,4 tisíce a celkem jich je jezdí v ČR už 6,7 tisíce. Největší vozové parky společností u nás již mají 500-700 CNG vozidel a začínají se samy prosazovat v organizacích, jakými jsou Hasičské záchranné sbory, Městská Policie, ČSAD, Česká pošta aj. Když v roce 2010 vydala GIA  (Global Industry Analysts) zprávu, že do roku 2015 bude jezdit asi 28 milionů CNG vozidel, nikdo jí nevěřil. „A ve světě je na konci roku 2013 podle NGV Journal již 19,87 milionu CNG vozidel, některé statistiky uvádějí čísla ještě větší,“ uvedl Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu. IANGV už také v roce 2010 odhadovala, že do roku 2020 by automobily na CNG mohly představovat až 9 procent všech vozidel na světě. I zde je velmi pravděpodobné, že na světě těchto 50 milionů vozidel na CNG bude. Potvrzuje to i nejnovější zpráva Navigant Research, podle které světový prodej CNG autobusů a nákladních vozů má stoupnout ze 170 tisíc/rok na téměř 400 tisíc v roce 2022.

Nárůstu CNG vozidel odpovídá i spotřeba CNG. Ta v ČR za rok 2013 činila téměř 22 miliony m3, což představuje 44 procentní nárůst proti roku 2012. Stejný trend je i v okolních státech. Podle Německé energetické agentury DENA vzrostla už vloni v 1. polovině roku meziročně poptávka po CNG o 60 procent. Mezi roky 2008 - 2013 vzrostla globální poptávka po CNG i LNG na 220 procent z 13,6 miliardy m3 na 30,1 miliardy m3. Evropská plynárenská asociace (Eurogas), ve které reprezentuje Českou republiku ČPS, ve své zprávě uvádí, že se může spotřeba CNG v Evropě zvýšit do roku 2035 až sedminásobně (EUROGAS LONG-TERM OUTLOOK FOR GAS TO 2035).

Ministerstvo životního prostředí  ČR (MŽP) sdělilo na konferenci i podrobnosti dotace EU, kterou vyhlásilo MŽP prostřednictvím Státního fondu životního prostředí. Do 31. března v rámci OPŽP je pro 3 české kraje alokována částka ve výši jedné miliardy korun na výměnu těch nejstarších, a životní prostředí nejvíce znečišťujících, autobusů městské hromadné dopravy za ekologické autobusy na CNG. Dotace se týká i výstavby asi desítky plnicích CNG stanic.

V České republice je v provozu již 52 veřejných plnicích stanic na CNG a již v březnu zahájí provoz nejméně 2 další. Do konce roku 2014 by mohlo být v ČR v provozu až devadesát plnicích veřejných stanic – společnost E.ON otevře 12 - 14 stanic, VEMEX nejméně dalších 10 stanic, společnost Vítkovice chce letos vybudovat přes 20 stanic, RWE nejméně 3 další stanice atd.

Statistická data najdete na www.cng4you.cz

Pravidelné novinky najdete na www.facebook.com/cngfans

Český plynárenský svaz (ČPS) je nezávislé sdružení firem a odborníků působících v plynárenství a souvisejících oborech. ČPS navázal v roce 1992 na bohatou činnost svých předchůdců, kteří v tehdejším Československu založili již v roce 1919 Československý plynárenský a vodárenský svaz a byli spoluzakladateli Mezinárodní plynárenské unie (IGU) v roce 1931. ČPS v současné době sdružuje téměř 100 odborných sdružení a firem působících v plynárenství a cca 250 individuálních členů – ve velké většině špičkových plynárenských odborníků.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Padlo konečné investiční rozhodnutí o mořské části plynovodu South Stream (34x)
Na včerejší schůzce v italském Milanu projednalo představenstvo společnosti South Stream Transport klíčové záležitosti t...
Novým generálním sekretářem České plynárenské unie se stal Oldřich PetržilkaNovým generálním sekretářem České plynárenské unie se stal Oldřich Petržilka (33x)
V pondělí 22. března 2010 se v Praze sešlo prezidium České plynárenské unie (ČPU), aby jmenovalo nového generálního sekr...
„Domnívám se, že dosažení 20% hranice spotřeby elektřiny z kogenerace je velice reálné,“... (30x)
...uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Michal Rzyman, jednatel a generální ředitel společností ČEZ ESCO, a....