Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek bude v Srbsku jednat o možnostech českých firem na srbském trhu
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou navštíví v úterý a ve středu Srbsko ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Součástí delegace je i skupina dvou desítek českých podnikatelů a představitelů Hospodářské komory ČR, České exportní banky ČEB a Exportní a garanční pojišťovny EGAP. Tématem jednání ministra Jana Mládka budou možnosti českých podniků na sedmimilionovém srbském trhu.
Navazuje tak na pražská jednání o podpoře vzájemných hospodářských vztahů se srbským premiérem Aleksandarem Vučičem a 8. zasedání mezivládního Smíšeného výboru pro hospodářskou spolupráci z března letošního roku, v jehož rámci se uskutečnilo podnikatelské fórum, organizované hospodářskými komorami obou zemí.
"Cílem mé účasti je posílit obchodně-ekonomický rozměr našich vztahů se Srbskem. Náš vývoz se za posledních pět let více než zdvojnásobil a vloni představoval 398 milionů euro. Že existují další příležitosti pro další posílení naší ekonomické přítomnosti v této klíčové západoblakánské zemi dokladuje skutečnost, že delegaci premiéra Bohuslava Sobotky bude doprovázet 23 českých podnikatelů. Během jednání se zaměřím na podporu konkrétních projektů, které mají naše firmy v Srbsku rozpracované zejména v sektorech energetiky, hornictví a dopravní infrastruktury. Jedná se navíc o oblasti, kde jsou na srbské straně partnery našich podnikatelů příslušná ministerstva a státní podniky, a ve kterých je tedy potřebná naše podpora na vládní úrovni. Jsem přesvědčen, že naši podnikatelé využijí současné mimořádně pozitivní a aktivní vztahy obou zemí na politické úrovni k prosazení svých záměrů v Srbské republice," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Jako dobrý příklad vzájemné česko-srbské spolupráce uvedl ministr Jan Mládek výstavbu nového bělehradského nádraží Prokop, kde české firmy participují na výstavbě zajišťovacích a signalizačních systémů. Srbská strana velmi oceňuje profesionální spolupráci s konsorciem, jehož lídrem je společnost Energoprojekt. K posunu v jednáních by mohlo dojít například při financování modernizace železniční trati Niš – Dimitrovgrad, která vede Česká exportní banka.
"Za klíčový sektor považujeme v Srbsku jednoznačně energetiku. Jako reálný se jeví projekt modernizace vybavení dolu SOKO, kde se etablují české firmy Alta, Výstavba dolů Ostrava a Báňské projekty Ostrava a který by mohl být modelovým případem pro další projekty, například zahájení těžby na dole Čirikovac a rozšíření těžby na dole Štavajl v souvislosti se stavbou tepelné elektrárny v tomto regionu. Zajímavé jsou i možnosti výstavby vodních elektráren na řece Drině," řekl ministr Jan Mládek.
Největší českou investicí v Srbsku je v posledním období projekt společnosti Mitas v Rumě. Roční produkce závodu Mitas Serbija, který zaměstnává 550 zaměstnanců, je asi miliarda korun a otevírá prostor pro další rozšíření výroby. V Doroslovu v regionu Vojvodina investovala společnost Bridge Power Investment do výroby peletek. Šlo o pilotní investici do zpracování biomasy v regionu, společnost ve svém strategickém záměru uvažuje o navýšení produkce a výstavbu navazujících bioenergetických zdrojů.
V posledních letech se Srbsko řadí do čtvrté desítky našich největších hospodářských partnerů. Loňský obrat byl 691 milionů euro, z toho náš vývoz představoval 398 milionů euro. Hlavními komoditami našeho exportu byla osobní auta a vozidla na přepravu osob. Mezi největší dovozní komodity patří měď a její slitiny.
Autor
Související články
- Ministr Jan Mládek jedná v Bělorusku se svými resortními kolegy a podpoří tu české exportéry (19.5.2016)