Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Materiáloví specialisté se opět sešli na konferenci PROMATTEN. Rozšířeným tématem byla abraze a další formy provozního opotřebení.

Materiáloví specialisté se opět sešli na konferenci PROMATTEN. Rozšířeným tématem byla abraze a další formy provozního opotřebení.

Publikováno: 19.12.2016
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Téměř padesát specialistů na problematiku materiálového inženýrství a technologií v enegretickém průmyslu se sešlo v horském hotelu Vidly, aby zde projednali nejnovější informace v tomto oboru. Akci, která se konala 10.-11. listopadu, zahájil Prof. Ing. Jaroslav Koukal, CSc. z VŠB TU – Ostrava, který hovořil o svařitelnosti vysokopevnostních ocelí se zaměřením na oceli Hardox a Weldox. Konferenci Promatten pořádala společnost Flash Steel Power, a.s., odbornou garanci poskytla Vysoká škola Báňská – Technická univerzita Ostrava Fakulta strojní. Partnery pak Hlavní partnerem byla společnost UnionOcel. Mediálním partnerem pak časopis All for Power.

Letošní ročník konference se tematicky více zaměřil na problematiku abraze a provozního opotřebení a tomuto se přizpůsobil Dr. Ing. Zdeněk Kuboň (Materiálový a metalurgický výzkum, s.r.o.), který se ve své přednášce zaměřil na korozně-erozní poškození potrubí pro přepravu směsi uhlovodíků. O příčinách vzniku koroze trubek výparníku ve spalovací komoře parního kotle hovořil Ing. Robert Maršál z firmy TAMEH Czech, s.r.o. O otěruvzdorných dílech a řešeních (CastoDur Diamond Plates a Casto-Tube) hovořil Ing. David Popek zMesser Eutectic Castolin spol. s r.o. Do problematiky bezosých spirálových dopravníků a dopravy abrazivních materiálů přítomné zasvětil Ing. Stanislav Rataj ze společnosti RATAJ, a.s. V předobědové sekci dále vystoupili Jaroslav Kubálek (Böhler Uddeholm CZ spol s r.o.) s přednáškou nazvanou „SK ABRA-MAX O/G - Prémiový trubičkový drát pro návary vysoce odolné otěru a erozi“.

V odpoledním bloku vystoupil Petr Herman ze společnosti WIRPO, s.r.o., který se zaměřil na aplikace ochranných vrstev s wolfram-karbidy. Prof. Ing. Eva Schmidová, Ph.D. z Univerzity Pardubice popsala specifika hodnocení abrazivního opotřebení v režimu kontaktně-únavového zatěžování.

Následovaly přednášky, které se zaměřovaly na problematiku svařování v prostředí jaderných elektráren. Ing. Marcel Beňo, Ph.D. z ČEZ, a.s. přednášel na téma „Specifické ohodnocení přídavného materiálu pro opravy svarů Cr-Ni ocelí v JE metodou 143 - kvalifikace WPQR. Ing. Peter Žúbor, Ph. D. (INWELD CONSULTING, s.r.o.) svou přednášku nazval: „Návrh a overenie postupu zvárania na oceli 08Ch18N10T určenej na výrobu súčastí vnútornej výstelky bazénu vyhoreného paliva pre 3. a 4. blok JE Mochovce“. O vlivu nízkoteplotního žíhání na distribuci zbytkových napětí svarových spojů oceli T24 hovořil Ing. Luboš Mráz, Ph. D. z VÚZ. Doc. Ing. Petr Mohyla, Ph.D. z VŠB – TU Ostrava předstoupil před posluchače s novými poznatky v oblasti materiálového výzkumu pro A-USC tepelné elektrárny. „Vývoj v této oblasti je intenzivní především v USA, Japonsku a Číně. Zatím to vypadá, že nejdále v oblasti vývoje materiálů pro pokročilé ultranadkritické bloky a v oblasti provozování jsou Číňané,“ uvedl Petr Mohyla. (Pozn.: K tomuto tématu se obsáhle vrátíme v příštím čísle časopisu All for Power).

Problematika abraze zaujala, o čemž vypovídá vysoce odborná diskuze téměř po každé prezentaci. Přednášky z konference Promatten jsou ke stažení na www.allforpower.cz v sekcisekci Technologie, materiály.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Související články


Fotogalerie
Materiáloví specialisté se opět sešli na konferenci PROMATTEN. Rozšířeným tématem byla abraze a další formy provozního opotřebení.Materiáloví specialisté se opět sešli na konferenci PROMATTEN. Rozšířeným tématem byla abraze a další formy provozního opotřebení.Materiáloví specialisté se opět sešli na konferenci PROMATTEN. Rozšířeným tématem byla abraze a další formy provozního opotřebení.Materiáloví specialisté se opět sešli na konferenci PROMATTEN. Rozšířeným tématem byla abraze a další formy provozního opotřebení.Materiáloví specialisté se opět sešli na konferenci PROMATTEN. Rozšířeným tématem byla abraze a další formy provozního opotřebení.Materiáloví specialisté se opět sešli na konferenci PROMATTEN. Rozšířeným tématem byla abraze a další formy provozního opotřebení.Materiáloví specialisté se opět sešli na konferenci PROMATTEN. Rozšířeným tématem byla abraze a další formy provozního opotřebení.

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (75x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
Zdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republikaZdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republika (54x)
Novým jednatelem společnosti E.ON Česká republika se v polovině července stal Zdeněk Bauer. Posílí tak dosavadní vedení ...
Strojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vznikuStrojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vzniku (53x)
Na začátku letošního roku uplynulo 55 let od zrodu strojíren ArcelorMittal Engineering Products Ostrava (AMEPO). Ty vzni...