Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    MAAE: Udržitelný rozvoj a zmírnění klimatické změny se bez jaderné energetiky neobejdou

MAAE: Udržitelný rozvoj a zmírnění klimatické změny se bez jaderné energetiky neobejdou

Publikováno: 18.11.2019
Rubrika: Jaderné

Pokud mají být splněny současné klimatické závazky jednotlivých zemí a jejich plány hospodářského rozvoje, vzroste do roku 2050 globální výkon jaderných elektráren o 80 procent. Vyplývá to z nejnovější prognózy vídeňské Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Jestliže ale naopak současné plány některých zemí na rozvoj jaderné energetiky nebudou realizovány a v jiných zemích bude pokračovat současný vývoj trhu, technologií a politických i zákonných opatření regulujících energetiku, očekává MAAE do roku pokles kapacit jaderných elektráren o 8 procent. I přes tento pokles výrobních kapacit v tak zvaném „nízkém“ scénáři ale podle odhadů stoupne podíl výroby z jaderných elektráren do poloviny století o 16 %, ve „vysokém“ scénáři pak dokonce o 50 %.

Podle prognózy bude v některých regionech a v krátkodobém horizontu v důsledku nízké ceny zemního plynu a rozvoje dotovaných obnovitelných zdrojů energie význam jaderné energetiky klesat. Zájem o její rozvoj je ale stále silný zejména v rozvojovém světě a růstový potenciál představují i závazky k boji proti změnám klimatu dohodnuté na základě Pařížské dohody a dalších iniciativ.

V roce 2018 vzrostla celosvětová výroba elektřiny v jaderných elektrárnách o 2,4 % a dosáhla asi desetiprocentního podílu na celkové světové produkci, což zároveň představuje jednu třetinu veškeré elektřiny vyrobené v nízkouhlíkových zdrojích. K nim se kromě jaderných počítají ještě vodní, solární a větrné elektrárny. Elektřina v současnosti tvoří necelou pětinu (19 %) světové energetické spotřeby, její význam by však v důsledku tlaku na ekologii měl do budoucna stoupat. Nahrazovat by měla zejména fosilní zdroje využívané v dopravě, vytápění, průmyslové výrobě apod. 

K dnešnímu dni má 450 provozovaných jaderných reaktorů na světě celkový čistý výkon 399,7 GW. Ve výstavbě je 55 reaktorů s celkovým výkonem 57 GW. Celková loňská světová výroba elektřiny v jaderných elektrárnách překročila 2 563 TWh, což by pokrylo celkovou roční spotřebu elektřiny Ruska, Japonska a Německa.

V Česku se v roce 2018 vyrobilo přes 88 TWh elektřiny. Více než čtvrtinu vyprodukovaly jaderné elektrárny Dukovany a Temelín, které zároveň měly největší podíl na pokrytí loňského meziročního růstu výroby i spotřeby elektřiny v ČR.

Zdroje:
https://www-pub.iaea.org/MTCD/Publications/PDF/19-00521_web.pdf 
https://yearbook.enerdata.net/electricity/electricity-domestic-consumption-data.html 
http://www.eru.cz/-/tz_statistiky_2018?inheritRedirect=true 
http://www.eru.cz/documents/10540/4580207/Rocni_zprava_provoz_ES_2018.pdf/1420388b-8eb6-4424-9ad9-c06a57b5326c 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Kabex: Stánek se Shushi barem, anketa o Fukušimě (61x)
Bohumil Svoboda, ředitel divize Jaderná energetika firmy Kabex, přišel do TV studia na veletrhu Electron 2011 v Praze ří...
„Blíží se rok generační obměny. U nás sedí mladí i zkušení jaderníci v jedné kanceláři. Výměna know-how je velice intenzivní,“„Blíží se rok generační obměny. U nás sedí mladí i zkušení jaderníci v jedné kanceláři. Výměna know-how je velice intenzivní,“ (60x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Vladimír Zika, vedoucí útvaru Péče o zařízení Jaderné elektrárny Dukova...
Americký jaderný dozor udělil licenci reaktoru AP1000 od Westinghouse (54x)
Společnost Westinghouse Electric Company získala od americké komise pro regulaci jaderných zdrojů pro svůj tlakovodní re...