Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    Linde Gas řídí z Třince na dálku výrobu v 21 závodech skupiny Linde v Evropě i Asii vzdálených až 4000 km

Linde Gas řídí z Třince na dálku výrobu v 21 závodech skupiny Linde v Evropě i Asii vzdálených až 4000 km

Publikováno: 16.7.2013
Rubrika: Tiskové zprávy, Firemní zpravodajství, Paliva

Každý výrobní závod má svůj velín, v němž operátoři sledují proces výroby a mají k dispozici potřebná data. Tento velín bývá buď přímo u výrobních hal, nebo pár set metrů od nich. Linde Gas jej díky novým technologiím posunulo i o tisíce kilometrů a řídí výrobní závody v regionu Východní Evropa a Střední východ z Třince.

Klíčová slova: plyn, Linde, Remote Operation Centre

Společnost Linde Group má s dálkovým řízením svých provozů bohaté zkušenosti z nejrůznějších částí světa. Už od 80. let ve svých výrobních zařízeních využívá nejmodernější technologie automatizovaného řízení. V roce 2008 byl v rámci koncernu Linde schválen pětiletý globální projekt změny řízení a inženýringu technologických procesů výroby technických plynů v jednotlivých lokalitách na koncepci jednoho centrálního dálkového řídícího střediska, z něhož jsou všechna zařízení řízena.
Z Centra dálkového řízení ROC se na dálku sleduje a řídí činnost několika výrobních závodů v rámci jedné země nebo celého regionu. Veškerá potřebná data o výrobním procesu se přenášejí na dálku na terminály střediska, odkud se produkce kontroluje a řídí. Tým specialistů se do jednotlivých výrobních zařízení vysílá jen ve výjimečných případech, když nastane situace, kterou nelze řešit na dálku.
Centrum dálkového řízení sestává z řídicího sálu, odkud vysoce kvalifikovaní operátoři nepřetržitě řídí činnost výrobních závodů regionu a zajišťují technologickou podporu a kontinuální technický rozvoj zařízení a výrobních procesů.
Použití ROC umožňuje zvýšení efektivity provozu výrobních zařízení a snížení nákladů na elektrickou energii u všech zařízení v regionu. Řízení procesu nepřetržité výroby technických plynů zkušenými operátory a inženýry na dálku umožňuje mít u jednotlivých výrobních zařízení jen nezbytnou obsluhu, která má na starosti především nezbytný servis. Zaměstnanci, kteří ve výrobních závodech zůstávají, se díky tomu mohou zaměřit především na dosažení vysoké spolehlivosti výrobního zařízení zlepšením procesů údržby.
Přesunem řízení do jediného centrálního pracoviště se rovněž zvyšuje kompetentnost a odborné znalosti zaměstnanců pracujících ve středisku. Operátoři jsou zkušenější, protože řídí více jednotek, lépe plánují a jsou snadněji zastupitelní. Vytvářejí se tak podmínky pro profesní růst talentovaných pracovníků z celého regionu.
Významným přínosem rovněž je zjednodušení uvádění nových výrobních zařízení do provozu.
Střediska ROC Linde Group už pracují v Německu, Velké Británii, Švédsku, Spojených státech, Číně, Singapuru, Jižní Americe i Austrálii.
Při hledání vhodného sídla Centra dálkového řízení pro region Východní Evropa a Střední východ padla volba na Českou republiku. Vedení Linde Group k tomu vedly především dva důvody. Společnost Linde Gas u nás disponuje vysoce kvalifikovanými a iniciativními pracovníky a je dlouhodobě výkonnou organizací. Pro Linde Gas tato volba znamenala významné ocenění dosavadní činnosti.
V první fázi našlo ROC centrum pro region Východní Evropa a Blízký východ přechodně azyl v prostorách třinecké kyslíkárny, kde byl k dispozici i tým špičkových inženýrů. Bylo ale zřejmé, že s ohledem na předpokládaný rozvoj jak v počtu řízených lokalit, tak v oblasti inženýrské podpory navazujících procesů, budou tyto prostory nedostatečné. Padlo tedy rozhodnutí o koupi vlastního pozemku v sousední obci Ropice v blízkosti Třince. V roce 2009 zde začala výstavba zcela nové moderní budovy, aby byly vytvořeny ideální podmínky pro činnost střediska a umožnilo se postupné rozšiřování jeho činnosti.
Provizorní centrum dálkového řízení bylo v Třinci uvedeno do provozu v prvním pololetí roku 2009 ve stávajícím areálu Linde Gas. V době zahájení činnosti bylo napojeno prvních osm výrobních zařízení Linde ve Východní Evropě a na Středním Východě. V České republice byla připojena zařízení k výrobě zkapalněných plynů v Brně, Třinci a Kralupech.
V průběhu roku 2010 přibylo dalších pět provozů a postupně byly připojovány další závody, takže v roce 2011 už bylo z třineckého centra řízeno 20 výrobních závodů v České republice, Polsku, Maďarsku, Rusku, Rumunsku, Ukrajině, Řecku, Bulharsku, Turecku a dokonce ve Spojených arabských emirátech.
Nově vybudované ROC centrum Linde Gas v Ropici zahájilo provoz v květnu 2012. Má už za sebou i audit, který dopadl s vynikajícím výsledkem srovnatelným s nejlepšími zařízeními ze světa disponujícími mnohaletými zkušenostmi.
V nové budově jsou k dispozici rozsáhlejší kancelářské prostory pro vytvoření potřebné větší inženýrské základny, takže kromě vlastního procesu řízení se ROC centrum zaměřuje také na podporu v oblasti IS a řídicích systémů, koordinaci mezi výrobou a distribuci kapalin a plánováni odběru elektrické energie. Předpokládá se zde také vybudování centrálního regionálního týmu pro podporu údržby a zajištění spolehlivosti výrobních zařízení.
Nové ROC centrum rovněž prohlubuje mezinárodní spolupráci v rámci skupiny Linde a usnadňuje se přenos zkušeností mezi jednotlivými pracovišti, protože umožňuje vedení virtuálních jednání a diskusí v rámci regionu.
Prozatím se z Třince řídí výroba zařízení na dělení vzduchu, ale od podzimu se přidá i výroba CO2.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Diskuse

Linde Gas řídí z Třince na dálku výrobu v 21 závodech skupiny Linde v Evropě i Asii vzdálených až 4000 km

moc pekny clanek
 Petr Duda je velice sikovny manager ...
počet příspěvků: 1 | poslední příspěvek: 16.7.2013 19:40vstup do diskuse >>

Fotogalerie
Budova ROCŘídící sálREE portalASU Brno

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Strojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vznikuStrojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vzniku (53x)
Na začátku letošního roku uplynulo 55 let od zrodu strojíren ArcelorMittal Engineering Products Ostrava (AMEPO). Ty vzni...
Eaton oslavil ve výrobním závodě 100 let existence a změnil logo na svých produktech Eaton oslavil ve výrobním závodě 100 let existence a změnil logo na svých produktech (48x)
Eaton Elektrotechnika s.r.o. (dceřiná společnost Eaton Corporation), významný výrobce a distributor elektrotechnického z...
V ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energeticeV ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energetice (46x)
Huť ArcelorMittal Ostrava vyvinula a zahájila výrobu nové oceli s vysokou přidanou hodnotou. Ocel jakosti 16Mo3 s přídav...