Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Fotovoltaické    Kurdští energetici čerpali inspiraci také ve sluneční elektrárně na Českolipsku

Kurdští energetici čerpali inspiraci také ve sluneční elektrárně na Českolipsku

Publikováno: 31.3.2015
Rubrika: Fotovoltaické, Vodní, Lidé-Věci-Události

Ralsko, 27. března 2015 – Během své týdenní návštěvy České republiky poznala kurdská delegace v čele s ministrem energetiky Salahadinem Babakerem Hamadem také některé významné provozy Skupiny ČEZ. Úspěšné nasazení vyspělých technologií pro výrobu a distribuci elektřiny i měření spotřeby mohli vidět v rámci projektu smart region Vrchlabí. Zkušenosti pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie si odnesli z exkurzí po malé vodní elektrárně Les Království a dnes také z fotovoltaické elektrárny Ralsko.

Klíčová slova: ČEZ, obnovitelné zdroje, výroba, distribuce elektřiny

Kurdská delegace tak postupně mohla posoudit, jak fungují vyspělé technologie pro výrobu a distribuci elektřiny i měření její spotřeby v rámci projektu smart region Vrchlabí, poznala modernizovanou „pohádkovou“ malou vodní elektrárnu Les Království a v ralské fotovoltaické elektrárně byla svědkem produkce elektřiny ze slunečního záření.

V areálu FVE Ralsko se kurdští energetici zajímali nejvíce o topologii elektrárny (propojení technologického zařízení), dále o monitorovací systém a také o dodavatele technologií a zabezpečovací techniky.

„Řešení smart regionu, ale i ukázky výroby elektřiny z vody a ze slunce byly pro nás velice inspirativní. Věříme, že inteligentní, decentralizovaná a ekologická energetika je jedním z řešení pro budoucnost,“ uvedl člen kurdské delegace Hendrean Sadulla M.

Fotovoltaická elektrárna v Ralsku leží v oblasti, kde průměrný roční úhrn globálního záření zde dosahuje až 3,8 tisíce MJ/m2. Zařízení ročně vyrobí množství elektřiny pokrývající spotřebu více než 10 000 domácností na pomezí středních a severních Čech.

Více o fotovoltaické elektrárně Ralsko:

http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/slunce/provozovane-fotovoltaicke-elektrarny/fotovoltaicka-elektrarna-ralsko.html

Věděli jste, že…

  • portfolio elektráren Skupiny ČEZ v České republice zahrnuje 2 jaderné, 13 uhelných, 35 vodních, 13 fotovoltaických, 2 větrné elektrárny a také jednu bioplynovou stanici?
  • v posledních dvou letech v rámci Skupiny ČEZ v ČR poprvé převážil objem výroby v jaderných elektrárnách nad produkcí z uhelných zdrojů?
  • na komplexní odsíření svých uhelných elektráren uskutečněné v 90. letech navazujeme tzv. komplexní obnovou vybraných uhelných zdrojů (Tušimice, Ledvice, Prunéřov)?
  • současně probíhající modernizace a ekologizace vodních elektráren umožní do roku zvýšení jejich produkce o další desítky milionů kWh elektřiny a tím pokrytí spotřeby dalších tisíců domácností?
Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Kurdská delegace v čele s ministrem Salahadinem Babakerem Hamadem (uprostřed v šedé kravatě)Kurdská delegace se ve FVE Ralsko zajímala o technologii elektrárny

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČEZ Teplárenská, a. s., má nového generálního ředitele (55x)
Novým generálním ředitelem ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ se od 1. září stal Petr Hodek, který dosud působil na ...
René Mrajca z Elpro-Energo: Staré transformátory zdražují elektřinu (36x)
V rámci veletrhu Ampér 2012 jsme si pozvali do studia i René Mrajcu ze společnosti Elpro-Energo, s. r. o.Ten mimo jiné p...
AMPER 2014 (33x)
Odkaz na závěrečnou tiskovou zprávu veletrhu AMPER 2014 ke stažení zde....