Konference Energie pro budoucnost: Ministr životního prostředí Pavel Drobil hodlá navrhnout EU, aby energii z jádra zařadila mezi obnovitelné zdroje
Na efektivní spotřebu a distribuci energie v průmyslu byl zaměřen seminář Energie pro budoucnost, který se uskutečnil v rámci MSV.
Ředitel Českomoravské elektrotechnické asociace František Hýbner na semináři připomněl, že v roce 2007 představila Evropská komise Strategický energetický plán, který má přispět k dosažení cílů EU v oblasti snížení emisí skleníkových plynů, výroby energie z obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti stanovených pro rok 2020 až 2050. Plán vymezuje šest klíčových oblastí budoucího směřování výzkumu, vývoje a demonstračních aktivit. Jde o větrnou a solární energetiku, energetické využití biomasy, kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, o distribuční soustavu, zachycování a uchycování CO2 a udržitelné jaderné štěpení. „Současný ministr životního prostředí Pavel Drobil například hodlá navrhnout EU, aby energii z jádra zařadila mezi obnovitelné zdroje. Souhlasí s ním i premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek,“ konstatoval Hýbner.
Současně připomněl slova Jaroslava Míla, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy, jež pronesl na sněmu v rámci MSV: „Energie pro budoucnost je projekt, který chce posílit důvěru v nové energetické zdroje. Řídíme energetiku na základě maximalizace zisku. Zapomínáme na to, že se jedná o základní službu pro chod celé země a ne o výrobu a prodej limonád. Zpracováváme energetické politiky státu a ignorujeme základní parametry pro rozhodování. Pro jaký typ ekonomiky a společnosti budeme energetické stroje zajišťovat? Jaké budou náklady zvoleného energetického mixu a jak se projeví v konečných cenách firmy a občany?“ Jeden z požadavků svazu je schválit do konce roku 2010 aktuální návrh státní energetické koncepce, která nediskriminuje žádné energetické zdroje. Dále předpokládá investice do nových jaderných zdrojů, zpřístupnění a využití domácích primárních energetických zdrojů, zejména zásob uhlí a uranu a splňuje závazky ČR vůči EU v oblasti energetických úspor, ochrany ovzduší a klimatu.
Na semináři se hovořilo se o regulovaných pohonech, svářecích automatech a jak kompenzovat rušivé vlivy těchto spotřebičů i o návratu ke stejnosměrné energetice. Při využívání různých typů energie, například solární, je totiž problém ji akumulovat.
Například firmy přicházejí se zajímavým řešením prostřednictvím akumulátorů, právě tak se dají efektivněji využít obnovitelné zdroje energie. Současně tyto stanice mohou sloužit i k odstraňování zmíněných negativních vlivů spotřebičů v průmyslu. Zajímavé je, že se dají tyto akumulátory využít i k akumulaci energie z blesku. Zatím je tato technologie příliš drahá a EU na ni žádné prostředky neposkytuje.
V této souvislosti padla i zmínka o black-outu. Naše přenosová soustava je pro případ black-outu poměrně odolná, jisté nebezpečí však hrozí, může to způsobit zejména přebytek energie. V místech připojení zdrojů obnovitelné energie totiž může docházet k lokálnímu přebytku, což může soustavu zatížit a dojít k black-outu. Nemusí to být dlouhodobý výpadek, spíše se jedná o kolísání kvality energie. Jsou na to háklivé především citlivé spotřebiče.