Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Jaderní veteráni si ve Vídni předávali zkušenosti

Jaderní veteráni si ve Vídni předávali zkušenosti

Publikováno: 30.9.2016
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

V rámci 60. generální konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni 27. září 2016, proběhlo setkání veteránů jaderné energetiky z různých zemí světa, kterého se účastnili i čeští a slovenští zástupci. Během kulatého stolu si vzájemně předali zkušenosti a probrali nejpalčivější otázky rozvoje jaderné energetiky ve svých zemích.

Kulatý stůl pořádala Mezinárodní asociace veteránů jaderné energetiky a průmyslu (MSVAEP), která sdružuje veterány z různých zemí světa

Ve svém úvodním slově prof. Viktor Murogov, předseda asociace MSVAEP, zdůraznil, že asociace jaderných veteránů je spolkem nositelů znalostí, které je potřeba předávat dále. Jednou z nejdůležitějších událostí pro asociaci bylo podle něj začlenění fyzikálně inženýrské univerzity MIFI, která se nachází v Moskvě a je nejvýznamnější ruskou vysokou školou v oblasti jádra.

Jiří Marek, prezident českého spolku Jaderní veteráni, seznámil účastníky kulatého stolu s vývojem jaderné energetiky v ČR. Potenciál České republiky okomentoval: „V Česku máme velmi kvalitní předpoklady pro další rozvoj jádra, máme tu rozvinutý průmysl s bohatými zkušenostmi, který zahrnuje většinu produktů a služeb pro jaderné elektrárny od projektování a výroby reaktorů a jiných důležitých komponent přes výrobu čerpadel a armatur a vývoj řídicích systémů až po měřicí techniku. Nové odborné pracovníky vzdělávají čtyři vysoké školy, máme jaderný výzkum a další důležité instituce.

Avšak českému průmyslu chybí domácí projekty výstavby nových bloků, takže se snaží udržovat si svou kvalitu a kvalifikaci pomocí exportu. Kromě dostavby 3. a 4. bloku v Mochovcích dodávají české firmy svou produkci i do dalších elektráren s reaktory VVER. Formou subdodávek se účastní všech projektů ruské korporace pro atomovou energii Rosatom na výstavbu nových bloků v Rusku i v dalších zemích jako je například Indie, Čína, včetně prvního reaktoru generace III+, který je spouštěn v Novovoroněžské jaderné elektrárně.“

Překážkami dalšího rozvoje jsou podle Marka problémy z výstavbou úložiště jaderného odpadu: „V dalším rozvoji jaderné energetiky nám částečně brání postoje veřejnosti k výběru lokality hlubinného úložiště vysoce aktivních odpadů, ve srovnání s životností jaderných elektráren krátký „životní cyklus“ politiků a zejména hledání investičního modelu. Spoléháme se na to, že budeme schopni předpovědět návratnost výstavby jaderné elektrárny, ale to je nesmysl. Jaderná elektrárna je přitom záležitost minimálně jednoho století: Stavba potrvá včetně veškeré přípravy kolem 20 let a světová praxe ukazuje, že jaderná elektrárna může být v provozu až 80 let a v případě nových projektů se očekává ještě delší doba. A přitom nejsme schopni předpovědět dostatečně přesně ani to, za jakou cenu se bude prodávat elektřina za 5 let.

Karol Bodorik, generální tajemník organizace Slovenské jadrové fórum (SJF) ve své prezentaci popsal činnost SJF, pod nějž spadá sdružování jaderných veteránů: „S předáváním zkušeností to vypadá tak, že pořádáme konference, semináře, workshopy a další akce. Každý rok děláme konferenci Secure Energy Supply, loni byl 12. ročník, a Slovenská nukleárna spoločnosť dělá konferenci k zadní části palivového cyklu. Chceme v tom i nadále pokračovat a vždy se snažíme, aby se na naše konference dostali mladí lidé. Řešíme to i tak, že pokud nám zbývají volná místa, vyzveme Slovenskou technickou univerzitu, aby poslala studenty.“

Dále se Karol Bodorik věnoval otázce jaderného paliva: „V reaktorech VVER-440, které jsou na Slovensku provozované, se používá již 10 let uran-gadoliniové palivo s označením Gd-2 dodávané společností TVEL. Oproti předchozímu palivu se vyznačuje lepšími fyzikálními vlastnostmi, které umožnily prodloužit pobyt paliva v aktivní zóně ze čtyř na pět let, prodloužit kampaň na 330 efektivních dní a zvýšit nominální výkon bloku o sedm procent. Navíc se zvětšilo vyhoření paliva a celkově se tedy podařilo významně snížit náklady na jednotu vyprodukované energie. Velkou předností tohoto paliva je také vysoká spolehlivost.“

Pro informaci:

Mezinárodní agentura pro atomovou energii /MAAE/ je nezávislou mezivládní organizací v systému OSN pro vědu a technologii v oblasti mírového využívání jaderné energie v souladu se Smlouvou o nešíření jaderných zbraní. V současné době má 144 členů. Česká republika je členem MAAE od r. 1993. Bývalé Československo bylo členem MAAE od jejího založení v roce 1957. Aktivně se podílelo na jejím vytváření a československý diplomat Pavel Winkler byl prvním předsedou Rady guvernérů MAAE.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Technická konference Ocelové konstrukce 2020 přijímá do 11. března odborné přednáškyTechnická konference Ocelové konstrukce 2020 přijímá do 11. března odborné přednášky (1437x)
Do 11. března je možné přihlásit odborný příspěvek do programu tradiční, letos již 22. konference Ocelové konstrukce. Ak...
Svařování komponent jaderných elektráren (74x)
Jaderná energetika zastupuje významné místo ve výrobě a distribuci elektrické energie v České republice. Technologické s...
V Dukovanech se sešli všichni ředitelé jaderné elektrárny (64x)
První říjnový pátek byl určen k výjimečnému setkání bývalých ředitelů Jaderné elektrárny Dukovany. Poprvé v historii se ...