Informace o omezení oficiální podpory exportu u projektů uhelných elektráren
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Od roku 2017 bude omezena oficiální podpora exportu u projektů uhelných elektráren. K dohodě se dospělo na zasedání pracovní skupiny pro vývozní úvěry zemí OECD v Paříži v rámci diskuzí o boji proti klimatické změně. Dosavadní exportní podporu těchto projektů v Česku přitom EGAP odhaduje na 70 miliard korun. Transakce v případě malých uhelných elektráren do 300 MW výkonu, což je oblast zájmu České republiky, bude možné provádět pouze do některých rozvojových zemí, a to s maximální délkou splatnosti deseti let. Pro rozšíření elektrárny (výstavba nového bloku v rámci stávající elektrárny) platí podmínky jako pro novou elektrárnu. Na nová pravidla pro uhelné elektrárny se vztahuje přechodné období. Jsou účinná až od 1. ledna 2017, což bylo jedním z požadavků Česka v rámci vyjednávání v Evropské unii, respektive OECD Celý článek (autorka: Hana Hikelová, ředitelka odboru PR a komunikace, Exportní garanční a pojišťovací společnost, a.s.) je ke stažení zde.
Autor
Související články
- „Pokud budeme v rámci realizací fotovoltaických elektráren v zahraničí využívat služeb ČEB případně EGAP budeme muset mít přes 50 % českých produktů,“... (30.11.2015)
- EGAP začal projednávat nové obchodní případy do Íránu (24.11.2015)
- „EGAP růst rizika vnímá, ale postoj k Rusku nemění. Již brzy v teritoriálních mapách EGAP najdete i Mexiko,“... (11.9.2015)
- Výrobce vodních turbín MAVEL: Ukázkový příběh úspěšného českého exportéra. Díky EGAP (15.6.2015)