Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    GFG Alliance dokončila v Ostravě strategickou analýzu a bude zde investovat 19 miliard korun do transformace huti

GFG Alliance dokončila v Ostravě strategickou analýzu a bude zde investovat 19 miliard korun do transformace huti

Publikováno: 20.2.2020
Rubrika: Zajímavosti

Společnost GFG Alliance vedená podnikatelem Sanjeevem Guptou plánuje v následujících deseti letech investovat do své huti Liberty Ostrava 750 milionů eur (přibližně 19 miliard korun) na výstavbu nové unikátní (první v Evropě) technologie výroby oceli a na zásadní modernizaci válcoven, aby huti pomohla stát se přední ocelářskou společností s ekologickou výrobou kvalitní oceli ve střední Evropě. Tyto investice oznámila GFG Alliance po dokončení strategické stodenní analýzy a navzdory stávající nepříznivé situaci na evropském trhu s ocelí, který se potýká s levnými dovozy a vysokými cenami povolenek CO2

„Těmito investicemi chceme podpořit Liberty Ostrava na cestě k postavení předního výrobce oceli ve střední Evropě a k uhlíkové neutralitě, kterou plánujeme v GFG Alliance dosáhnout do roku 2030. Chceme investovat do nejmodernějších technologií výroby oceli a válcování, a zajistit tak ostravské huti dlouhodobou konkurenceschopnost a udržitelnost, aby mohla nabízet dobrou práci i dalším generacím v Moravskoslezském kraji,“ sdělil k investicím Sanjeev Gupta, výkonný předseda GFG Alliance.

Součástí strategických investic je především vybudování nové hybridní technologie pro výrobu oceli v letech 2021–2024, první svého druhu v Evropě, která umožní huti nejen využívat vyšší objem šrotu a snížit závislost na dovážených surovinách, ale také radikálně snížit vliv výroby na životní prostředí a získat větší flexibilitu spojením výroby oceli ze surového železa s technologií elektrické obloukové pece. Další významnou součástí dnes zveřejněných investičních plánů je zásadní modernizace válcoven, která zvýší kvalitu vyrobené oceli a zlepší péči o požadavky zákazníků.

Klíčem k dlouhodobé prosperitě Liberty Ostrava je připojení k síti velmi vysokého napětí, které umožní další snížení emisí CO2 díky většímu využití elektrické energie v huti. Liberty Ostrava chce postavit nezbytné připojení k této síti během následujících pěti let. 

Dnes představený plán strategických investic je výsledkem 100denní analýzy huti Liberty Ostrava, zahájené po převzetí koncernem GFG Alliance v červenci 2019. Tato analýza probíhala v náročném prostředí stále se zhoršujícího evropského trhu s ocelí, který trpí snižující se poptávkou, zvyšujícími se levnými dovozy a rostoucími cenami povolenek CO2.

Příprava tohoto plánu nebyla jednoduchá, protože se potýkáme s jedním z nejtěžších období pro ocelářství v Evropě. Jsme ale připraveni Liberty Ostrava transformovat tak, abychom z ní vytvořili předního výrobce oceli s čistou výrobou a kvalitními produkty. Těším se na realizaci celého plánu, která nám umožní dodávat lepší výrobky a služby na náročný trh regionu a prostřednictvím výroby oceli být dobrým partnerem našim zaměstnancům, zákazníkům i sousedům,“ řekl Pascal Genest, generální ředitel Liberty Ostrava.

Liberty Ostrava pokračuje v integraci do mezinárodní struktury Liberty Steel Group, která dnes působí na 200 místech v deseti zemích a je osmou největší ocelářskou skupinou mimo Čínu.

Od loňského července, kdy jsme ostravskou huť převzali, jsme s tamním týmem podrobili veškeré výrobní procesy detailní analýze a společně zahájili realizaci řady projektů od oživení a zdokonalení výrobních linek až po určení příležitostí ke zlepšení energetických parametrů. Tyto změny a realizace dnes oznámených investic významně zlepší naše provozní výsledky a pomohou nám dosáhnout cíle uhlíkové neutrality. Těším se, že společně s ostravským týmem naplníme obrovský potenciál Liberty Ostrava,“ dodal Neil Barrell, ředitel pro výrobu GFG Alliance.


Autor hlavní fotografie:
 Viktor Mácha

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
InvesticeTandemové pece na ocelárně (foto: Viktor Mácha)Tandemové pece na ocelárně (foto: Viktor Mácha)

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Ochranný nátěr pro extrémní podmínkyOchranný nátěr pro extrémní podmínky (206x)
Ochrana životního prostředí již dlouho není tématem pouze ekologických sdružení a občanských spolků, ale stala se celosp...
Význam metod verifikace a validace výsledků z CFD analýz při výpočtech vibrací vyvolaných prouděním pro návrh zařízení na výměnu tepla (92x)
Vibrace vyvolané prouděním (flow-induced vibration) mohou způsobovat velké problémy u zařízení na výměnu tepla, jakými j...
Jak vybrat elektrocentrálu a na co si dát pozor?Jak vybrat elektrocentrálu a na co si dát pozor? (47x)
Pokud potřebujete elektřinu na místech, kde není její zdroj, pak se budete potřebovat elektrocentrálu, která vám potřebn...