Nacházíte se:  Úvod    Paliva    Jaderné palivo    Fotovoltaická elektrárna 2,1 MW v Dubňanech

Fotovoltaická elektrárna 2,1 MW v Dubňanech

Publikováno: 30.9.2008, Aktualizováno: 19.4.2009 19:22
Rubrika: Jaderné palivo, Fotovoltaické

Dalším pokračováním aktivit firmy Sluneta v oblasti obnovitelných zdrojů, konkrétně výstaveb fotovoltaických elektráren, je zařízení o výkonu 2,1 MW, které je v těchto dnech uváděno do provozu a slavnostně bude otevřeno pro širokou veřejnost dne 30. října 2008 ve 13.00 hod.

Zařízení zcela pracuje na principu přímé přeměny slunečního záření na elektrický proud, s tím že tento ekologický projekt vyprodukuje elektrickou energii o plánovité velikosti 2.244 MWh/rok, čímž pokryje spotřebu 410 průměrných rodinných domů, je zcela napojen na síť vysokého napětí distribuční soustavy. Celková hrubá návratnost této stavby je 7,2 roku, v kombinaci s financováním od bank je to 11 let.
Oblastí tohoto největšího energetického zdroje v ČR ze slunečního záření je opět průmyslová oblast města Dubňany-Horní Huť, nedaleko od již realizované stavby z minulého roku, FVE Sluneta – 660 kWp. Celkově je osazení vhodně navázáno na starší průmyslové areály v okolí a přispívá k oživení výroby a růstu pracovních příležitostí v donedávna chátrajícím území. Tato lokalita dle sluneční mapy ČR vykazuje dlouhodobě nejvyšší podíl intenzity slunečního záření podpořená i praktickým měřením stávající elektrárny.
Při projektování byly využity zkušenosti z předchozí poměrně významné elektrárny a pozemek o velikosti 7 ha osadila pevnými řadami solárních panelů v souladu s měniči napětí. Toto rozhodnutí vyplynulo z konfigurace pozemku, kde dochází ke křížení dvou větví vysokého napětí a kde by umístění polohovacích jednotek, tzv. trakerů bylo neefektivní. Jako novinka zde byly nasazeny nové měniče napětí, každý o výkonu 33 kW, čímž došlo ke zmenšení počtu původních jednotlivých zdrojů a zároveň tyto bylo možno umístit do venkovního prostředí. Tímto uspořádáním klesla náročnost obsluhy na vyhodnocování dat a byla zachována jednoduchost systému. Provoz elektrárny budou zajišťovat 2 pracovníci převážně v oblasti úprav ploch pozemku, vlastní technologie nevyžaduje aktivní denní údržbu a nikterak nezasahuje do okolního prostředí. Celá elektrárna je napojena na kamerový systém a spolu s daty o výkonových parametrech (dle intenzity slunečního záření) je vše přenášeno po síti internet k dalšímu zpracování. Na projektu a výstavbě elektráren se podílela významnou měrou i firma SCHÜCO INTERNATIONAL KG - dodavatel technologií. Právě toto spojení garantovalo investorovi jistotu dodávky a kvalitativní úrovně komponentů. Firma SCHÜCO je na trhu známa jako spolehlivý systémový dodavatel komponentů z oblasti solární techniky, tedy nejen panelů, ale i měničů, konstrukcí a instalačního materiálu.
Vlastní stavba byla zahájena přípravnými pracemi v červnu 2008, v současné době probíhají ověřovací zkoušky a elektrárna je již napojena na elektrickou síť. Mezi další plánované a probíhající akce firmy Sluneta patří např. vybudování polohovací instalace o výkonu 1,4 MW s částečným zprovozněním již tento rok a řada dalších instalací v řádu 10 MW s pevnými řadami.

Parametry solární elektrárny:
Celkový projektovaný výkon: 2.100 kW
Plánovaná výroba energie: 2.244 MWh/rok , průměrně 6,15 MWh/den
Fotovoltaické panely: 12.050 ks (125-200 Wp)

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Jak se vyrábí jaderné palivoJak se vyrábí jaderné palivo (47x)
Postup fabrikace jaderného paliva ukázala novinářům 19. listopadu 2019 ruská palivová společnost TVEL. Ve výrobním závod...
O radioaktivitě, která léčí i škodí (25x)
V tomto příspěvku přinášíme několik otázek a odpovědí, které se týkají radioaktivity (spolupráce s RNDr. Lenkou Thinovou...
K diskuzi: Manipulace s čísly naměřené radiace? (23x)
Miroslav Kawalec (Česká Nukleární společnost) se zamýšlí nad "relevantností" některých informací o úrovni radi...