Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Firemní zpravodajství    Energetici se z Kyrilla poučili

Energetici se z Kyrilla poučili

Publikováno: 18.1.2017
Rubrika: Firemní zpravodajství, Zajímavosti

Nejničivější vichřice za několik desítek let má v těchto dnech desetileté výročí. Orkán Kyrill likvidoval lesy a zařízení distribuční soustavy ve dnech 18. – 22. 1. 2007, od té doby přijala ČEZ Distribuce řadu opatření, aby dokázala lépe čelit podobně extrémním poruchovým stavům. Lednová vichřice o síle orkánu způsobila před deseti lety společnosti ČEZ Distribuce v severočeském regionu škodu na majetku přesahující částku 24,3 milionů korun. 

Podobné jako povodně roku 2002 naučily Českou republiky lépe čelit záplavám, přinesl Kyrill řadu cenných a draze vykoupených zkušeností. Zlepšily se metodické postupy, technické vybavení i informování veřejnosti.

Kvůli vichřici v roce 2007 byla zpracována rozsáhlá analýza příčin havárií. Analyzovala se slabá místa konstrukcí podpěrných bodů a jejich sestav. Byly navrženy úpravy zatížení větrem v lokalitách s vyšší četností havárií. Byl zahájen program sledování hlavních klimatických veličin přímo na venkovních vedeních. Začali se měnit i české národní a podnikové normy pro stavbu vrchních vedení. Jedná se například o větší nároky na posouzení statiky podpěrných bodů při větším namáhání větrem, ale i námrazou a jejich kombinovaným působením. Je kladen vyšší důraz na kvalitu projektové dokumentace a vlastní realizaci při výstavbě,“ říká Radim Černý, ředitel úseku Řízení sítí a člen představenstva ČEZ Distribuce.

Kyrill na severu Čech

Mezi největší poruchy na severu Čech způsobené kalamitou patřily 3 spadlé stožáry velmi vysokého napětí u obce Malhostice na Ústecku.  K dalším velkým škodám došlo na Liberecku v oblasti Chrastava a na Českolipsku, kde došlo k přetrhání vodičů vysokého napětí a k pádu podpěrných bodů. Tyto extrémní povětrnostní podmínky způsobily ne severu Čech celkem 916 poruch na elektrických vedeních ČEZ Distribuce. Z toho 790 poruch bylo na vedeních nízkého napětí, 124 poruch na vedeních vysokého napětí a 2 poruchy na vedeních velmi vysokého napětí. Vlivem silné vichřice bylo v severních Čechách poškozeno 33 km vedení, došlo ke zničení 63 sloupů.

„V případě rozsáhlých kalamit jsme nově nastavili i spolupráci s externími dodavateli pro výpomoc při mimořádných stavech naší distribuční soustavy. Dále jsme zřídili v rámci zkvalitnění obsluhy našich klientů bezplatnou linku 800 850 860 pro hlášení poruch i dalších distribučních požadavků,“ dodává Radim Černý.

Kyrill na zásobovacím území ČEZ Distribuce

Náklady na likvidaci škod v distribuční soustavě způsobnými kalamitou činily u ČEZ Distribuce 132,8 milionů Kč. Na likvidaci se podílelo více než 1600 pracovníků společností Skupiny ČEZ. Došlo k 7239 poruchám na zařízení DS, z toho 23 poruch na zařízení 110 kV, 1220 poruch na zařízení vysokého napětí a 5996 poruch na zařízení nízkého napětí.

V distribučním území ČEZ zničil orkán „Kyrill“ více jak 2000 sloupů v elektrické síti a zcela vyřadil na 250 kilometrů vedení. Plných 99 % zákazníků (prakticky všechny trvale obydlené stavby) mělo obnovenou dodávku do dvou dnů, někde ale jen díky zapojení dieselagregátů.

Z hlediska Skupiny ČEZ představovala tato kalamita hned několik historických mezníků. 

  • Šlo o historicky nejrozsáhlejší poškození rozvodných sítí.
  • Poprvé v dějinách podobná událost zasáhla plošně celé území České republiky.
  • Rekordní byl i dopad na zákazníky, celkem jich v ČR bylo bez elektřiny 1,5 miliónu.

Příklady poruch ve světě

Území (stát)

Datum

Rozsah výpadku

Kanada, USA

Listopad 1965

30 mil. osob

Brazílie

Březen 1999

75 mil. osob

Londýn

Srpen 2003

500 tis. osob

Kanada, USA

Srpen 2003

55 mil. osob

Mexiko

Září 2003

3  mil. osob

Itálie

Září 2003

56 mil. osob

Dánsko a jižní Svédsko

Září 2003

5 mil. osob

Německo, Francie, Itálie, Belgie, Španělsko, Portugalsko, Rakousko, Chorvatsko

Listopad 2003

15 mil. domácností

Švédsko

Leden 2005

341 tis. domácností

Moskva

Květen 2005

10 mil. osob

Indonésie (Java, Bali)

Srpen 2005

100 mil. osob

ČR (KYRILL)

Leden 2007

1,5 mil. osob

ČR (EMMA)

Březen 2008

925 tis. osob

ČR (IVAN)

Červen 2008

880 tis. osob

USA

Prosinec 2008

1 mil. osob

Francie

Leden 2009

1,2 mil. osob

Brazílie, Paraguay

Listopad 2009

60 mil. osob

Chile

Březen 2010

Cca 17 mil. osob

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Fotogalerie
Důsledky vichřiceDůsledky vichřice

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Ochranný nátěr pro extrémní podmínkyOchranný nátěr pro extrémní podmínky (373x)
Ochrana životního prostředí již dlouho není tématem pouze ekologických sdružení a občanských spolků, ale stala se celosp...
Význam metod verifikace a validace výsledků z CFD analýz při výpočtech vibrací vyvolaných prouděním pro návrh zařízení na výměnu tepla (61x)
Vibrace vyvolané prouděním (flow-induced vibration) mohou způsobovat velké problémy u zařízení na výměnu tepla, jakými j...
Eaton oslavil ve výrobním závodě 100 let existence a změnil logo na svých produktech Eaton oslavil ve výrobním závodě 100 let existence a změnil logo na svých produktech (48x)
Eaton Elektrotechnika s.r.o. (dceřiná společnost Eaton Corporation), významný výrobce a distributor elektrotechnického z...