Nacházíte se:  Úvod    Technologie, materiály    CO2    Emisní povolenky pro ČEZ zdarma? Rozhodne sněmovna

Emisní povolenky pro ČEZ zdarma? Rozhodne sněmovna

Publikováno: 11.6.2009, Aktualizováno: 9.7.2009 07:58
Rubrika: CO2, Názory, komentáře

(www.ihned.cz, 10. 6. 2009) - Poslanecká sněmovna projednává novelu, která má ČEZu a dalším firmám umožnit dostávat část emisních povolenek zdarma. Martin Bursík ji ale označil za pokus obejít ministerstvo životního prostředí a krádež za bílého dne.

Elektrárenská společnost ČEZ a další firmy v elektroenergetice by mohly dostávat v budoucnosti část emisních povolenek zdarma. Podmínkou ale bude, že výměnou za to investují peníze do modernizace výroby elektřiny. V Poslanecké sněmovně to tuto středu navrhl bývalý ministr průmyslu Martin Říman. S exministrem životního prostředí Martinem Bursíkem (SZ) se pak dostal do slovního střetu nad tím, zda jde, či nejde o podporu polostátní společnosti ČEZ. Stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban, který se na návrhu rovněž podílel, řekl, že jde o výsledek předchozí dohody mezi státy EU. Podle ní budou mít elektrárenské firmy z nových zemí, včetně ČR, právo na část povolenek zdarma.

"Tady se krade"
Bursík návrh ostře kritizoval; označil ho za protiústavní přílepek podstrčený firmou ČEZ, sprosťárnu a za krádež za bílého dne. "Tady se prostě krade," prohlásil Bursík. Říman na oplátku označil jeho slova za předvolební agitku a lži. Říman poukazuje na to, že firmy budou muset ušetřené peníze stejně investovat do čistších technologií na výrobu elektřiny.

Bursík i jiní poslanci poukazovali na to, že předkladatelé s návrhem obešli ministerstvo životního prostředí a že jde o tzv. přílepek, tedy novelu "propašovanou" do nesouvisejícího zákona. Předkladatelé ho totiž vkládají do novely zákona o spotřebních daních, která má daňově zvýhodnit biopaliva vyšších generací. Bursík také tvrdí, že předkládaný návrh připraví stát v letech 2013 až 2020 celkem o 68 miliard, které místo státu zinkasuje ČEZ.

Novelu zákona ve středu projednávali poslanci ve druhém čtení. Definitivně by o tomto návrhu měli rozhodnout ještě na nynější schůzi.

Jak snížit emise
Návrh podle Římana vychází z takzvaného klimaticko-energetického balíčku, který loni v prosinci schválil Evropský parlament. Unie se před časem zavázala, že do roku 2020 sníží emise o 20 procent a zvýší podíl obnovitelné energie na pětinu. Balíček je nástrojem, jak toho dosáhnout. Jeho základem je systém obchodování s emisními povolenkami. Některé podniky si tak v budoucnosti budou muset kupovat povolenky, aby do ovzduší mohly vypouštět emise oxidu uhličitého. ČR má ale výhodu, protože elektrárenské společnosti z některých nových zemí si nebudou muset kupovat od roku 2013 všechny povolenky. To by nemělo vést k tak výraznému zdražení elektřiny pro spotřebitele, jak se původně očekávalo. Na úlevy ovšem budou mít nárok jen státy, které produkují více než 30 procent energie z pevných paliv (především uhlí) a jejichž hrubý domácí produkt na hlavu v tržních cenách nepřesahuje 50 procent unijního průměru. Do této skupiny spadá i Česká republika.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Změna metodiky monitorovacích plánů CO2 využívaných v praxi (39x)
Dlouhodobě prováděnými podrobnými analýzami monitorovacích plánů, vykazujících roční emise oxidu uhličitého energetickýc...
Finanční deriváty a povolenky CO2 (34x)
(www.ihned.cz, autor: Tomáš Rutrle, generální ředitel Fujitsu-Siemens Computers ČR, 24. 10. 2008) - Ekologové bijí na po...
Klaus odmítl novelu, která počítá s emisními povolenkami pro aerolinky (22x)
(Zdroj: www.idnes.cz) Prezident Václav Klaus vetoval novelu zákona, podle níž by letecké společnosti od roku 2012 musely...