Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Elektrické servopohony AUMA jsou symbolem spolehlivosti a bezpečnosti. Aneb co je to elektrický servopohon? No přece AUMA!

Elektrické servopohony AUMA jsou symbolem spolehlivosti a bezpečnosti. Aneb co je to elektrický servopohon? No přece AUMA!

Publikováno: 24.2.2020
Rubrika: Zajímavosti

AUMA Group je světový lídr ve vývoji a výrobě elektrických servopohonů určených pro automatizaci průmyslových armatur. Po celém světě se můžete setkat se servopohony AUMA, které spolehlivě ovládají transport kapalných či plynných médií, stejně tak jako i sypkých hmot. Výrobky AUMA mají rozsáhlé uplatnění v oborech, jakými jsou vodohospodářství, energetika, ropovody a plynovody, rafinerie i průmysl různého zaměření. „Na českém a slovenském trhu se o spokojenost zákazníků s našimi produkty staráme již 25 let,“ říká Jiří Koděra, jednatel společnosti AUMA – Servopohony spol. s r.o.

Když se mezi výrobci armatur řekne AUMA, všichni vědí, že se jedná o velmi kvalitní, a přitom cenově dostupný elektrický servopohon. Jak je to však s ostatními značkami servopohonů jako SIPOS nebo DREHMO, které máte ve skupině?
Společnost AUMA v minulosti převzala prakticky všechny německé významné výrobce elektrických servopohonů, kterými byly SIPOS (dříve divize Siemens), DREHMO (dříve AEG) a Haselhofer. AUMA Group by se ráda prezentovala jako „one brand company“, nicméně dosavadní úspěšnost značek SIPOS a DREHMO, zejména na asijských trzích, zatím nedává logický podnět k úplnému sjednocení.

Kde se nacházejí vaše výrobní závody?
Výroba probíhá v německých závodech, kterých je momentálně šest, a jsou rozmístěny po celém Německu. Kromě toho existují další tři závody vyrábějící AUMA servopohony určené pro lokální trhy umístěné v USA, Indii, Číně a připravuje se výroba i v Rusku. Většinou se však jedná o produkty se specifickými vlastnostmi vyžadovanými na daném trhu. Hlavní výrobní závod sídlí v Müllheimu u dálnice A5 mezi Freiburgem a Basilejí. Je to městečko obklopené vinicemi na pozadí se schwarzwaldským pohořím. AUMA je ve zdejším regionu největším zaměstnavatelem.

Cena práce v Německu je vysoká. Jak je vůbec možné, že jste schopni cenově konkurovat výrobcům z nízkonákladových lokalit?
Udržet výrobu v Německu vyžaduje vysoké nároky na automatizaci a robotizaci pracovišť, unifikaci a standardizaci dílů a zejména pak na neustálou optimalizaci, zlepšování a inovaci procesů. Nebyla a není to rozhodně nejjednodušší cesta, kterou se AUMA vydala, ale do budoucna to může být pro nás konkurenční výhoda. Hlavně při pohledu na rostoucí náklady na práci po celém světě a nedostatek pracovní síly v EU. Nejlepší odpovědí na tuto otázku by však byla návštěva některého z našich výrobních míst. 

Stát se světovým lídrem vyžaduje vysoké nároky na organizaci mezinárodního obchodu. Jak je tomu v AUMA Group?
Ano, je tomu skutečně tak. Německý trh je pro společnost AUMA stále významný, ale bez obchodních zastoupení po celém světě by se nemohla těšit takovému úspěchu. Během 55leté historie bylo vybudováno 22 vlastních zastoupení AUMA a více než 50 dalších prodejních a servisních míst rozprostřených po celém světě. Zákazníky velmi pozitivně hodnocena je pak zejména celosvětová servisní síť, koordinovaná z německého servisního centra v Kolíně nad Rýnem.

A jaké postavení má v této struktuře česká pobočka AUMA – Servopohony spol. s r.o.?
AUMA – Servopohony se svými 14 pracovníky a zodpovědností za český a slovenský trh nepatří mezi největší, ovšem svým významem je řazena mezi TOP 8 obchodních zastoupení počítaje i Rusko, Čínu, Indii a USA. Díky českým armaturkám a českým dodavatelům investičních celků se nám totiž daří realizovat dodávky i daleko za hranicemi České republiky. A jedná se skutečně o oboustranně prospěšnou spolupráci, kdy díky naší korporátní spolupráci a dostupným informacím o zahraničních projektech umíme podpořit zákazníkovy zahraniční obchodní aktivity a nabídnout nejvhodnější produkty pro daný projekt.

Jak se vám daří na Slovensku?
Na Slovensku - na rozdíl od České republiky - není prakticky žádný výrobce armatur, ale je zde celá řada pro nás významných provozovatelů, např. jaderných elektráren, plynovodu, ropovodu, železáren, petrochemických závodů, vodohospodářských provozů atd. Abychom byli blíže našim zákazníkům, máme zde obchodního partnera ELSO-b, s.r.o. se sídlem v Nitře, který zde hájí naše obchodní zájmy a zároveň umí vyřídit i většinu servisních případů.

Vraťme se k vašim výrobkům. Jakým směrem se ubírá jejich další vývoj?
To je poměrně obsáhlá otázka. Nicméně se pokusím o stručné shrnutí. Především AUMA trvale pracuje na dalším zdokonalování funkčních schopností současných produktů a zlepšování jejich parametrů. Díky tomu dnes nabízíme, např. servopohony schopné odolávat ohni o teplotě až 1100 °C nebo naopak mrazu -63 °C. Vyrábíme i elektrické servopohony pro trvalou práci pod vodní hladinou. Další část vývoje je zaměřena na funkční bezpečnost (SIL) a spolehlivost výrobků. V návaznosti na to vznikají i zcela nové produkty jako „Fail safe“ servopohon typu FQM, schopný dokončit práci i při výpadku elektrického proudu. Dalším velkým vývojovým trendem je implementace „internetu věcí“ (IoT) do našich produktů, která je obohacuje o praktické a uživatelsky příjemné prvky spojené s dnešní průmyslovou revolucí 4.0, jakými jsou AUMA cloud, AUMA Support App, Profinet a další. Současně s tím vším však probíhá i vývoj zcela nových výrobků, kterými se v brzké době pokusíme překvapit celou odbornou veřejnost.

Které obory jsou pro vaše produkty perspektivní a jaký očekáváte jejich další vývoj?
Z globálního pohledu celé skupiny AUMA jsme i my zaznamenali známý pokles investic do energetiky, zejména pak do jádra, tak jako i stagnující trh s ropou a plynem. Na druhou stranu se stále více investuje v oblasti vodárenství, odsolování, hydroenergetiky či i v loďařském průmyslu. Český pohled je však o něco odlišnější. Vzhledem k poloze našeho státu se nedostáváme k projektům pro námořní loďstvo, odsolování a obdobně ani k větším vodním elektrárnám. Náš trh nám však naopak dává příležitost dodávat např. pro jadernou energetiku. Zde musím vyzdvihnout snahu značky AUMA neustále rozšiřovat a vylepšovat portfolio produktů použitelných v provozech jaderných elektráren po celém světě tak, jak je v současné době vyžadováno. Velký význam do budoucnosti přikládáme též oborům, kde se využívají servopohony v nevýbušném provedení, tzn. plyn, ropa, petrochemický průmysl, ale také např. vodohospodářství a ostatní průmysl. 

V každém případě se vyplatí mít výrobkové portfolio zaměřené multioborově, které pak napomáhá k celkové stabilitě.

A jak to vidíte z pohledu vývoje na jednotlivých trzích?
Tak to souvisí do určité míry i se zmíněnými obory. Pro AUMA Group jsou samozřejmě důležité země s tradicí ve vývoji a výrobě průmyslových armatur, jako jsou Německo, Itálie nebo právě Česká republika. A v návaznosti na to nás zajímají regiony, kde se investuje a kam lze naše produkty umístit. Mezi naše nejvýznamnější trhy patří vedle Německa i Rusko, Blízký východ, Čína a Indie. V poslední době začíná být nadějný i trh v USA.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Fotogalerie
Výrobní areál AUMA v německém Müllheimu, na pozadí Schwarzwald a vinicePříklad využití internetu věcí (IoT) v praxiNasazení AUMA servopohonů ve vodní elektrárněPříklad nasazení AUMA servopohonů ve vodárenském provozuHlavní administrativní budova AUMA Riester GmbH & Co. KGServopohon s řídící jednotkou a převodovkou je často žádanou kombinací AUMA výrobkůAUMA servopohon s plynulou regulací ovládací rychlostiRopa, plyn a rafinerie - to jsou obory, kde nacházejí uplatnění servopohony v nevýbušném provedeníPodíl práce robotů ve výrobních provozech AUMA se neustále zvyšujeVýrobky AUMA jsou rozšířeny v mnoha oborech po celé zeměkouli

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Ochranný nátěr pro extrémní podmínkyOchranný nátěr pro extrémní podmínky (231x)
Ochrana životního prostředí již dlouho není tématem pouze ekologických sdružení a občanských spolků, ale stala se celosp...
Význam metod verifikace a validace výsledků z CFD analýz při výpočtech vibrací vyvolaných prouděním pro návrh zařízení na výměnu tepla (94x)
Vibrace vyvolané prouděním (flow-induced vibration) mohou způsobovat velké problémy u zařízení na výměnu tepla, jakými j...
„Všechny naše velké elektrárny fungují jako špičkové,“„Všechny naše velké elektrárny fungují jako špičkové,“ (37x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Petr Maralík, ředitel OJ Vodní elektrárny ČEZ, a. s....