„Ekonomická krize bude hnacím motorem vývoje nových energeticky úsporných řešení,“
řekla pro All for Power Barbara Frei, prezidentka a výkonná ředitelka ABB, s. r. o., v ČR.
Paní prezidentko, mohou podle Vás přispět problémy se zajištěním dostatku energií k prudkému rozvoji a masivním investicím států do výstavby nových energetických zdrojů?
Podle mého názoru je právě toto jedním z nejdůležitějších hnacích motorů pro výstavbu nových energetických zdrojů. Dokud budou tradiční zdroje energie, jakými jsou například zemní plyn či pohonné hmoty, dostupné za relativně nízké ceny, budou si pouze „bohaté“ země moci dovolit investovat právě do nových energetických zdrojů. Jakmile začnou ceny tradičních zdrojů stoupat, zaznamenáme větší investice do obnovitelných zdrojů nebo do rozsáhlých retrofitů z důvodů zvýšení efektivity stávajících elektráren. Velký pokrok se během posledních tří let odehrál v oblasti solární energie – efektivita na metr čtvereční se zvýšila a investiční na náklady na kW snížily. Dalším dobrým příkladem by mohla být investice společnosti ČEZ do uhelných elektráren v severních Čechách.
V USA reagují na krizi a zvyšující se nezaměstnanost tím, že zahajují výstavbu elektráren, rekonstruují rozvodné sítě... Může to být cesta k řešení krize i u nás?
Ano, samozřejmě. Naši zákazníci v oblasti dodávek a distribuce elektrické energie pokračují v rozsáhlých investicích do rozvoden, elektráren a rozvodných sítí i navzdory stávající krizi. Na druhou stranu ale vnáší emisní politika EU (která nedovoluje přesnou předpověď ceny emisních povolenek v budoucnosti) nejistotu pro investory, protože svým způsobem zpomaluje rozsáhlejší investice.
Myslíte si, že přísné ekologické limity EU mohou být tím, co bude státy nutit zahájit rozvoj jaderné energetiky?
Ano, přísné ekologické limity přimějí státy začít s výstavbou jaderných elektráren. Obnovitelné zdroje, jako např. solární nebo větrná energie, vyžadují větší investice a prostor k tomu, aby vyprodukovaly stejné množství energie, a proto by mohly být využívány jako dodatečný zdroj energie. Neměli bychom zanedbávat rizika spojená s provozem jaderných elektráren např. úniky, sabotáže, cena skladování jaderného odpadu, ale pečlivě zvážit všechny možné důsledky.
Může být stávající ekonomická krize hnacím motorem vývoje nových energeticky úsporných řešení?
Rozhodně. V mnohých průmyslových procesech a výrobách je cena energií dominantní částí v rámci celkových nákladů. Z toho důvodu mohou řešení, která výrazně zvyšují efektivitu aplikací, zlepšit konkurenceschopnost i ziskovost společnosti. Dobrým příkladem jsou instalace frekvenčních měničů v průmyslových závodech. 60–65 procent průmyslové elektrické energie je spotřebováváno elektrickými motory. Za každý USD vydaný za nákup motoru se utratí 100 USD za spotřebovanou elektřinu během celé doby životnosti motoru. A v dnešní době je pouze 5 pro-cent těchto motorů kontrolováno frekvenčními měniči. Dodatečné vybavení stávajících motorů frekvenčními měniči tak může ušetřit až 30 procent původní spotřeby energie.
Jaká opatření firma ABB proti celosvětové finanční krizi realizovala v podmínkách ČR?
Plánujeme ještě více se zaměřit na péči a budování vztahů s našimi zákazníky, rádi bychom rovněž dosáhli vetší produktivity, k čemuž by nám měla dopomoci pečlivá optimalizace sítě našich dodavatelů. Dalším cílem je plánování výroby tak, aby docházelo k co nejmenším výkyvům ve využití celkové výrobní kapacity a v oblasti servisu zaměření na tzv. „Lifecycle Service”.