Český startup chce dobýt svět energetiky s chytrou domácí elektrárnou
Rubrika: Akumulace elektrické energie
Společnost OIG POWER s.r.o. uvádí na trh energetický startup CES BATTERY BOX. V Česku vyvinutý systém CES BATTERY BOX představuje unikátní řešení, které znamená další posun na cestě k energetické soběstačnosti domácností a firem. Systém propojuje výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů s jejím skladováním a především možností řídit její spotřebu a využívat ji k fungování všech elektrických spotřebičů v objektu.
Díky tomuto chytrému řízení dochází k maximálnímu využití energie, kterou si majitel domu vyrábí ze solárních panelů. V případě běžného rodinného domu tak lze dosáhnout velké míry nezávislosti na distribuční síti, což znamená významnou úsporu v nákladech na elektřinu.
Řízení spotřeby přes aplikaci
CES BATTERY BOX je kombinací ostrovního systému s klasickou fotovoltaickou elektrárnou a má vlastní bateriovou banku. Ukládání vyrobené energie do libovolně nastavitelné bateriové banky představuje optimální způsob hospodaření s vlastní vyrobenou solární energií, která pokrývá spotřebu domácnosti v požadovanou dobu, nikoli jen v čase probíhající výroby.
V třífázovém provedení pro rodinné domy a firmy má systém velikost zhruba jako lednička. „Pokud například svítí slunce, celá domácnost funguje na tuto energii z panelů. Večer pak dům funguje na energii, která se přes den uloží v bateriích. Navíc si můžete nastavit preferenci, na co chcete energii ze solárních panelů využívat. Pokud například víte, že odpoledne přijedete z práce a budete si chtít dobíjet elektromobil z energie, kterou máte zadarmo ze svých solárních panelů, battery box ji bude uchovát a ostatní spotřebiče v domácnosti přepne na elektřinu ze sítě. Ovládání lze snadno provést přes aplikaci v mobilním telefonu,“ vysvětluje Martin Kuba, bývalý ministr průmyslu a obchodu, jehož skupina OIG je většinovým vlastníkem startupu CES BATTERY BOX.
CES BATTERY BOX se dokáže i podívat, jaké bude počasí a zda bude dost slunce, aby se baterie dobila. Pokud vyhodnotí, že ne, dokáže si ji dobít například přes noc ze sítě, kdy má zákazník levnější tarif, a touto elektřinou pak přes den zásobovat domácnost.
Potenciál v průmyslu i domácnostech
Systém je odpovědí na hlavní problém rozvoje malých solárních zdrojů, tedy schopnost energii ukládat a spotřebovávat v čase, kdy potřebujeme, a ne jen, když svítí slunce. V Česku má CES BATTERY BOX za sebou první úspěšné realizace v průmyslové oblasti. Startup registruje poptávku například v plynárenském průmyslu, vodárenství nebo u strategických produktovodů. Odpadá nutnost přivádět k těmto místům elektřinu přípojkami a hlavní výhodou je nezávislost na dodávce elektřiny ze sítě při jejím výpadku, třeba při povodních. To je zásadní z pohledu energetické bezpečnosti a velkým firmám může zachránit značné finanční prostředky.
„Máme za sebou už i první úspěšné instalace u rodinných domků, kde vidíme obrovský potenciál, stejně jako u malých firem,“ dodává Martin Kuba. Na pořízení systému je navíc možné získat dotace v programu Nová zelená úsporám.
Také EU deklaruje, že je připravena rozvíjet tyto decentralizované obnovitelné zdroje rozsáhlými dotačními programy a očekává se, že na tyto zdroje bude v nejbližších letech klást mimořádný důraz. Další slibné trhy pro CES BATTERY BOX jsou i mimo EU, například v USA, kde už jsou malé fotovoltaické elektrárny nainstalovány po tisících.
Více na www.cesbatterybox.com.
Navštivte stánek CES BATTERY BOX na veletrhu For Arch 19. - 23.9. 2017 v pražských Letňanech.