Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    4. blok Rostovské JE dosáhl 100% výkonu

4. blok Rostovské JE dosáhl 100% výkonu

Publikováno: 24.4.2018
Rubrika: Jaderné

Poslední ze čtyř bloků Rostovské jaderné elektrárny s reaktory VVER-1000 dosáhl poprvé svého nominálního výkonu. Došlo k tomu 14. dubna 2018 v rámci programu na jeho uvádění do provozu. Elektrárna se nachází na jihu Ruska a staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

„Během asi jednoho měsíce provedeme komplexní testy vnitřních zařízení nového bloku při nominálním výkonu. Poté, co touto cestou ověříme správnou funkčnost všech komponent a systémů, jej začneme připravovat k zahájení komerčního provozu,“ řekl hlavní inženýr Rostovské elektrárny Andrej Gorbunov.

Energetické spouštění 4. bloku Rostovské elektrárny začalo 1. února 2018 a navyšování jeho výkonu na 100 procent trvalo 72 dní. Díky kvalitně odvedené montáži a včasnému a úspěšnému provádění zkoušek bylo možné realizovat program spouštění ve stanovených termínech.

Připomeňme, že při výstavbě Rostovské jaderné elektrárny se podařilo dosáhnout celé řady rekordů. Například svaření hlavního cirkulačního potrubí trvalo jen 96 dní oproti rekordu z 80. let v délce 150 dní. Dále byla 2-2,5krát zkrácena doba od prvního betonu do připojení bloku k síti. V neposlední řadě zde byly jako v jediné jaderné elektrárně v současném Rusku uvedeny do provozu 3 tři bloky během 7 let.

Uvedení nového bloku do komerčního provozu proběhne ještě v letošním roce. V Rusku jde o poslední blok typu VVER-1000, který byl ve výstavbě. Bloky s těmito reaktory jsou stále nabízeny na zahraničním trhu, jde však o podstatně modernizované verze, které jsou z pohledu bezpečnosti srovnatelné s novějšími bloky VVER-1200 generace III+.

Bloky VVER-1000 se staví v Indii a Číně a připravuje se výstavba v Íránu.

Do výstavby Rostovské jaderné elektrárny byly dodavatelsky zapojeny i české firmy. Například armatury dodaly firmy Arako, L D M, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA, kabely dodala Kabelovna Kabex, čerpadla Sigma Group, servopohony ZPA Pečky, komponenty nízkotlakého ohřívače Vítkovice a telené výměníky ZVU Strojírny. V souhrnu dodávky z Česka překročily 600 milionů korun.

Rostovskou jadernou elektrárnu, která se nachází na břehu Cimljanské vodní nádrže asi 250 kilometrů od centra regionu Rostovu na Donu, provozuje Koncern Rosenergoatom (výrobní divize Rosatomu). Nachází se zde celkem 4 bloky typu VVER-1000: 1. byl spuštěn v roce 2001, 2. v roce 2010, 3. v roce 2015 a fyzikální spouštění 4. začalo v prosinci 2017. Výstavba tohoto bloku byla v roce 1990 přerušena a v roce 2010 ji Rosatom obnovil.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Rostovská jaderná elektrárna

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Kabex: Stánek se Shushi barem, anketa o Fukušimě (63x)
Bohumil Svoboda, ředitel divize Jaderná energetika firmy Kabex, přišel do TV studia na veletrhu Electron 2011 v Praze ří...
„Blíží se rok generační obměny. U nás sedí mladí i zkušení jaderníci v jedné kanceláři. Výměna know-how je velice intenzivní,“„Blíží se rok generační obměny. U nás sedí mladí i zkušení jaderníci v jedné kanceláři. Výměna know-how je velice intenzivní,“ (61x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Vladimír Zika, vedoucí útvaru Péče o zařízení Jaderné elektrárny Dukova...
Americký jaderný dozor udělil licenci reaktoru AP1000 od Westinghouse (56x)
Společnost Westinghouse Electric Company získala od americké komise pro regulaci jaderných zdrojů pro svůj tlakovodní re...