Nacházíte se:  Úvod    Diskuse k článku: V Číně byla úspěšně nainstalována kopule druhého reaktoru EPR

Diskuze k článku

V Číně byla úspěšně nainstalována kopule druhého reaktoru EPR

Nejste přihlášen(a)

Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení čtenáři. Přihlaste se, prosím. Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, vytvořte si ho zde.

počet příspěvků: 2 | poslední příspěvek: 20.9.2012 18:45
Od Číňanů bychom se mohli učit

Jsem rád, že nejdeme cestou Německa, tedy cestou odklonu od jádra, která dle mého názoru nemá dlouhého trvání. Jsem rád, že stejně jako Číňané plánujeme výstavbu nových jaderných bloků. Je jasné, že jich nepostavíme 25. V našich podmínkách budou dva bloky v Temelíně úspěchem, a pokud k nim přidáme ještě další dva v Dukovanech budu si "brblat blahem". Asi nikdy nebudem ekonomickým tygrem střihu Číny, ale přesto bychom si mohli z této země vzít příklad. Zatímco se my rozhodujeme, kdo ze tří firem - francouzská Areva, americký Westinghouse či ruský Atomstrojexport, v Číně staví všechny tři firmy. A Číňané si ještě přidali podmínky. Vznikají společné firmy. Například Thaishan Nuclear Power Joint Venture Company vlastní z 30 % francouzská státní EDF a ze 70 % čínská  CGNPC. Myslím, že je to cesta k hledání významných strategických partnerů jak na úrovni investic, tak i předávání know - how. Navíc nejde jen o podporu ekonomickou, ale i politickou. Jsme malá země, a proto potřebujeme silné projaderné spojence. Bez rozšířeného Temelína a Dukovan se staneme energeticky a tedy i ekonomicky a politicky závislými na svých silných sousedech. Třeba na Německu.

20.9.2012 18:45 | Lukáš Polánecký, ing. | nevhodný příspěvek? | reagovat
Od Číňanů bychom se mohli učit

Jsem rád, že nejdeme cestou Německa.

20.9.2012 18:30 | Lukáš Polánecký, ing. | nevhodný příspěvek? | reagovat