ŽDB Drátovna uvedla do provozu nové moderní drátotahy
Rubrika: Firemní zpravodajství
Čtyři nové drátotažné linky na výrobu drátů uvedla do provozu společnost ŽDB Drátovna, dceřiná společnost Třineckých železáren. V Itálii vyrobené zařízení patří k nejmodernějším na světě a nahradilo šest již zastaralých linek. Celková investice se vyšplhala na 21 milionů korun.
Čtyři nové drátotahy jsou umístěny na provoze TPD (tažírna patentovaných drátů) a nahradily šest drátotažných linek ze 70. a 80. let minulého století. „S ohledem na stále se zvyšující požadavky zákazníků na kvalitu a pevnost drátů byly původní linky již velmi morálně a fyzicky zaostalé. Z toho důvodu byla jejich celková kapacita zhruba 1000 tun za rok využívána pouze z jedné třetiny. Čtyři nové drátotahy mají celkovou plánovanou kapacitu okolo 620 tun ročně,“ vysvětluje výkonný ředitel ŽDB Drátovna Janusz Szkuta.
Pořízení nových drátotahů by mohlo přinést nárůst prodeje až o 270 tun za rok v sortimentu lanových a pružinových drátů v malých průměrech od 0,3 až 0,75 milimetrů. „Návratnost investice je 3,5 roku,“ doplnil.
Zprovozněním nových drátotažných strojů se společnost zařadila kvalitativně na úroveň světové konkurence. K výhodám nové investice kromě obnovy zastaralých výrobních zařízení patří rozšíření portfolia drátů z jemného tahu v rozsahu od 0,3 až 0,75 milimetrů, zvýšení kapacity v nižších průměrech drátů, zlepšení kvality výroby a zvýšení rychlosti tažení, a tím produktivity práce. „Pracoviště, na kterém jsou umístěny čtyři nové stroje, obsluhuje jeden pracovník,“ upřesnil Janusz Szkuta.
Mezi odběratele drátů patří zejména přední evropští výrobci lan a pružin, směřují k odběratelům v tuzemsku a zemí EU. Vývoz se v současné době na celkové produkci lanových a pružinových drátů podílí 70 procenty, přičemž rozhodujícími exportními regiony jsou trhy zemí západní a střední Evropy.
Společnost ŽDB Drátovna ročně vyrobí 115 tisíc tun tažených drátů a výrobků z nich. Mezi největší zákazníky ŽDB Drátovna patří firmy z automobilového, strojírenského, nábytkářského a těžebního průmyslu. Finální produkty z drátů zpracovaného zákazníky nacházejí uplatnění v široké škále výrobků – od automobilů, přes nábytek, bílou techniku, pneumatiky, výtahy, železniční svršek až po nářadí nebo zdravotní techniku.