Za 18 měsíců fungování vlády B. Sobotky se podařilo získat 196 nových investičních projektů v objemu téměř 108 miliard korun
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Předseda vlády Bohuslav Sobotka dnes společně s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a generálním ředitelem agentury CzechInvest Karlem Kučerou zhodnotili dosavadních 18 měsíců práce vlády v oblasti získávání nových investic a vytváření nových pracovních míst.
„Jsem rád, že se vládě daří plnit jednu z klíčových priorit a za 18 měsíců fungování nového kabinetu se nám podařilo získat 196 nových investičních projektů v objemu 108 miliard korun, které by měly generovat přes 23 tisíc nových pracovních míst. Je důležité, abychom v dobře nastoupeném tempu pokračovali i v dalších měsících. Ministerstvo průmyslu a obchodu i agentura CzechInvest musí navázat na dosavadní úspěšnou práci a dál intenzivně pracovat na zlepšování podmínek pro vstup nových investorů do naší země,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.
„V uplynulém roce a půl bylo pro Českou republiku v oblasti investic mimořádně úspěšných, a to i díky podpoře ekonomické diplomacie, které jsme věnovali skutečně velkou pozornost. Osobně jsem v uplynulém roce absolvoval celou řadu zahraničních cest v čele českých podnikatelských misí a vedl jsem řadu jednání v investorsky zajímavých regionech. Jejich výsledkem je, že Česká republika představuje v současné době pro investory stabilní a přátelské prostředí, které motivuje české i zahraniční podnikatele k neustálému rozvoji jejich byznysu. V současné době posilují především investice v oblasti datových center, leteckého průmyslu nebo sdílených služeb. Jedná se většinou o projekty s vysokou přidanou hodnotou, které si žádají zkušenost a kvalifikovanou pracovní sílu. Zde má Česká republika stále konkurenční výhodu,“ poznamenal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
„Od začátku roku 2015 jsme získali nové projekty s vysokou přidanou hodnotou především z USA, Japonska a Číny, což odpovídá oživení a růstu globální ekonomiky. Zároveň registrujeme i zvyšující se zájem o lokální dodavatele,“ řekl generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera.
Mezi největší investiční projekty z poslední doby patří opravárenské centrum společnosti HTC, které vzniklo v Brně. Velké změny chystá také společnost INA Lanškroun, s.r.o., která za 2,5 miliardy korun rozšíří svou činnost a zaměstná 900 nových pracovníků. Pardubická RONAL CR s.r.o. chystá expanzi za 1,7 miliardy korun. Počet zaměstnanců navýší o 110.
Ze zahraničí je v České republice nejaktivnější tradičně Německo, naplánovalo si zde 38 nových projektů. Následují Spojené státy americké s 21 projekty, Nizozemí s jedenácti a Francie s deseti. Podle objemu investic vede Korejská republika, která do České republiky umístí projekty za 29 miliard korun. Následují Německo (14 mld.) a Nizozemí (8 mld.).
Mezi sektory dominuje v počtu projektů výroba motorových vozidel s 67 novými projekty za 34,7 miliardy korun. Dále pak kovodělný a kovozpracující s 25 projekty za 12,7 miliard korun a strojírenský průmysl s 16 projekty. Podle objemu investice patří k nejúspěšnějším také gumárenský průmysl, do kterého přiteklo přes 23 miliard korun.
V regionálním měřítku přilákal největší investiční aktivitu Moravskoslezský kraj. Vznikne zde 32 nových projektů za 17,7 miliardy korun, které by měly vytvořit 4 530 pracovních míst. Druhou příčku drží Ústecký kraj s třiceti novými projekty za 36 miliard a 4 495 novými místy.
Dalším krokem v lákání investorů do České Republiky je i schválení projektu zvýhodněných průmyslových zón, které nabídnou investorům ještě výhodnější podmínky pro jejich podnikání v ČR.