Nacházíte se:  Úvod    Paliva    Jaderné palivo    Z Nigérie do Číny: specialisté z Řeže bezpečně převezli další jaderné palivo

Z Nigérie do Číny: specialisté z Řeže bezpečně převezli další jaderné palivo

Publikováno: 11.4.2019
Rubrika: Jaderné palivo

Čeští specialisté z ÚJV Řež se v rámci globální iniciativy pro zvýšení jaderné bezpečnosti významně podíleli už na 17. odvozu vysoce obohaceného jaderného paliva z výzkumného reaktoru.  Za přísných bezpečnostních opatření bylo do Číny přepraveno ozářené palivo z reaktoru v nigerijské Zarii. ÚJV Řež se přepravami paliva zabývá na základě mezinárodních dohod už od roku 2007 a za tu dobu převezla celkem 713 kg vysoce obohaceného uranu.

Právě dokončená přeprava je součástí mezinárodního projektu MNSR (Miniature Neutron Source Reactor), který reprezentuje plán odvozů ozářeného paliva z malých čínských reaktorů typu MNSR, umístěných v Africe a Asii zpět do Číny. V rámci tohoto programu už se ÚJV Řež úspěšně podílela na přepravě paliva z africké Ghany v roce 2016. Doposud bylo z reaktorů MNSR přepraveno celkem 2,2 kg vysoce obohaceného uranu. Další plánované přepravy se týkají výzkumných zařízení v Pákistánu, Íránu a Sýrii. Reaktory typu MNSR budou následně provozovány se zónou s nízko obohaceným uranem. 

Do přepravy jsou zapojeni i místní odborníci. Za tímto účelem bylo v Ghaně (National Nuclear Research Institute, Accra) pod hlavičkou Mezinárodní agentury pro atomovou energii a z prostředků amerického Ministerstva energetiky (US DOE) vybudováno speciální výcvikové středisko. To je vybaveno i modely pro nácvik manipulace se zařízeními a slouží pro detailní proškolení místních odborníků. Právě dokončené přepravě zde předcházely i čtyři tréninky nigerijských pracovníků v manipulaci s obalovými soubory, na kterých se také podílel v roce 2018 tým z ÚJV Řež.

Společnost ÚJV Řež (dříve Ústav jaderného výzkumu Řež) získala zakázku na odvoz ozářeného jaderného paliva z Afriky a Asie do Číny v projektu MNSR na základě pozitivních referencí a zkušeností s realizací 15 odvozů v rámci předchozího programu RRRFR (The Russian Research Reactor Fuel Return). ÚJV Řež se v letech 2007–2015 podílela na přepravě celkového množství 3325,8 kg uranu, z čehož bylo 711 kg vysoce obohaceného uranu. Oba mezinárodní projekty – MNSR i RRRFR – jsou součástí iniciativy pro snížení jaderných hrozeb americké agentury NNSA (National Nuclear Security Administration). Cílem projektu je celosvětová ochrana důležitých jaderných a radiologických materiálů před krádeží a možným zneužitím.

Náročný proces odvozu paliva z nigerijské Zarie začal už v říjnu 2018, kdy byla ozářená zóna s vysoce obohaceným uranem z reaktoru v institutu CERT (Centre for Energy Research and Training) naložena do speciálního kontejneru, tzv. obalového souboru (OS). Obalový soubor s označením ŠKODA MNSR, vyvinula česká společnost Škoda JS v návaznosti na předchozí OS ŠKODA VPVR/M. Tento obalový soubor byl používán při přepravě vysoce obohaceného paliva v rámci projektu odvozů paliva do Ruské federace (RRRFR).

Obalový soubor byl následně vložen do specializovaného tlumícího kontejneru, který byl pro leteckou přepravu ozářeného paliva vyvinut v Rusku. 

Nakládání palivové zóny proběhlo ve spolupráci české ÚJV Řež, ruské společnosti SOSNY, nigerijského institutu CERT a dalších spolupracujících organizací z Nigérie. Nakládání se účastnili také zástupci amerického ministerstva energetiky (US DOE) a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Palivo bylo v prosinci 2018 letecky přepraveno do Číny a 27. března 2019 bylo v China Institute of Atomic Energy v Pekingu za účasti českých specialistů vyloženo a předáno čínské straně. 

Vysoce obohacený uran (až 90% podílu izotopu U-235), který se dříve ve výzkumných reaktorech používal, se v rámci boje proti světovému terorismu postupně vrací zpět do zemí svého původu.  Ve většině současných výzkumných reaktorů se už používá nízko obohacené palivo.

Bližší informace o projektech odvozů RRRFR a MNSR:

https://www.ujv.cz/file/edee/2017/06/odvozy_paliva_rrrfr_cz.pdf

https://www.ujv.cz/file/edee/o_spolecnosti/dokumenty_spolecnosti/infografika/program_mnsr_cz.jpg

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Z Nigérie do Číny: specialisté z Řeže bezpečně převezli další jaderné palivoZ Nigérie do Číny: specialisté z Řeže bezpečně převezli další jaderné palivo

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Jak se vyrábí jaderné palivoJak se vyrábí jaderné palivo (99x)
Postup fabrikace jaderného paliva ukázala novinářům 19. listopadu 2019 ruská palivová společnost TVEL. Ve výrobním závod...
O radioaktivitě, která léčí i škodí (48x)
V tomto příspěvku přinášíme několik otázek a odpovědí, které se týkají radioaktivity (spolupráce s RNDr. Lenkou Thinovou...
AREVA získala zakázku na výrobu uranového koncentrátu v hodnotě několika milionů dolarů (35x)
Areva získala zakázku v hodnotě několika milionů dolarů, na základě které bude v následujících letech dodávat uranový ko...