Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    V Praze se konalo první Britsko-české jaderné fórum

V Praze se konalo první Britsko-české jaderné fórum

Publikováno: 4.11.2013
Rubrika: Lidé-Věci-Události

V Praze se uskutečnila velká mezinárodní akce na téma jaderné energetiky, Britsko-české jaderné fórum organizované britským velvyslanectvím. Šlo o historicky první událost tohoto druhu. Zástupci významných českých a britských firem z oblasti jaderného průmyslu se na akci přišli podělit o své zkušenosti a navázat nová oboustranně přínosná obchodní partnerství. Nechyběli ani účastníci z řad státní správy, a své zastoupení na fóru měla také řada společností z dalších zemí střední a východní Evropy.

Konferenci zahájili Lord Hutton, předseda britské Asociace jaderného průmyslu sdružující všechny relevantní britské firmy z daného sektoru, český ministr průmyslu a obchodu Jiří Cieńciała a Paul Taylor, který řídí obchodní oddělení britských velvyslanectví ve střední a východní Evropě.

Lord Hutton ve svém vystoupení mimo jiné řekl:

„Jaderná energetika je ve stále větší míře závislá na mezinárodní spolupráci a s tím související otevřené výměně informací a zkušeností. Proto tolik vítám uspořádání této konference. Britské firmy, z nichž mnohé jsou přítomné i na této akci, se moc těší na diskuzi o možné spolupráci se svými českými protějšky. Mezi našimi dvěma zeměmi jsou v oblasti energetiky četné podobnosti, což vzájemně prospěšné kooperaci dále nahrává, ať už půjde o výměnu zkušeností nebo o konkrétní obchodní spolupráci.“

K hlavním tématům jednotlivých panelů patřila nová jaderná výstavba, prodlužování životnosti jaderných elektráren, ukládání jaderného odpadu, financování a právní otázky spojené s jadernou energetikou nebo příležitosti v tomto sektoru v regionu střední Evropy. Diskutující v rámci panelů představili zajímavé případové studie ze svých sektorů a často zmiňovali možnosti pro vzájemnou česko-britskou obchodní spolupráci na jednotlivých jaderných projektech v Evropě a ve světě.

Celkem se akce účastnily více než tři desítky významných britských firem z jaderného průmyslu a dalších relevantních oborů. Několik stovek účastníků Britsko-českého jaderného fóra mělo možnost sledovat například vystoupení předsedkyně SÚJB Dany Drábové nebo ředitele divize strategie společnosti ČEZ Pavla Cyraniho. A samozřejmě také řady představitelů zmíněných britských firem - Rolls-Royce, Nuvia, Amec, CH2MHILL, Urenco, Doosan Babcock, Lloyd’s Register, National Nuclear Laboratory, Mott MacDonald, CMS Cameron McKenna a White & Case.

Témata panelů Britsko-českého jaderného fóra

1.       Příležitosti ve střední Evropě

Informace o probíhajících či plánovaných jaderných projektech od předních provozovatelů jaderných elektráren.

 2.       Prodlužování životnosti jaderných elektráren

Energetická společnost ČEZ provozuje 6 reaktorů VVER, které generují přibližně 3,8 GWe. Strategie přijatá v roce 2009 předpokládá investice v hodnotě 560 milionů EUR na prodloužení životnosti čtyř reaktorů VVER 440 o deset let a plánují se i další projekty. Přestože některé z nich již probíhají, je zde prostor nejen pro účast na těch stávajících, ale i pro dlouhodobější spolupráci na hodnotově významných aktivech, například na řídicí a přístrojové technice. Existuje také řada příležitostí v podobě prodloužení životnosti nebo dostavby elektráren v regionu. České firmy mají pro práci na VVER reaktorech veškeré předpoklady a byly by pro britské firmy dobrými partnery. Britské firmy mají zkušenosti se systémy Candu díky opravám reaktorů v rumunské Cernovode.

 3.       Vyřazování z provozu (decommissioning) a ukládání jaderného odpadu

Vyhořelé palivo a hospodaření s radioaktivním odpadem jsou dlouhodobě diskutovanými otázkami. Existuje zde prostor pro dlouhodobé plánování v oblasti vyřazování z provozu a pro definitivní uložení jaderného odpadu. Toto téma je mnohem důležitější než v Česku v Bulharsku a na Slovensku, kde je vyřazování reaktorů VVER podporováno evropskými fondy

 4.       Financování, regulace a právní otázky

V celém regionu je nyní hlavním tématem otázka, jak financovat prodloužení životnosti elektráren a jejich novou výstavbu. ČEZ hledá partnery a finanční zdroje. Je také nutné zajistit, aby byla řádně vyřešena odpovědnost za vyřazení elektráren z provozu. Po událostech ve Fukušimě nabývá významu řízení rizik. V jiných částech regionu je mnoho dalších příležitostí, které vyplývají z přípravy pro novou výstavbu anebo řešení odkazů minulosti.

 5.       Nová jaderná výstavba

Dva nové reaktory jsou plánovány v elektrárně Temelín a další v Dukovanech. Pravděpodobně se také budou stavět nové reaktory v Polsku a Maďarsku, ale tyto plány ještě nejsou definitivní. Další příležitosti je i Polsko, neboť je v oblasti jaderné energetiky nováčkem, a potřebuje tak více podpory pro vybudování nezbytné infrastruktury. Politické rozhodnutí by mělo přijít v příštím roce, a proto je právě nyní vhodný čas se zapojit. 


Lord Hutton – předseda britské Nuclear Industry Association (NIA; Asociace jaderného průmyslu)

Lord Hutton je kromě svého předsednictví britské Asociace jaderného průmyslu sdružující britské firmy i členem britské Sněmovy lordů (od roku 2010). Předtím byl 18 let poslancem Dolní komory britského parlamentu a také zastával řadu ministerských funkcí (2005-2009). Byl ministrem energetiky, práce a sociálních věcí, ministrem obchodu a rovněž ministrem obrany.

Lord Hutton vystudoval Magdalen College (Oxford). Má tři syny a dceru.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


Fotogalerie

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Trafostanice v Chotějovicích – nová R 420 kV z pohledu projektantaTrafostanice v Chotějovicích – nová R 420 kV z pohledu projektanta (128x)
Energo Ekoprojekt Turnov s.r.o. (EET) byla zapojena do prací na nové R 420 kV v Chotějovicích již od stadia vytváření ko...
Sledujte živé vysílání z Dnů teplárenství a energetiky (121x)
      Ve dnech 23 až 25. dubna 2014 proběhnou Dny teplárenství energetiky. Teplárenské sdružení pořádá tuto akci již ...
Unikátní kontejnerizovatelná vrtná věžUnikátní kontejnerizovatelná vrtná věž (119x)
Sviadnovská společnost Huisman Konstrukce vyrobila další unikátní kontejnerizovatelnou vrtnou věž LOC 400 o výšce 38 met...