Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Uplynulo 30 let od největší jaderné katastrofy. Myšlenky k tématu Aleše Johna a Daneše Burketa

Uplynulo 30 let od největší jaderné katastrofy. Myšlenky k tématu Aleše Johna a Daneše Burketa

Publikováno: 26.4.2016, Aktualizováno: 27.4.2016 09:17
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v jaderné elektrárně v ukrajinském Černobylu (tehdy část Sovětského svazu). Šlo o jednou ze dvou nejhorších jaderných havárií v historii jaderné energetiky, podle mezinárodní stupnice jaderných událostí INES šlo o havárii stupně 7, tj. nejvyššího stupně. Během riskantního pokusu v Černobylu došlo k přehřátí a následné explozi jednoho z reaktorů. Jádro reaktoru, bezpečnostní systémy a většina konstrukcí nesoucích jádro reaktoru byly zničeny nebo těžce poškozeny. Okolí reaktoru bylo kontaminováno aktivními úlomky jádra a kusy palivových tyčí. Naměřené dávky gamma záření v reaktoru překročily hodnotu 5 000 R (rentgenů) za hodinu, v okolí bloku číslo 4 dosáhlo hodnot 2 000 R za hodinu. Do vzduchu se uvolnil radioaktivní mrak, který postupoval západní částí Sovětského svazu, Východní Evropou a Skandinávií, do celé severní polokoule.

Aleš John – jaderný expert: Po každém neštěstí následuje poučení

Historie každé lidské činnosti je dlážděná neštěstími. Podívejme se na letectví, automobilizmus, ale i stavebnictví nebo dobývání vesmíru a to nemluvím o zdravotnictví, farmacii nebo potravinářství. Není důvod, proč by jádro mělo být výjimkou. Dospělo lidstvo k tomu, aby tento fakt akceptovalo? Po každém neštěstí následuje poučení a nějaká akce ke zlepšení stavu. Jen připomínám, jak to bylo v jádru a co následovalo po těch největších událostech. Rok 1979 Tree Mile Island USA. Havárie s tavením paliva a únikem RA látek do okolí. Příčina technická závada, respektive přílišná důvěra obsluhy v bezchybnost zařízení. Reakcí bylo vznik INPO (Institut Nuclear Power Operations) a enormní důraz na zvýšení technické kvality zařízení.
Rok 1986 Černobyl. Výbuch a roztavení reaktoru. Příčinou bylo bezprecedentní porušení pravidel provozování obslužným personálem. Reakcí bylo vznik celosvětové asociace provozovatelů WANO (World Association of Nuclear Operators), která si klade za cíl zvyšovat bezpečnost a spolehlivost provozu jaderných elektráren cestou výměny informací, poměřování a vzájemné kontroly. Důraz začal být kladen na tzv. kulturu bezpečnosti.
Rok 2011 Fukušima. Neočekávaná přírodní událost mnohem většího rozsahu, než se kdy v projektu uvažovalo. Tady se ale systémová opatření zatím neudělala. Něco třeba jako propojení jaderných provozovatelů a jaderného průmyslu na další odvětví, třeba i zdánlivě nesouvisející. Realizovaly se tzv. stress testy, tedy výpočty o tom, co se stane, když budou přírodní podmínky extrémní. Co když bude vítr větší, než kdy byl a zemětřesení intenzivnější a záplavová vlna větší a ... Na základě těchto modelů byly upraveny projekty jaderných bloků.
Je to vše dostatečné? A dospělo lidstvo k přijmutí faktu, že i když uděláme cokoliv a v čemkoliv k poruchám bude vždycky docházet?

Daneš Burket – předseda České nukleární společnosti: Jádru se asi nikdy nepodaří zbavit stigmatu atomové bomby
Na neštěstí v Černobylu lze nahlížet z mnoha různých úhlů pohledu. Byla to bezesporu obrovská tragédie – nejen z pohledu lidského, ale i technického. Můžeme vést dlouhé diskuze o tom, kolik stála životů bezprostředně a kolik na následky ozáření pracovníků elektrárny a lidí zasažených radioaktivitou v okolí. Každopádně i ztráta jediného života je obrovskou tragédií a nemůže být brána na lehkou váhu. Dostupné informace se liší od několika desítek mrtvých až po stovky zasažených akutní nemocí z ozáření. Na druhou stranu, aniž bych chtěl tato čísla jakkoliv zlehčovat, kdo z veřejnosti dnes ví o havárii v chemičce společnosti Union Carbide v indickém Bhópálu, kde dva roky před tím zahynulo bezprostředně 8 tisíc lidí, do dnešního dne více než 25 tisíc a celkový počet zasažených touto katastrofou se odhaduje na více než půl milionu? Podobně je tomu v případě neštěstí ve fukušimské jaderné elektrárně. Samozřejmě, že každý únik radioaktivity do životního prostředí je těžko přijatelný a obhajitelný, ale přímo v elektrárně a jejím okolí zahynuli v souvislosti s vlnou tsunami dva lidé – pracovníci elektrárny, kteří utonuli. Ve srovnání s bezmála 20 tisíci mrtvých a navždy pohřešovaných je na velkou diskuzi, zda mediální ohlas této události byl s tragédií ve zbytku Japonska odpovídající.
Jaderná energetika má prostě tu smůlu, že lidstvo se se silou atomu poprvé seznámilo v souvislosti se svržením atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. Nikdy už se zřejmě nepodaří jádro tohoto stigmatu zbavit a média budou každou sebemenší událost na jaderných zařízeních sledovat se zvýšeným zájmem. Na druhou stranu je to určitě dobře, protože odborníci v každé průmyslové oblasti dříve nebo později upadají do pocitu sebeuspokojení, který je v případě využívání jaderné energie dvakrát více nebezpečný než jinde. Z tohoto pohledu můžeme na všech jaderných nehodách shledávat pozitivum v tom, že každá z nich (nebo minimálně dvě zmíněné) vedla k výraznému zvýšení úrovně bezpečnosti. A to jak z technického pohledu (díky mnoha a mnoha bezpečnostním vylepšením), tak z pohledu samotné kultury bezpečnosti, protože bezesporu zvýšily ostražitost a snížily možnou lehkovážnost personálu jaderných elektráren.
Osobně jsem přesvědčený o tom, že žádné jiné průmyslové havárie (snad s výjimkou těch v letectví) nebyly tak podrobně vyšetřeny a nebylo stanoveno a realizováno tolik nápravných opatření. Musíme se ale bohužel smířit s tím, že nic není dokonalé a žádná lidská činnost není absolutně bez rizik. Nezbývá nám, než se snažit tato rizika maximálně eliminovat, nezlehčovat je !!! a snažit se je vyvážit přínosem pro společnost. Možná je to chabá útěcha, ale faktem je, že život v blízkosti jaderné elektrárny je mnohonásobně bezpečnější, než jízda autem.

 

 

 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


Technická konference Ocelové konstrukce 2020 přijímá do 11. března odborné přednáškyTechnická konference Ocelové konstrukce 2020 přijímá do 11. března odborné přednášky (122x)
Do 11. března je možné přihlásit odborný příspěvek do programu tradiční, letos již 22. konference Ocelové konstrukce. Ak...
Svařování komponent jaderných elektráren (68x)
Jaderná energetika zastupuje významné místo ve výrobě a distribuci elektrické energie v České republice. Technologické s...
V Dukovanech se sešli všichni ředitelé jaderné elektrárny (66x)
První říjnový pátek byl určen k výjimečnému setkání bývalých ředitelů Jaderné elektrárny Dukovany. Poprvé v historii se ...
X
zavřít
zastavit slideshowspustit slideshow