Uhlí je významnou energetickou a průmyslovou surovinou České republiky
Rubrika: Uhlí
Účastníci diskusního setkání se 1. června 2010 v pražském hotelu Marriott shodli na tom, že uhlí je významnou energetickou a průmyslovou surovinou České republiky. Především v hnědouhelném průmyslu je nutné se rozhodnout, zda a kdy máme přistoupit k případné těžbě hnědého uhlí za územně ekologickými limity a kam směřovat jeho další využití.
Petr Bártek z České spořitelny se zaměřil na význam uhlí. Pro něj je tato surovina aktuálně páteří výroby elektrické energie i teplárenství v ČR. I při započítání povolenek oxidu uhličitého je uhlí v makroekonomickém pohledu levnější surovinou než plyn. Pavel Kavina, zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu, zdůraznil, že prolomení těžebních limitů žádným razantním způsobem nezvýší nabídku hnědého uhlí na trhu. Ján Fabián z OKD vysvětloval, že tato společnost klade důraz na bezpečnost, a to s plným vědomím, že se to projeví ve zvýšené ceně nabízeného uhlí. Polský expert Zygmunt Borkowski shrnul význam těžby uhlí tak, že se svět bez ní nyní ani v budoucnosti neobejde. Podle něj je nutné bavit se o způsobu, jakým se bude dále tento obor a využití suroviny vyvíjet.
Pavel Vaňas ze Severočeských dolů připomenul, že lze uvažovat o prolomení těžebních limitů, aniž by se to jakýmkoliv způsobem dotklo lidských sídel.
K navrhovaným závěrům diskuzního setkání patří:
- Pro českou energetiku je nutné, aby se hnědé uhlí těžilo za dnes platnými územně ekologickými limity. Stěžejní otázkou k řešení je určení nové limitní hranice, za níž by sociální a environmentální náklady nepřevyšovaly přínosy další těžby.
- Část hnědouhelných zásob za limity je vhodné zachovat jako strategickou rezervu a těžbu uhlí odložit na dobu, kdy budeme mít k dispozici kvalitnější technologie.
- Prolomení územně ekologických limitů hnědého uhlí nebude automaticky znamenat přebytek uhlí na trhu a jeho následné snížení ceny.
- Další využití hnědého uhlí v ČR by obecně mělo být spojeno s jeho přesměrováním z výroby elektřiny (kde může být nahrazeno poměrně snadno) do teplárenství (kde jde nahradit obtížněji), a to za ekonomicky dostupnou cenu.
- Jakékoliv uvažování o budoucím využití uhlí musí počítat s tím, že se v jeho cenách odrazí i cena emisních povolenek. V extrémním případě by tak uhlí mohlo dokonce přijít o svou pozici nejlevnějšího energetického zdroje.
- Vyjasněná role státu (nejen v oblastech těžebního průmyslu) a závaznost Státní energetické koncepce jsou předpokladem pro úspěšný vývoj české energetiky. Stát jako vlastník uhelných zásob by měl mít právo regulovat chování těžebních společností.
- Zásoby kvalitního černého uhlí v ČR jsou. Důležitý bude postoj a závazné stanovisko státu k využití vlastních zásob nerostného bohatství a otázka bezpečnosti a spolehlivosti v dodávkách surovin na český trh.
- Základem úspěchu českého těžebního průmyslu jsou dlouhodobé smlouvy mezi jednotlivými „hráči“.
Další informace o semináři můžete najít na internetových stránkách www.ivd.cz.
Autor
Související články
- Uhlí patří mezi energetické zdroje budoucnosti (20.9.2009)
- Uhlie: čistý energetický zdroj budúcnosti? (21.1.2008)