Nacházíte se: Úvod Aktuality Lidé-Věci-Události Tisková zpráva ze semináře EGÚ Brno - „Alternativy a rizika energetické budoucnosti“
Tisková zpráva ze semináře EGÚ Brno - „Alternativy a rizika energetické budoucnosti“
Publikováno: 9.10.2012
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Ve dnech 3. a 4. října 2012 se konal v hotelu Voroněž seminář Alternativy a rizika energetické budoucnosti. V tomto článku přinášíme závěry z této akce. Blíže se k semináři vrátíme v časopise All for Power 5/2012, který výjde v listopadu.
Seminář se zabýval hlavními potřebami, problémy i připravovanými změnami v energetice. Na základě přednesených příspěvků a návazné diskuse byla formulována tato doporučení pro směřování energetiky ČR:
- Informovat širokou veřejnost o důležitosti energetiky a o potřebě efektivního využívání energií a zajistit společenský konsenzus budoucí podoby energetiky.
- Prosazovat, aby se Státní energetická koncepce stala dlouhodobě závazným koncepčním dokumentem. SEK průběžně doplňovat rozpracováním aktuálních témat reagujících na dynamické změny ovlivňující energetiku ČR.
- Vystavět další jaderné bloky důležité pro zajištění dostatku elektřiny v ČR. Vzhledem k obtížnosti jejich výstavby v současných podmínkách vyžadovat i podporu státu jak z hlediska politického zázemí, tak z hlediska ekonomického rozhodování a financování.
- Zachovat a rozvíjet systém CZT tak, aby bylo možné využívat jeho výhod i v podmínkách zpřísněných emisních limitů. V případě potřeby zajistit postupný přechod teplárenského sektoru na jiná primární nebo alternativní paliva - biomasa, odpady, aj.
- Zacházet s OZE jako s ostatními zdroji včetně jejich podílu na regulačních službách. Financování podpory OZE je nutno stabilizovat prostředky z aukcí povolenek CO2 a zavedením uhlíkové daně s cílem omezit navyšování plateb spotřebitelů za podporu OZE, které může být již pro část průmyslu likvidační.
- Aktivně prosazovat zájmy energetiky ČR v EU a koordinovat rozvoj energetiky ČR s aktuální energetickou politikou EU – udržet principy rozhodování o mixu zdrojů na národní úrovni a zamezit ekonomicky neúměrné podpoře OZE.
- Preferovat rozvoj výrobních elektrárenských zdrojů založených na efektivním využívání domácí palivové základny a tím omezit závislost na dovozu.
- Omezit nekoncepční vnější zásahy do prostředí energetiky – neúměrná podpora a dotace na jedné straně a neadekvátní daňová zátěž na straně druhé. Stabilizovat investiční a podnikatelské prostředí pro podporu nových investic do energetiky.
- Prosazovat postupné propojování regionálních trhů s energiemi s cílem směřování ke společnému evropskému trhu.
- Uvést do praxe zjednodušené projednávání přípravy klíčových prvků infrastruktury pro zajištění nezbytného rozvoje ES a dalšího rozvoje trhu. Koordinovat rozvoj posilování PS a propojovacích vedení na evropské úrovni.