Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Těžba zemního plynu způsobuje v Holandsku zemětřesení

Těžba zemního plynu způsobuje v Holandsku zemětřesení

Publikováno: 5.5.2015
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Plynárenství

Nejvyšší nizozemský soud nařídil pozastavit těžbu zemního plynu v okolí jedenáctitisícového městečka Loppersum, které se nachází v nejsevernější provincii Groningen. Reagoval tak na sílící protesty občanských iniciativ poukazujících na stále častější a silnější lokální zemětřesení vyvolávané právě rozsáhlou těžbou na jednom z nejbohatších západoevropských nalezišť.

Klíčová slova: zemní plyn, zemětřesení, těžba

Zemní plyn se začal v provincii Groningen těžit v roce 1963 a těžba tam postupně stoupala až na 50 miliard krychlových metrů. Tamní obyvatelé přitom stále častěji se znepokojením pozorovali otřesy půdy. Seismologové uvádějí, že v lokalitě Loppersum se během uplynulých dvou let země třese v průměru každý třetí den. Na četných domech jsou již trhliny, které se stále zvětšují. Praskliny se objevily i na historicky cenných freskách ve starobylém loppersumském kostele.

Místní samospráva v Loppersumu uvádí, že je nutné zpevnit kolem 30 tisíc budov, což by ale přišlo až na šest miliard eur.

Nizozemská státní společnost Gasunie, soukromé firmy Royal Dutch Shell a americký ExxonMobil podle Úřadu pro bezpečnost (Dutch Safety Board) léta ignorovaly nebezpečí, které obyvatelům v souvislosti s intenzivní těžbou zemního plynu v provincii Groningen hrozí. Ale zastavit je definitivně není možné, neboť na tomto palivu v Nizozemsku závisejí statisíce domácností a do státního rozpočtu plyne několik desítek miliard eur ročně.

Těžební pole v Groningenu patří k nejvydatnějším v celé západní Evropě. Nizozemsko loni vytěžilo kolem 70 miliard krychlových metrů zemního plynu, z toho připadalo na Groningen přes 60 procent, vyplývá z údajů nizozemského ministerstva hospodářství. Vláda v Haagu podle ministra hospodářství Henka Kampa do konce letošního června rozhodne, zda celkovou těžbu neomezí na maximálních 35 miliard krychlových metrů. Ale to by znamenalo zvýšit jeho dovoz, především z Ruska.

Nejvyšší soud uvedl, že těžbu v původním rozsahu povolí, pokud by bylo vážně ohroženo zásobování palivem jak pro domácí trh, tak na export. Nizozemský plyn odebírají hlavně Německo, Belgie a Británie.

http://www.handelsblatt.com/politik/international/erdbebengefahr-niederlaendisches-gericht-stoppt-gasfoerderung/11636876.html

http://www.handelsblatt.com/technik/energie-umwelt/versiegende-vorkommen-europa-geht-das-erdgas-aus/11394250.html

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Technická konference Ocelové konstrukce 2020 přijímá do 11. března odborné přednáškyTechnická konference Ocelové konstrukce 2020 přijímá do 11. března odborné přednášky (1459x)
Do 11. března je možné přihlásit odborný příspěvek do programu tradiční, letos již 22. konference Ocelové konstrukce. Ak...
V Dukovanech se sešli všichni ředitelé jaderné elektrárny (61x)
První říjnový pátek byl určen k výjimečnému setkání bývalých ředitelů Jaderné elektrárny Dukovany. Poprvé v historii se ...
Řešení Ivitas pro snížení ekologické zátěže energetických zařízení (46x)
Michal Návrat, výrobní ředitel ze společnosti Ivitas, přišel do TV studia v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu ...